Čeprav je bil nedavno zaključeni ženski Tour de France z naskokom največja dirka za kolesarke v moderni dobi, pa je bil njihov zaslužek nekajkrat manjši od tistega, ki so ga na francoski pentlji letos prejeli njihovi stanovski kolegi.
Že res, da je moško in žensko izvedbo dirke po Franciji težko primerjati med seboj, saj je prva letos doživela že svojo 109. izvedbo, medtem ko se je druga vrnila po 33 letih, vseeno pa v oči močno bode ogromna razlika v denarnem skladu med obema tekmovanjema. Ta je za žensko izvedbo znašal 247.000 evrov, kar je sicer povsem primerljivo z denarnim skladom ženske dirke po Italiji (250.000 evrov), a je zato skoraj desetkrat manjši od zneska, ki so ga francoski organizatorji nedavno namenili kolesarjem (2.257.000 evrov).
Temu primerna je tudi razlika v zneskih, ki sta ga zaslužili ekipi zmagovalcev obeh dirk. Jonas Vingegaard in Jumbo Visma so prejeli 779.750 evrov, Annemiek van Vleuten in Movistar pa le 62.440 evrov.
In čeprav je francoska pentlja za moške tritedenski dogodek, ženska pa se je zaključila v osmih dneh, so kolesarji kljub temu še vedno zaslužili 3,47 evra za vsak evro, ki so ga zaslužile ženske. A kot poudarjajo kolesarski poznavalci, je pri tem treba upoštevati tudi razliko v priljubljenosti obeh tekmovanj, saj je moško izvedbo dirke v povprečju spremljalo štiri milijone gledalcev, gorsko etapo z vzponom na Alpe d’Huez pa celo 8,4 milijona. Po drugi strani ženski Tour de France nikoli ni imel več kot tri milijone gledalcev.
Poleg tega si je vsaj minuto moške izvedbe Toura ogledalo 150 milijonov ljudi po svetu, ženskega pa “le” 20 milijonov.
Kljub temu pa se utegnejo razlike že v bližnji prihodnosti zmanjšati, saj je zanimanje za žensko kolesarstvo v porastu. To potrjujejo tudi številke, ki so jih beležili na priljubljenem kolesarskem portalu Cyclingnews, saj naj bi bila ženska dirka po Franciji pri njihovih bralcih deležna celo večje pozornosti kot Giro d’Italia.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje