Izjava Jonasa Vingegaarda za špansko Marco, da bo 26. avgusta na startu dirke po Španiji v Barceloni, se je kot požar razširila po vseh svetovnih medijih. Ob tem ne manjka vprašanj, zakaj Jumbo Visma na Vuelti, ki jo je Primož Roglič že trikrat osvojil, tam pa bo nastopil tudi letos, ob Slovencu potrebuje še enega kapetana. Toda ko situacijo pogledamo skozi zgodovinski okvir, je poteza Nizozemcev razumljiva.
Teden dni pred začetkom letošnje dirke po Franciji smo se na naši spletni strani spraševali, ali se lahko Slovenija po zmagi Primoža Rogliča na Giru pridruži Franciji (1964), Španiji (2008) in Veliki Britaniji (2018) na seznamu držav, ki so v istem letu osvojile vse tri tritedenske dirke v sezoni.
Po drugem mestu Tadeja Pogačarja na Touru de France je jasno, da se deželi s sončne strani Alp ne bo uspelo priključiti trem kolesarskim velesilam. Toda Roglič bo imel na Vuelti, ki se bo 26. avgusta začela z ekipnim kronometrom po Barceloni, vseeno zgodovinsko priložnost. A ne za Slovenijo, temveč za ekipo Jumbo Visme.
Nizozemci imajo po Rogličevem slavju v Italiji in zmagi Jonasa Vingegaarda v Franciji edinstveno priložnost, da postanejo prvo moštvo v dolgi kolesarski zgodovini, ki bi v istem letu slavilo na vseh treh grandtourih. Očitno so o tem še pred zaključkom Toura razmišljali tudi vodilni možje rumeno-črnih.
Da bi se v boj z Remcom Evenepoelom (Soudal QuickStep), Geraintom Thomasom (Ineos Grenadiers), Joaom Almeido (UAE Emirates), Enricom Masom (Movistar) in drugimi moštvi podali maksimalno pripravljeni, bodo poleg Rogliča, ki je svojo udeležbo na Vuelti potrdil v sredini junija, poslali tudi Vingegaarda. Z dvema orožjema bodo tako izredno težko premagljivi na poti do zgodovinskega mejnika, ki pa ga bosta – vsak posebej – lovila tudi oba njihova kolesarja.
Roglič bo namreč v Španiji lovil četrto zmago, s čimer bi se na vrhu večne lestvice izenačil z domačinom Robertom Herasom. Vingegaard pa bo skušal postati še četrti kolesar, ki bi v istem letu dobil dvojček Tour-Vuelta. Po Francozih Jacquesu Anquetilu (1963) in Bernardu Hinaultu (1978) je to nazadnje uspelo Britancu Chrisu Froomu (2018).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje