Danec z odmevno zmago v Baskiji vrgel rokavico Pogačarju

Kolesarstvo 8. Apr 202318:22 0 komentarjev

Jonas Vingegaard je zmagovalec dirke po Baskiji. Enotedenska dirka, ki jo je dvakrat dobil tudi Primož Roglič, očitno zelo ustreza ekipi Jumbo-Visma. Danski kolesar je s tem napovedal, da se nam znova obeta pravi spektakel na dirki po Franciji.

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) je v velikem slogu dobil zadnjo etapo dirke po Baskiji, s čimer si je poleg etapne zmage zagotovil tudi zmago v skupnem seštevku.

Za zmagovalca Dirke po Franciji in njegovo ekipo je bil napad najboljša obramba, saj sta bila v begu dva kolesarja Jumbo-Visme, ki sta pozneje pomagala Vingegaardu, da se je na šestem od sedmih vzponov, ki so bili na 138-kilometrski trasi okoli Eibarja, odlepil od ostalih.

Vingegaard je dobil pomoč s strani Atille Valterja in Stevena Kruijswijka, vendar je bilo videti, da bi lahko opravil tudi brez njiju, saj je manj kot 30 km pred ciljem odločno pustil tekmece za seboj.

Od tam je brez težav prišel do etapne etape in zmage v skupnem seštevku ter ciljno črto prečkal s skoraj minuto prednosti pred ostalimi.

“Dan je bil težak, a za nas zelo dober,” je dejal Vingegaard po svoji prvi zmagi na tedenski etapni dirki na ravni WorldTour.

“Še enkrat se moram zahvaliti svojim moštvenim kolegom, danes so bili neverjetni. Mislim, da smo danes opravili odlično delo.

“Razmišljal sem, da če že moram iti, potem moram na predzadnjem vzponu, saj zadnji ni bil dovolj težak, da bi naredil veliko razliko. Imel sem dobre noge in želel sem poskusiti,” je sklenil zmagovalec dirke po Baskiji.

James Knox (Soudal-QuickStep) je zasedel drugo mesto s 47 sekundami, potem ko je napadel iz neorganizirane skupine zasledovalcev na cilju. Tretji je bil Ion Izaguirre.

Izaguirrejeve štiri dodatne sekunde za tretje mesto so bile dovolj, da se je s šestega mesta povzpel na končne stopničke in prehitel Davida Gauduja (Groupama-FDJ), ki je bil prav tako v skupini zasledovalcev, in Mattiasa Skjelmoseja (Trek-Segafredo), ki je dan začel kot tretji v skupnem seštevku, vendar je izgubil štiri minute.

Mikel Landa (Bahrain Victorious) je svojega moštvenega kolega Hermanna Pernsteinerja ves dan nastavljal na čelo glavnine, vendar mu ni uspelo izvesti nobenega napada na Vingegaarda in se je moral zadovoljiti z drugim mestom v skupnem seštevku z 1:12 zaostanka.

Edini slovenski predstavnik Domen Novak je tokrat zaostal točno 11 minut, zasedel je 65. mesto.