Kolumbijec do prve zmage na najvišji ravni

Kolesarstvo 25. Maj 202217:59 > 18:27 0 komentarjev
Santiago Buitrago po zmagi na 17. etapi dirke po Italiji. FOTO: Guliverimages.

Kolesarji ekipe Bahrain Victorius so imeli glavno vlogo v 17., gorski etapi dirke po Italiji. Njihov tekmovalec, 22-letni Kolumbijec Santiago Buitrago, se je še drugi dan zapovrstjo podal v ubežno skupino, potem ko je v torek zasedel drugo mesto, pa je imel tokrat na zadnjem vzponu največ moči in zabeležil svojo prvo zmago na najvišji ravni.

Na cilju 168 kilometrov dolge etape s tremi gorskimi cilji, dvema prve kategorije, od Ponte di Legna do Lavaroneja je imel Santiago Buitrago 35 sekund prednosti pred nizozemskim vrstnikom ekipe Jumbo Visme Gijsom Leemreizejem in dve minuti in 28 sekund pred Čehom Janom Hirtom.

Buitrago pa še zdaleč ni bil edini član ekipe Bahraina, ki je opozoril nase. Eden junakov ekipe je bil tudi Domen Novak, ki je bil z narekovanjem ritma na vzponih najbolj zaslužen, da se je razbila glavnina in nastala skupina favoritov, v kateri sta bila tudi njegova moštvena kolega Mikel Landa, ki se bori za najvišja mesta v skupnem seštevku, in Wout Poels.

Vodilna še povečala prednost

A največ, kar sta lahko kolesarja Bahrain-Vicotorius storila na zadnjem vzponu, je bilo, da sta se znebila portugalskega kolesarja ekipe UAE Emirates Joaa Almeide, odpora vodilnih na dirki Ekvadorca Richarda Carapaza in Avstralca Jaija Hindleyja pa nista zlomila.

Še več, slednja sta v zadnjih metrih pospešila, v skupnem seštevku še povečala prednost, Landi pa ostaja v uteho, da se je prebil na tretje mesto. Zdaj za vodilnim Carapazom zaostaja minuto in pet sekund, zaostanek Hindleyja za olimpijskim prvakom pa ostaja tri sekunde. Almeidin zaostanek na četrtem mestu zdaj že znaša minuto in 54 sekund.

“Bahrain je ves čas napadal. A imel sem dobre noge in samozavest ter sem na glavne napade lahko odgovoril. Res sem lahko zadovoljen. Položaj na vrhu se je nekako razjasnil, vemo, na koga moramo paziti. Jutrišnja etapa nima tako zahtevnih vzponov, kot jih je imela današnja, a moramo biti pazljivi. Pred nami je naporen vikend, kot vse kaže, pa bi znal odločati nedeljski kronometer,” je po etapi dejal Carapaz.

Petkova etapa se bo povsem približala v Sloveniji (v 19. etapi bo v Slovenijo tudi prišla), končala se bo v Trbižu, med startom in ciljem pa bosta dva gorska cilja četrte kategorije.