Tadej Pogačar v rumenem do jubilejne 50. zmage v karieri!

Kolesarstvo 18. Feb 202315:13 0 komentarjev

Na četrti etapi dirke po Andaluziji je Tadej Pogačar po izvrstnem zaključku prišel do nove zmage, kar je zanj že 50. zmaga v karieri! Na zaključnem klančku je zlomil domačina Enrica Masa in še povečal prednost v skupnem seštevku.

Izvrstne predstave Tadeja Pogačarja v začetku sezone 2023 se kar ne končajo. Na četrti etapi 69. izvedbe dirke po Andaluziji je znova pokazal svoje mojstrstvo, ko je v strmem zaključku (zadnjih 200 metrov je imel klanec kar 15-odstotni naklon) premagal Španca Enrica Masa. S članom ekipe Movistar sta se po napadu Jacka Haiga (Bahrain Victorious) približno 15 kilometrov do cilja odpeljala od glavnine na vzponu na najvišji vrh dneva – Alto Fuentes de Cesna –   in majhno prednost zadržala tudi na spustu do mesta Iznajar, kjer je bil cilj. Ob spuščanju se jima je skušal priključiti še Matej Mohorič, približala sta se tudi Mikel Landa in Andreas Kron, a ko se je cesta v zadnjem kilometru znova postavila pokonci, je imel največ moči slovenski šampion.

Na ozkih ulicah je Mas pokazal dober odpor, tudi kot prvi sprožil napad, a ko je Pogačar odgovoril, se je Španec lahko zadovoljil le z drugim mestom. Član UAE Emirates pa je na predzadnji etapi prišel še do tretje zmage v štirih dneh (in četrte v tem tednu), skupno pa neverjetne 50. zmage v karieri. Pri le 24 letih. UAE je dobil vse štiri etape dirke, včeraj je namreč zmagal Tim Wellens.

“To je bil res težak dan. Na začetku smo videli grd padec Rafala Majke, skupina pa se je razdelila. Vsi so nas skušali napasti že od začetka. Zelo težko je bilo vse nadzirati. Ekipa je opravila izjemno delo. Čeprav se je hitro oblikoval beg, je bilo težko kontrolirati potek. Trdo smo delali, zato sem res vesel, da sem zmagal, saj so si kolegi v moštvu zaslužili. Počasi postajamo utrujeni, ker nas vsi napadajo. Možnosti za skupno zmago so dobre, a pred nami je še en dan. Treba bo ostati zbran vse do konca,” je ob slavju dejal Pogačar.

Jutri bo na še zadnji etapi dirke po Andaluziji branil 1:14 minute prednosti pred Špancem Mikelom Lando, pet sekund več za slovenskih šampionom zaostaja Santiago Buitrago. Zaključek bo jutri lažji, saj bo povsem ravninski. Pred kolesarji je sicer 184,3-kilometrska etapa od Oture do Alhaurina de la Torra.

5. etapa Dirke po Andaluziji. Foto: organizator

Mohorič je v etapi zasedel 15. mesto, zaostal je dve minuti in deset sekund, Pogačarjev moštveni kolega Domen Novak pa je cilj prečkal med zadnjimi, zaostal je 18 minut in 50 sekund. V skupnem seštevku je Mohorič 35. (+18:32), Novak pa 106., zadnji.

Tadej Pogačar je s 50 zmagami drugi najuspešnejši slovenski kolesar. 65 jih je zbral Primož Roglič, ki je ravno na današnji novinarski konferenci hvalil mlajšega rojaka.

Pogačar je za jubilejno petedesetico slavil 28 etapnih zmag, štirikrat je bil najhitrejši na kronometru, sedemkrat na enodnevnih dirkah, še enajstkrat pa je slavil v skupnem seštevku dirk. Če ne bo presenečenj, bo to številko povečal že jutri.