V dirko po Sloveniji je vsako leto vpeto ogromno število posameznikov, brez katerih si slovenske kolesarske pentlje ne moremo predstavljati. Med njimi je tudi Dare Rupar, ki skupaj z Jankom Hrovatom tvori legendarni napovedovalski dvojec na slovenskem Touru.
Dare Rupar že vrsto let opravlja vlogo enega izmed napovedovalcev ob trasi dirke po Sloveniji. “Naslednje leto bo že dvajset let. Napovedovalec sem od leta 2004. To ne pomeni, da sem bil speaker vsako leto, službene obveznosti mi tega nekajkrat niso dovolile,” pravi.
Začetkov se spominja takole: “Ko je Bogdan Fink prevzel zadeve kot direktor dirke, smo se ujeli in prišli do sodelovanja. Pred tem sem dirko pokrival za radio, tako da sem vedel, za kaj gre. Kolesarstvo tako ali tako spremljam že dolgo časa.” Rupar dodaja: “Prvi me je sicer k napovedovanju povabil Gorazd Penko. Začeli smo na kriteriju v Medvodah. Potem se je moja kariera napovedovalca kar razvijala. Bilo je tudi obdobje, ko dobesedno ni bilo dirke brez mene.”
Je Rupar namignil, da čas za spremembo “glasu” dirke po Sloveniji počasi prihaja? “V tem poslu sem že zelo dolgo. Ne pravim, da mi preseda, a mislim, da je prav, da se kdaj zamenja slog komentatorja, da je vsakič malo drugače. V nasprotnem primeru se začneš ponavljati, kar je lahko problem.”
Kaj je pomembno za napovedovalca športne prireditve?
Rupar je v dvajsetih letih napovedovanja pridobil ogromno izkušenj. “Vsi so vedno govorili, da je potrebno veliko vedeti o kolesarstvu. Sam menim, da je najbolj pomembno, da dirko znaš brati. Če tega ne znaš početi, je lahko zelo težko. Sam sem v kolesarstvu trideset let, pa sem prepričan, da o njem vem vražje malo,” ostaja skromen.
Dirka se je skozi leta spreminjala in izjemno rasla. Rupar pa opaža, da je nekaj skozi leta ostalo isto: “Zahteve do napovedovalca. Nikoli nisi smel delati napak, pa če je bila to dirka po Sloveniji leta 2004 ali dirka, na kateri je nastopal zmagovalec Tour de Francea. Čimprej moraš vedeti, kdo je zmagovalec, kdo je najboljši Slovenec. Koncentracija napovedovalca je bila vedno izjemno pomembna. Ob progi je vsakič ogromno poznavalcev kolesarstva, ki jim moraš povedati nekaj, česar še ne vedo.”
Dodaja: “Za napovedovalca mora biti pomembno, da mu je vseeno, kdo nastopa na dirki. V vsakem primeru je potrebno narediti dirko zanimivo.”
Rupar ostaja velik zagovornik slovenščine na domači dirki, čeprav v ospredje sili angleščina: “Zanimivo je, da na velikih treh dirkah govorijo le v svojih jezikih. Pri nas moramo povedati tudi v angleščini. Tam jim je vseeno. Mi vedno rečemo, da je slovenščina na drugem mestu. S tem se ne morem strinjati. Povedati bi morali, da bomo naredili v slovenščini in angleščini, ne obratno.”
Kako se napovedovalec pripravi na dirko po Sloveniji?
“Improvizacije je vedno veliko. Izkušnje ti tudi dajo svoje. Če pa se ne bi pripravljal, bi me vse prehitelo. Moram vedeti, kdo pride tekmovat v Slovenijo. Približno mesec in pol pred dirko smo na vezi z ljudmi, ki spremljajo prijave. Nato skupaj z Jankom Hrovatom, ki je napovedovalec še dlje od mene, dobiva sezname prijavljenih. Moje sodelovanje pri dirki je pomembno predvsem v zadnjem mescu in pol pred dirko,” pravi Rupar.
Dodaja, da bi bilo njegovo delo še veliko težje, če ne bi dobro sodeloval s tonskim mojstrom, ki skrbi za ozvočenje in zna podlagati komentatorjeve besede.
Se mu je kdaj že pripetil kakšen večji lapsus? “Seveda se zgodi marsikaj. Zamenjaš ime ali priimek kakšnega kolesarja, ki ga poznaš že dolgo, na primer Mateja Mohoriča. V tistem trenutku je potrebno odreagirati in nekaj povedati. A pač narediš napako. Če je delo opravljeno kot je treba, ti ljudje ne zamerijo, saj vedo, da je šlo za lapsus. Kdor dela, greši. Publika in tisti, ki ti dajo zaupanje, najbolje vedo, če si še vreden tega ali te je potrebno zamenjati. Vsi smo zamenljivi.”
Na dirki tudi ob začetkih Pogačarja in Rogliča
Kako se Dare Rupar spominja dveh slovenskih šampionov in njunih začetkov na dirki po Sloveniji? Primož Roglič in Tadej Pogačar zdaj krojita vrh svetovnega kolesarstva, začela sta prav na domačih cestah. “Primoža Rogliča imam v spominu še kot skakalca. Videl sem tudi tisti njegov padec na letalnici.”
Kaj pravi o Pogačarju? “Že v mladih letih so govorili, da je to človek prihodnosti v kolesarstvu. A težko je bilo reči, da bo tako izstopal. To, da je nekdo iz Slovenije 100 tednov na vrhu kolesarske lestvice, se nam zdi samoumevno, kar zagotovo ne sme biti tako. Na vidiku namreč novega Tadeja Pogačarja žal ni.”
Prihodnost dirke po Sloveniji
Dirka po Sloveniji se je v zadnjih letih prelevila v eno pomembnejših pripravljalnih dirk pred dirko po Franciji. Kako pa Rupar vidi razvoj slovenskega Toura v prihodnosti? “Veliko vprašanje je, koliko časa bomo še zraven. Dirka po Avstriji je s sedemdesetletno tradicijo ugasnila. In ko enkrat ugasneš, se ne vrneš. Letos smo veliko razmišljali o tem, koliko ljudi bo prišlo, če zraven ni Pogačarja. A že ob prvi etapi smo videli, da so ljudje željni kolesarstva.”
Ob tem zaključuje: “Prelomnice bodo. Denarja za šport v Sloveniji ni. Na Giru ni državnega podjetja, ki ne podpira dirke po Italiji. Pri nas je to malo drugače. Vseeno pa vsa čast tistim pokroviteljem, ki so zraven že od samega začetka.”