Pred odločilnim tednom veselje za domače navijače

Kolesarstvo 22. Maj 202217:36 > 17:49 0 komentarjev

Italijan Giulio Ciccone (Trek-Segafredo) je zmagovalec 15. etape kolesarske dirke po Italiji od Rivarolo Canaveseja do Cogneja (177 km). Ciccone je domače pristaše kolesarstva razveselil po zmagi iz ubežne skupine, med najboljšimi v boju za rožnato majico pa kljub zahtevni gorski trasi ni prišlo do večjih sprememb.

Po brutalni soboti v okolici Torina v 14. etapi se danes najboljši niso podali v lov na sekunde. Edini, ki je med kandidati za najboljšo deseterico pridobil nekaj več časa, je bil Francoz Guillaume Martin (Cofidis).

Na prvih devetih mestih ni prišlo do sprememb. Ekvadorec Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) je ostal v rožnati majici in po sprintu v zadnjih nekaj 100 m tekmecem sicer odščipnil dve sekundi, a so komisarji dirke odločili, da je celotna skupina ciljno črto prečkala istočasno. Tako je pred Avstralcem Jaijem Hindleyjem (Bora-Hansgrohe) ohranil sedem sekund naskoka. Tretji Portugalec Joao Almeida (UAE Team Emirates) za Ekvadorcem zaostaja 30 sekund.

V etapi z zahtevnimi zadnjimi 85 km, v katerih so morali kolesarji premagati dva vzpona prve in enega druge kategorije, je od samega začetka vse kazalo na zmago ubežnikov. Teh je bilo sprva kar 20, nihče pa ni bil nevaren za skupni seštevek.

Ob koncu prepričljivo najboljši

Hitro se je pokazalo, da imajo največ moči Giulio Ciccone, Kolumbijec Santiago Buitrago (Bahrain-Victorious), Španec Antonio Pedrero (Movistar) in Britanec Hugh Carthy (EF Education-Easypost). Na zadnjem vzponu pa je domačin Ciccone zlahka strl vse tekmece in se podpisal pod sedmo zmago v karieri, tretjo etapno na Giru (2016 in 2019).

Drugi je ciljno črto z 1:31 minute zaostanka prečkal Buitrago, tretji Pedrero je zaostal 2:19 minute. “Vedel sem, da je na zadnjem vzponu tisti bolj strmi del na začetku, zato sem napadel že zgodaj. V mislih sem imel ves čas občutek, da če mi tu uspe pobegniti, lahko prikolesarim sam do cilja. Sicer v sprintu z dvema, tremi kolesarji ne veš, kako se bo razpletlo. Poskusil sem vse, saj sem imel dobre noge. To je bila najboljša odločitev, ki sem jo lahko sprejel,” je po dirki organizatorjem dirke dejal Ciccone.

Martin z napadom med deset

“Tudi lani sem bil v dobri formi, pa se mi ni izšlo ne na Giru ne na Vuelti. Imel sem veliko nesreče, bilo je ogromno težav, začenši s covidom in še s čim. Ta zmaga danes je bila posebna, najlepša v karieri in vsekakor je to zame nek nov začetek kariere,” je še dejal 27-letnik iz Chietija.

Guillaume Martin je v cilj pripeljal kot deseti 6:06 minute za zmagovalcem in skupini z najboljšimi na letošnji dirki, ki ga ni želela loviti, odščipnil 1:42 minute. V skupnem seštevku je napredoval na deseto mesto. V skupini najboljših je v cilj kot 27. prišel tudi edini preostali slovenski predstavnik Domen Novak (Bahrain-Victorious).

V ponedeljek bo na vrsti prost dan, v torek pa se bo z etapo od Sale do Aprice (202 km) začel zelo zahteven zadnji teden Gira, ki bo v petek za 37 km zavil tudi na slovensko stran meje.