Če smo med majsko dirko po Italiji, ki je na koncu pripadla Primožu Rogliču, lahko slišali veliko kritik na račun konzervativnega dirkanja v prvih dveh tednih, pa je dirka po Franciji že v uvodnih etapah ponudila ogromno drame in razkazovanja mišic najboljših v skupnem seštevku. Še pred koncem prvega tedna, ki znova obljublja spopad med Tadejem Pogačarjem in Jonasom Vingegaardom, smo se pogovarjali z nekdanjim slovenskim kolesarjem Janijem Brajkovičem.
“Letos je dirka malce drugačna, saj je bilo do vključno šeste etape že kar nekaj težkih dni. Na začetku v prvih dveh dneh je Pogačar pokazal superiornost. Nato je sledila peta etapa, ki je vse presenetila, ko ga je Vingegaard pustil za seboj na cesti. Potem so se vsi bali oziroma dvomili v Pogačarja, da ni v dobri formi. Da je kriva poškodba, da ni mogel trenirati, da je treniral preveč ali premalo … Ampak že obe dirki državnega prvenstva sta pokazali drugače. Kronometer je dirka na čas in ta pokaže realno stanje. Pripravljen je bolje kot tri leta nazaj, saj je isto traso do Pokljuke odpeljal skoraj minuto in pol hitreje. Ne moremo reči, da ni dobro pripravljen,” nam ob prošnji za kolesarski vpogled v prve dni dirkanja na dirki po Franciji pove Jani Brajkovič.
Nekdanji profesionalni kolesar, ki je na Touru vrhunec dosegel leta 2012 s skupnim devetim mestom, je prepričan, da je Tadej Pogačar z zmago v šesti etapi s ciljem na Cambasque, kjer je več kot prepolovil svoj zaostanek za Jonasom Vingegaardom (trenutno znaša 25 sekund), dokazal, da je poškodba zapestja preteklost, nivo pripravljenosti pa tak, kot si slovenski ljubitelji kolesarstva lahko le želimo.
Šli so z glavo skozi zid, kar se jim je maščevalo
“Četrtek je pokazal, da je imel v peti etapi zgolj slab dan. Zakaj je do njega prišlo, so verjetno v ekipi ugotovili in analizirali. Da bodo zdaj storili vse, da se to ne ponovi več. Po takšnem dnevu naslednji dan enostavno ne moreš biti stoodstoten. Nekaj časa traja, da prideš na nivo forme, kot si bil prej. Zato je bila šesta etapa zanj zelo pozitivna. Veliko ljudi je bilo presenečenih, toda mislim, da se kaže realno stanje.”
Bolj kot vrhunska forma gorenjskega volka pa je 39-letnega Dolenjca presenetila taktika Jumbo Visme. Pa niti ne toliko četrtkov napad že 50 kilometrov do cilja na mitskem Tourmaletu, kot vztrajanje pri prvotnem načrtu, čeprav je bilo jasno, da ne bo uspel.
“Ekipi Jumbo Visme je ego hitro narasel in njihov cilj je bil, da se Pogačarja otresejo na vzponu na Tourmalet. Če bi se to zgodilo, bi bilo dirke konec. Van Aert bi počakal Vingegaarda, razlika pa bi takoj znašala tri minute. To se na srečo ni zgodilo. V ekipi Jumba so to videli, a so vseeno vztrajali, kar se jim je na koncu maščevalo. Naredilo so veliko napako, Tadej pa je to izkoristil. Takšne napake verjetno ne bodo več storili, zato bo moral Pogačar napadati. Jonas ima 25 sekund prednosti, kar mora le braniti. Bomo videli, kako se bo Tadej lotil tega problema,” o spremembah vlog pravi Brajkovič.
Če bo priložnost …
Se nova priložnost za spopad velikih rivalov ponuja že jutri, ko karavano ob koncu čaka legendarni vzpon na Puy de Dome? Ali se bo potek dirke malce umiril, vendarle je do cilja v Parizu še več kot dva tedna?
“Odvisno od situacije. Če bodo v eni ali drugi ekipi videli priložnost, da se da kaj storiti, bodo poskusili. Kot smo videli, je Jumbo Visma boljša ekipa, kar pa ni nujno velik plus. Oziroma je samo takrat, kadar znajo to ekipo racionalno in premišljeno uporabiti. Kar jim v četrtek ni uspelo. Ko so videli, da se na Tourmalet ne morejo otresti Pogačarja … Mislim, da je tudi Vingegaard začutil, da se to ne bo zgodilo. Da ne bo mogel pridobiti nič časa proti njemu. Vedel je, da ne bo tako, kot so si zamislili. Ne vidim razloga, zakaj so rinili z glavo skozi zid,” je do poteze nizozemske ekipe še enkrat več kritičen Brajkovič.
Ni podrejen, a opravi svoje delo
Da so Jumbovci, katerih član je tudi Roglič, ki pa na letošnjem Touru ne nastopa, po hektičnem startu v Baskiji vendarle strnili vrste, se strinja tudi naš sogovornik. Trenja iz tretje etape, ko Vingegaard v ravninski etapi Woutu van Aertu ni želel pomagati v zaključnem sprintu, so pozabljena.
“Ko imaš v ekipi dva takšna kolesarja in šampiona, se eden ali drugi težko podredi stoodstotno. Nikoli se ne bo zgodilo, da bi van Aert povsem predano vozil za ekipo in ne gledal na svoje interese. Seveda bo opravil svoje delo, tako kot tudi v šesti etapi. A ne moremo pričakovati, da bo stoodstotno vozil za Vingegaarda. Van Aert je van Aert. A to ne pomeni, da ne bo pomagal in prispeval svojega deleža v odločilnih trenutkih dirke,” še dodaja nekdanji član Adrie Mobila, Astane, Discovery Channela, RadioSchacka, UnitedHealthcarea in Bahrain Meride.
Kolesarje pred prostim ponedeljkom čakata še dve etapi. Današnja od Libourneja do Limogesa je namenjena sprinterjem ali ubežnikom, ko med najboljšimi ne gre pričakovati novih obračunov. Drugače pa bo jutri, ko se bo karavana pognala s starta v Saint Leonard-de-Noblatu, po treh lažjih vzponih pa lahko ognjemet kapetanov znova pričakujemo na zaključnem klancu na Puy de Dome (13,3 km/7,7%). Znameniti vulkan v Centralnem masivu se v traso Toura vrača po 35 letih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!