Tadeja Pogačarja čaka drugi nastop na letošnjem svetovnem prvenstvu v cestnem kolesarstvu in s tem priložnost za drugo medaljo. V petek je namreč na sporedu kronometer, dva dneva prej je prvi kolesar svetovne kolesarske lestvice preizkusil progo in pripravil načrt za napad.
Tadej Pogačar je pred odhodom na Škotsko izrazil jasno željo, da se domov vrne s svetovnim naslovom. To je ena od redkih lovorik, ki mu še manjka v zbirki. Na nedeljski cestni dirki je bil blizu. Ostal je del četverice, ki se je v zaključku udarila za zlato, a je bil Mathieu van der Poel premočan, kolesarju s Klanca pa je ostal boj za bron, ki ga je dobil proti Madsu Pedersenu.
Po cestni preizkušnji, ki je kolesarje v spremenljivih razmerah vodila čez kar 270 kilometrov, je bil 24-letni slovenski zvezdnik povsem izmučen. Tudi petkov kronometer bo zelo zahteven. Ta bo povsem ravninski, vsi vmesni klanci pa bodo krajši od enega kilometra. Najtežji bo zaključek 48-kilometrske vožnje na čas – zadnjih osemsto metrov ima povprečni naklon 5,5 odstotka.
“Po nedeljski dirki smo bili vsi kar utrujeni. Priprave za kronometer so v polnem teku, opravili smo uradni ogled proge, čaka nas še zadnji dan počitka pred dirko. Nato še manjša aktivacija na kolesu, sicer pa miren dan okoli hotela,” je pred svojo drugo preizkušnjo na SP, kjer bo edini slovenski predstavnik, povedal Pogačar.
“Pogledali smo si ovinke in naredili kakšen interval. Je kar zahtevna trasa, ker je tako dolga, asfalt pa precej počasen. Prav tako je veliko vetra. Skoraj uro dolg kronometer, takšnih ne vozimo pogosto. Šlo bo na nož,” je po ogledu proge dejal bronasti s cestne preizkušnje.
Kronometer mu ni preveč všeč
Glede pričakovanj ni želel izgubljati besed. Dejal je le, da bo vse odvisno od samega dne. Če bodo dobre noge, lahko upa na visoka mesta. Sicer je dodal, da mu trasa ni najbolj všeč: “Ni mi najbolj všeč, če priznam, a je za vse enako. Mislim, da nikomur ni preveč všeč 48 kilometrov po teh cestah. A sploh ne razmišljam o tem. Našturidati je treba samo progo, kje se da pridobiti in izgubiti. Več glav več ve, zato sva s selektorjem precej na vezi. Še enkrat bomo naredili analizo treninga.”
Težava neudoben položaj
Svoje videnje trase je delil tudi Uroš Murn, selektor slovenske moške kolesarske reprezentance in razkril, kaj sta se s Pogačarjem največ pogovarjala. Na ogledu sta bila namreč zelo zgovorna.
“Kronometer je zelo zahteven, ker moraš dolgo vztrajati v položaju, ki je zelo neudoben. Zmenila sva se, da pogledava, kje lahko gre ven iz sedeža, da lahko sprosti mišice. Pogledali smo tudi, kje od začetka, kjer je več ravnine, je primerna točka za pitje. Pogledali smo idealne linije, katere zavoje lahko gremo na polno, kateri del ceste je idealen. Določeni deli ceste imajo visoko živo mejo in ti naredijo ugodno zavetrje,” je sporočil selektor.
Pogačar bo skušal izboljšati lansko šesto mesto iz Wollongonga, na poti do uspeha pa mu bodo stali številni specialisti za ravninske kronometre: že omenjena van Aert in Evenepoel, Britanec Geraint Thomas, branilec lanskega zmage Tobias Foss, Američan Brandon McNulty in Švicarja Stefan Küng in Stefan Bissiger. Glavni favorit pa je – tudi po mnenju stavnic – Italijan Filippo Ganna. Edino kronometrsko kolajno na SP za Slovenijo je leta 2017 v Bergnu osvojil Primož Roglič.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje