Pariz 2022. Finale nogometne lige prvakov, ki ga ne bomo pomnili po neverjetni predstavi vratarja Real Madrida Thibauta Courtoisa in niti ne po strelcu edinega gola Viniciusu Juniorju, ampak predvsem po kaosu na največjem francoskem stadionu Stade de France.
“Ko sem bil pri predsedniku Emmanuelu Macronu, mi je obljubil vso podporo. Redko se je zgodilo, da smo imeli takšno pomoč, kot jo imamo zdaj. Pričakujem velik spektakel,” je posnetek izjave Aleksandra Čeferina za našo največjo komercialno televizijo, ki je sliko iz Pariza prenašala v slovenske domove. Posneta je bila dan pred tekmo, predvajana pa približno pol ure pred njenim začetkom.
Manj kot uro po predvajanem prispevku so besede predsednika Uefe zvenele kot ironija. Veliki finale lige prvakov, največji in z naskokom najbolj gledan enkratni športni dogodek na svetu, se je začel s 36 minutami zamude. Zaradi kaosa pred stadionom, ki je pred tem gostil dva finala lige prvakov, finale svetovnega prvenstva 1998 in finale evropskega prvenstva 2016.
Na tisoče navijačev z veljavnimi vstopnicami, povečini pristašev Liverpoola, in tisoče tistih, ki vstopnic niso imeli, je bilo ujetih v gneči pred največjim francoskim stadionom. Dogajanje je bilo iz minute v minuto bolj napeto. Ko je francoska policija posredovala s solzivcem, je postalo kaotično. Namesto, da bi za nekaj sto ali pa celo tisoč evrov, kolikor so nekateri med njimi plačali za vstopnice, dobili uro in pol nogometnega užitka, so številni navijači trepetali za svoja življenja. Med njimi tudi otroci in invalidi.
“V glavi sem vrtel film iz Hillsborougha, kjer sem izgubil očeta. Mislil sem, da se zgodovina ponavlja,” je o dramatičnem dogajanju pred stadionom povedal eden od prisotnih gostujočih navijačev in spomnil na eno največjih tragedij v zgodovini nogometa iz leta 1989. Takrat je na stadionu Hillsborough v Sheffieldu življenje izgubilo 97 navijačev Liverpoola. Britanske oblasti so za tragedijo sprva obtožile navijače Liverpoola, mnogo let pozneje pa priznale napake tamkajšnje policije.
Pri Uefi so včeraj v izjavi za javnost zapisali, da je do neredov v Parizu prišlo zaradi imetnikov ponarejenih vstopnic, ki so želeli priti na stadion. Pod podobno izjavo so se podpisale tudi francoske oblasti. Številni navijači Liverpoola, novinarji in tudi britanska policija, ki je bila na dogodku prisotna, trdijo drugače in krivdo pripisujejo slabi organizaciji. Iz Pariza prihajajo najrazličnejše informacije o nesposobnosti uradnih oseb, neprimernih dostopih do stadiona, nerazumno ozkih navijaških koridorjih … Celo o lokalnih tolpah, ki naj bi pred stadionom, tudi po tekmi, povzročale nerede in ropale ljudi.
Čisto prave resnice morda ne bomo izvedeli nikoli, natančnejše odgovore pa zagotovo, ko bodo opravljene preiskave. Po novem jih zahtevajo tudi britanske oblasti. Toda ne glede na to, kdo je kaos povzročil in kdo je zanj najbolj odgovoren, je jasno, kdo je bil organizator. Francoske oblasti v navezi s krovno evropsko nogometno organizacijo. Ker je avtorica lige prvakov, pa bo Pariz 2022 v zgodovino šel kot fiasko, pod katerim bo ostal podpis Uefe.
Najmočnejša in najbogatejša nogometna zveza na svetu je imela z organizacijo najpomembnejših tekem sicer v zadnjem času nevsakdanje veliko nevšečnosti. Lani je do velikih neredov prišlo pred finalom evropskega prvenstva 2020 na Wembleyju. Prejšnji teden so po finalu lige Europa v Sevilli javno opravičilo Uefe dobili navijači Glasgow Rangers in Eintracht Frankfurta, ki so morali ob pomanjkljivi organizaciji po veliki vročini po stadionu Ramona Sancheza Pizjuana dolgo časa iskati svoje sedeže in piti vodo iz pip v toaletnih prostorih, saj druge na stadionu ni bilo.
Kot da bi odgovorne dvoletno obdobje nogometa brez gledalcev v času pandemije uspavalo, če se ob vsem skupaj pošalimo. Ob srečnem razpletu dogodkov se malce lahko. Ni pa manjkalo veliko in danes do šale ne bi bilo prav nikomur …
Mnenje avtorja komentarja ne odraža nujno stališča uredništva.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje