Pred vrati je še eden zadnjih vrhuncev pestre kolesarske sezone. V soboto se bo z ekipnim kronometrom po Barceloni (14,8 km) začela zadnja tritedenska preizkušnja leta, dirka po Španiji. Na njej bodo nastopili štirje Slovenci, od njih pa se na Pirenejski polotok z najvišjimi cilji podaja Primož Roglič. Preverili smo, kateri dnevi bodo zelo verjetno odločili tokratni boj za rdečo majico.
V soboto se v katalonski prestolnici začenja 78. izvedba dirke po Španiji. Na njej bo Primož Roglič napadal četrto skupno zmago, na poti do izenačitve rekorda Roberta Herasa pa ga čaka izjemno težka naloga. Že znotraj moštva se bo pomeril z junakom Toura Jonasom Vingegaardom, z visokimi cilji pa proti startu Vuelte pogledujejo še njen lanski zmagovalec Remco Evenepoel, dvojec iz UAE Emirates Joao Almeida in Juan Ayuso, odpisati ne gre niti veterana Gerainta Thomasa, Rogličevega glavnega rivala na Giru, in povratnika po poškodbi Enrica Masa.
Zasedba na startu bo ena najbolj zvezdniških v zadnjem obdobju Vuelte, zelo podobno pa lahko trdimo tudi za traso. Kolesarje čaka 21 etap, na katerih bodo skupno prevozili 3153,8 kilometra.
Le šest etap je označenih kot ravninskih, še od teh se dve končati z dolgim in strmim klancem. Šest etap je kategoriziranih kot hribovitih, kar sedem pa kot gorskih. Zraven sta še dva kronometra – en ekipni in en posamični.
Preverili smo, kateri so tisti dnevi, ki bodo glede na profil dirkanja zelo verjetno odločili letošnjega zmagovalca Vuelte, in si jih morate slovenski kolesarski navdušenci shraniti v koledar.
Sobota, 26. avgust, 1. etapa:
Ekipni kronometer (14,8 km), Barcelona
Čeprav trasa prve etape ne ponuja veliko razburljivosti, saj je slabih 15 kilometrov dirkanja praktično ravninskih, pa bo ekipni kronometer zagotovo že prinesel razlike med kapetani in tistimi, ki upajo na končno zmago. Roglič je z ekipo Jumbo Visme v položaju favorita, kar so Nizozemci dokazali na lanskem uvodu v Vuelto v Utrechtu in tudi na dirki po Burgosu, kjer so prepričljivo ugnali konkurenco.
Ponedeljek, 28. avgust, 3. etapa:
Suria – Arinsal (Andora) (158,5 km)
Kar nekako v skladu s tradicijo bomo prvi pravi gorski obračun na letošnji Vuelti dobili že v uvodnih dneh – natančneje v treti etapi. Kolesarji se bodo na pot poznali iz Surie, na cilj pa bodo prišli v Andori. V zaključku jih čakata dva zahtevna klanca – najprej Coll de Ordino (17,3 km/7,7%), po krajšem spustu pa še zadnji vzpon do smučarskega središča v Arinsalu (8,3 km/7,7%). A v določenih delih zadnjega klanca je naklon višji od desetih odstotkov … Idealna priložnost, da nekateri kolesarijo nadoknadijo izgubljeno z uvodnega kronometra.
Torek, 5. september, 10. etapa:
Posamični kronometer (25,8 km), Valladolid
Daleč od tega, da bo treba na naslednji gorski obračun čakati vse do drugega tedna – zahteven bo sploh zaključek šeste etape, kjer bo klanec do astrofizičnega observatorija dolg več kot 10 kilometrov, največji nakloni pa znašajo tudi 16 odstotkov – toda do naslednjih velikih razlik bo zagotovo prišlo v Valladolidu.
Edini posamični kronometer na dirki bo na sporedu po prvem prostem dnevu in bo dolg 25,8 kilometra. V mestu, kjer je umrl Krištof Kolumb, bo trasa pisana na kožo specialistom na vožnjo na čas, torej tudi dvojcu iz Jumbo Visme. A Roglič in Vingegaard se bosta na cesti z enim rahlim klancem (pri sedmih kilometrih) soočila z Evenepoelom, ki bo – če ne bo nosilec kakšne druge majice – spet nastopil v mavričnem dresu.
Petek, 8. september, 13. etapa
Formigal – Col du Tourmalet (135 km)
Kraljevska etapa letošnje dirke po Španiji se ne bo odvila v Španiji, pač pa v Franciji. Tako je, v 13. etapi se bodo kolesarji kmalu po startu v Formigalu podali na francoske ceste. Tam pa jih čaka pravi pekel – čeprav bodo opravili z le 135 kilometri, pa bodo ob tem naredili več kot 4000 višinskih metrov.
Po dolgem začetnem spustu s prvega klanca (Portalet) jih čakajo klanci na Aubisque (16,5 km/7,1%), Col des Spandelles (10,3 km/8,3%), za zaključek pa še brutalni Col du Tourmalet na 2115 metrih nadmorske višine. Do prelaza, ki bi moral biti na Vuelti že leta 2020, a je izvedbo preprečila pandemija koronavirusa, jih čaka kar 18,9 kilometra vzpenjanja s povprečnim naklonom 7,4 odstotka.
Kot da drugi petek ne bo zahteven, pa jih že dan zatem čakata še dva klanca ekstra kategorije (Hourcere in Erroymendi) pred prihodom na cilj v Puerto de Belagui (1. kategorije).
Sreda, 13. september, 17. etapa:
Ribadesella – Alto de L’Angliru (125 km)
Še ena izjemno zahtevna gorska etapa. Devetič v zgodovini Vuelte se bo dan končal na legendarnem Angliruju. Dirkanja sicer spet ne bo veliko, le 125 kilometrov, a pred zaključnim spopadom bosta na vrsti dva klanca 1. kategorije – Colladiela in Cordal. Nato pa spopad z zloglasno cesto do cilja (12,4 km/9,8%), ki je zahtevnejša veliko bolj, kot kažejo številke. V zadnjih sedmih kilometrih naklonine namreč komajda padejo pod 20 odstotkov, najtežje je na kozji cesti približno tri kilometre do ciljne črte, kar 24%!
Četrtek, 14. september, 18. etapa
Pola de Allande – La Cruz de Linares (179 km)
Posledice izjemno napornega klanca na Angliru bodo kolesarji zelo verjetno občutili že dan zatem. Eden od zaključnih bojev za rdečo majico se bo odvil na novem klancu Cruz de Linares, ki ga bodo morali v 18. etapi prevoziti kar dvakrat.
Dolg je 8,3 kilometra in ima povprečen naklon 8,6 odstotka. Toda te številke skrivajo vmesno strmino z 20 odstotki na betonski podlagi. Že prej pa le malo lažji klanci Estacas, San Lorenzo in Tenebredo. Tisti, ki bo imel tu slab dan, se bo poslovil od vrhunske uvrstitve v skupnem seštevku.
Sobota, 16. september, 20. etapa
Manzanares el Real – Guadarrama (208 km)
Zadnji dan, ko lahko še pride do sprememb med najboljšimi pred parado šampionov v Madridu. A za razliko od Gira in Toura zadnja sobota ne bo ponudila s kakšnim zares zahtevnim klancem, pač pa so se organizatorji odločili za nekaj novega. Eksperiment prinaša kar deset vzponov tretje kategorije in kar 208 kilometrov dolgo etapo, kar bi po zahtevnih treh tednih lahko terjalo svoj davek. Če ne pri tistih v vrhu skupnega seštevka, pa zagotovo v najboljši deseterici.
Seveda lahko, kot se je v preteklosti že velikokrat zgodilo, do odločilne razlike pride tudi na na papirju najlažjih etapah. Toda če bodo favoriti, vključno z Rogličem, pravi, bodo gore tiste, ki bodo spet zaznamovale Vuelto. Upajmo, da v prid Zasavca. Če pa bi ga v internem dvoboju Vingegaard premagal, bi to lahko pomenilo zasuk tudi za prihodnost še vedno aktualnega olimpijskega prvaka v kronometru …
Primož Roglič se je po torkovi videokonferenci iz domovanja v Monaku že podal na pot proti Barceloni. Kot je videti na družbenih omrežjih, pa se z Janom Tratnikom ob tem več kot zabavata. Ob njiju bosta na startu v Barceloni še dva Slovenca – Matevž Govekar bo zastopal barve Bahrain Victoriousa, Domen Novak pa bo v dresu UAE Emirates priložnost dobil naknadno – zaradi bolezni Iva Oliveire.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje