Tadej Pogačar okronan še četrtič zapored

Kolesarstvo 13. Nov 202320:29 > 21:06 0 komentarjev

S tradicionalno prireditvijo Večer zvezd v organizaciji Kolesarske zveze Slovenije je padel zastor na sezono 2023, v kateri so slovenski ljubitelji kolesarstva znova prišli na svoj račun. Za najboljša kolesarja leta sta bila izbrana Tadej Pogačar in Eugenia Bujak.

Za Pogačarjem je nova sezona nabiranja zmag in vrhunskih izidov. Na dirki po Franciji je še drugo leto zapored osvojil odlično drugo mesto, osvojil je enotedensko dirko Pariz-Nica, slavil na dveh spomenikih, dirki po Flandriji in po Lombardiji, ter se podpisal še pod zmagi na klasiki v Ardenih – Amstel Gold Race – in bil najboljši še na valonski puščici.

Osvojil je tudi bronasto medaljo na svetovnem prvenstvu v Glasgowu in postal državni prvak, tako na cestni preizkušnji kot v vožnji na čas. 25-letni zvezdnik s Klanca pri Komendi je letos dobil kar 18 dirk, kar je njegov najboljši izkupiček v koledarskem letu profesionalnega kolesarstva. Nagrado za kolesarja sezone je prejel že četrto leto zapored.

“Letos je bilo kar pestro na Touru. Zadnji teden je bil težek zame. Drugo mesto mi daje novo motivacijo, sploh po letošnji sezoni. Upam, da bo šlo v naslednji še bolj tekoče. Po 17. etapi sem bil skoraj depresiven, 19. etapo je dobil Matej Mohorič in mi dal novega zagona,” se je na dirko po Franciji in motivaciji za leto 2024 razgovoril Pogi.

Ob zgodovinski sezoni za slovensko kolesarstvo, v kateri smo Slovenca videli stati na stopničkah vseh treh Grand Tourov, je na oder festivalne dvorane Gospodarskega razstavišča v Ljubljani prišel tudi Roglič. Tako kot Matej Mohorič je prejel nagrado za posebne dosežke. Teh se je v letu 2023 nabralo ogromno.

Rogliču in Mohoriču nagrada za posebne dosežke

34-letni Kisovčan je po nekoliko slabši lanski sezoni letos znova navduševal od februarja do oktobra. Zbral je kar 15 zmag, kar ga je ob koncu leta uvrstilo na tretje mesto med vsemi kolesarji. 34-letni Kisovčan je sezono odprl z zmago na enotedenski dirki od Tirenskega do Jadranskega morja in jo nadaljeval z osvojitvijo dirke po Kataloniji.

Primož Roglič
Primož Roglič Foto: Aleš Fevžer

Sledil je zgodovinski Giro. V vsem sijaju je zablestel v samem zaključku. Rožnato majico si je nadel po pravljičnem preobratu v predzadnji etapi – kronometru na Višarje. Od večdnevnih dirk je osvojil še dirko po Burgosu in nato na Vuelti zasedel tretje mesto. Za piko na i je konec septembra slavil še na giru dell’Emilia. Sledila je še odmevna selitev od Jumbo Visme k Bori Hansgrohe.

“Doma teh posnetkov ne gledam, jih vi vrtite dovolj,” je po prejemu nagrade in ogledu kadrov s Svetih Višarij dejal Primož in se pošalil, da si želi zdaj slišati še kakšno italijansko pesem, potem ko se je v dvorani slišalo tudi francosko.