Tratniku le malce zmanjkalo: Vzpona kar ni hotelo biti konec

Kolesarstvo 22. Maj 202117:03 > 17:33 0 komentarjev
Jan Tranik pravi. da so bili to njegovi najtežji zadnji kilometri v karieri. Foto: Twitter/Giro

Italijan Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa) je veliki zmagovalec 14. gorske etape dirke po Italiji. Dva kilometra do vrha vzpona na Zoncolan je strl odpor slovenskega kolesarja Jana Tratnika (Bahrain-Victorious), ki je tako s 26 sekundami zaostanka osvojil še vedno vrhunsko drugo mesto. Tretji je bil kolesar UAE Emirates Alessandro Covi. V boju za skupno zmago je Egon Bernal (INEOS) je povišal prednost pred zasledovalci, zdaj ima pred Simonom Yatesom (Bike Exchange) že več kot minuto in pol prednosti.

Čeprav se je pričakovalo, da bomo Jan Tratnik etapno zmago napadel v nedeljo, ko se bo karavana Gira peljala tudi preko Slovenije, je imel trdoživi Idrijčan drugačne načrte in v izjeno težki etapi skoraj zmagal.

Slovenski kolesar se je dobrih 11 km pred ciljem odlepil od vse manjše skupine ubežnikov. Privozil si je že lepo prednost, nato pa se mu je v ospredju pridružil domačin Fortunato (EOLO-Kometa). Nekaj časa sta vozila skupaj, na koncu pa je imel nekaj več moči petindvajsetletni Italijan in prišel do prve profesionalne etapne zmage.

Tratnik: Z veseljem bi mu sledil, a …

“To so bili najtežji zadnji trije kilometri v mojem življenju. Vzpona kar ni hotelo biti konec. Fortunato mi je bil ves čas na očeh, a danes je bil najmočnejši. Z veseljem bi mu sledil, a preprosto nisem imel več moči. A dal sem vse od sebe in lahko sem zadovoljen,”  je po dirki za Eurosport dejal slovenski junak.

“Sem resnično vesel. Rad bi se zahvalil svoji ekipi, brez nje se mi ta priložnost ne bi ponudila in tega izida ne bi dosegel. Želel sem pobegniti, a si nisem mislil, da se mi bo to posrečilo na vzponu na Zoncolan. Čudovito je dobiti to etapo. Upam, da me boste videli tudi na naslednjih etapah,” je bil presrečen presenetljivi zmagovalec Fortunato.

V ozadju se je odvijala tudi borba za skupno zmago. Z napadom je poskusil Simon Yates (BikeExchange), a Bernal se ni dal, prilepil se mu je na zadnje kolo tik pred ciljem pa ga celo prehitel in mu odščipnil še nekaj sekund.

V skupnem seštevku ima zdaj Kolumbijec že 1:33 minute naskoka pred drugim Yatesom. Tretji je Italijan Damiano Caruso (Bahrain Victorious) z zaostankom 1:51 minute.

V nedeljo preko Slovenije

V nedeljo bo italijanska pentlja obiskala Slovenijo. Kolesarji bodo 15. etapo začeli v Gradežu, v Slovenijo pa predvidoma prišli okoli 15. ure v Vipolžah, kjer jih čaka krožna steza pred končnim prečkanjem Nove Gorice do cilja na italijanski strani na Travniku v Gorici