Tadej Pogačar šesto sezono nastopa na najvišji ravni svetovnega kolesarstva, v tem času pa je s sijajnimi rezultati postal pravi strah in trepet tekmecev, številni ga primerjajo z najboljšim kolesarjem vseh časov Eddyjem Merckxom. Njegova tesna sodelavca pri ekipi UAE Emirates sta zdaj razkrila recept za to.
Čeprav kolesarstvo v osnovi velja za šport posameznikov, kjer končno zmago na etapi ali dirki pobere samo en kolesar, pa je jasno, da brez podpore ekipe ne gre. Prav tako kot moštveni kolegi na cesti pa so ključnega pomena tudi ljudje v ozadju, ki jih na televizijskih zaslonih ne vidimo.
Kakšni so razlogi, da je Tadej Pogačar toliko boljši od konkurence in da že rekordno število tednov zaseda prvo mesto na lestvici Mednarodne kolesarske zveze? Za cyclingnews.com sta vpogled v dogajanje ob dirkah predstavila njegova sodelavca v ekipi UAE Emirates. Maser Yoseba Elguezabal in strokovnjak za prehrano Gorka Prieto.
“Odkar je prišel v ekipo, se je spremenil. A le na način, kot se spremeni vsak 20-letnik, ko odrašča. Drugače pa je še vedno isti Tadej. Rad se šali, rad ima hrano in enostavno ljubi kolo. Res je prijazen, ima nasmešek za vsakogar. Številka ena je tudi ob kolesu,” lepe besede o slovenskemu šampionu ponudi Elguezabal.
“Čeprav je najboljši na svetu, pa v naši obravnavi ni nič drugačen kot ostali kolesarji. Na trening kampih smo vsi v enakem hotelu, za vse poskrbimo enako dobro. Zanimivo je, kako se mišice različnih profilov kolesarjev – hribolazcev, sprinterjev ali tekmovalcev za klasike – razlikujejo. Toda Tadej je tako dober, da so tudi njegove mišice na višjem nivoju. Na dirki po Kataloniji sem ga masiral takoj po vzponu na Vallter, ko je zmagal po napadu in solo vožnji v dežju. Po minuti je bil že v normalnem stanju,” je naravne sposobnosti Pogačarja še opisal baskovski maser.
Z njim ni nikoli težav
Po besedah nutricionista Prieta pa je dvakratni zmagovalec Toura tudi zelo nezahteven pri prehrani. “Nekateri fantje so bolj izbirčni, spet drugi želijo jesti zgolj bele testenine in jih ne moreš prepričati v nič drugega. Tadej pa je popolno nasprotje. Kar mu rečeš, naj poje, bo tudi pojedel. Zelo rad ima predvsem italijanske omake ob testeninah. Ampak res se nikoli ne pritožuje.”
Z vse hitrejšim dirkanjem že na začetku etap se je poraba kolesarjev sicer močno povečala. To potrjujejo tudi Prietovi podatki. “Včasih so kolesarji na uro dirkanja porabili okrog 90 gramov ogljikovih hidratov, zdaj ta številka znaša že med 120 in 130.” Seveda pa je odvisno tudi od same etape oziroma dirke. “Pogačar je glede tega zelo inteligenten. Zaveda se, da če bo napadel toliko in toliko kilometrov pred ciljem, mora pojesti toliko več, saj bo tudi porabil toliko več. Veliko več kot pa če bi vozil v glavnini,” je še dodal Bask.
“Ni niti pol tako dober”
Medtem ko konkurenca Tadeja Pogačarja – prihodnjo soboto bo prvič startal na dirki po Italiji, na kateri bo prvi favorit za rožnato majico – pogosto primerja tudi z najboljšim vseh časov Eddyjem Merckxom, pa tega mnenja ne deli Roger de Vlaeminck.
“Eddy je bil res na drugi ravni. Med njima enostavno ni nobene primerjave. Pogačar je fantastičen kolesar, tudi dirka Strade Bianche je težka, a ne legendarna dirka. Napadel je več kot 80 kilometrov pred ciljem, nihče mu ni sledil. Prepričan pa sem, da se meni v mojih najboljših časih ne bi nikoli odpeljal,” je mnenje redkih predstavila belgijska kolesarska legenda.
“Zdaj ga čaka Giro, kjer pa ne bo drugih najboljših. Ni mi jasno, zakaj ne. Pogačar je najboljši na svetu, Mathieu van der Poel pa mu tesno sledi. Žal pa Nizozemec ni konkurenčen v gorah, drugače bi videli izjemen duel. A če bi Merckx dirkal na istem Giru kot Pogačar, bi bil Slovenec pet minut za njim v skupnem seštevku. Pogačar ni niti pol tako dober, kot je bil Eddy,” je še dodal štirikratni zmagovalec spomenika Pariz-Roubaix.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!