V letošnji sezoni v kitajski ligi CBA znova deluje Memi Bečirović, ki ima iz tamkajšnje košarke že sedem let izkušenj. Od novega leta lahko v zasedbi Nandžing Tongxi Monkey Kings spremljamo tudi Matica Rebca. Slovenska naveza ima priložnost, da se zapiše v zgodovino kluba.
Memi Bečirović se je po sedmih letih dela na Kitajskem v domovino vrnil proti koncu leta 2021. Uvodoma je selitev na Kitajsko predstavljala precejšen kulturni preskok, s katerim pa se je tudi s pomočjo svoje žene, ki ga spremlja na vsaki poti, uspešno spopadel, ter ob tem razbil tudi marsikateri stereotip.
“Še danes prijateljem, ki Kitajsko vidijo kot riževa polja in kolibe, težko razlagam. Tega ni,” nam je pred tremi leti v obsežnem intervjuju o veliki kitajski izkušnji skozi smeh dejal danes 63-letni strokovnjak, v katerem je beseda nanesla tako na življenje na Daljnem vzhodu kot tudi na tamkajšnjo košarko in nenavadna pravila, ki jih ne bi našli nikjer drugje na svetu.
Najprej je v kitajski elitni ligi CBA vodil Jiangsu Dragons, leta 2020 pa prevzel Nandžing Monkey Kings, a se zaradi neizpolnjenih obljub predsednika kluba odločil razdreti pogodbo. Po približno dveh letih in pol se je vrnil v klub, kjer je ostal nedokončan posel.
Monkey Kings so del zaprte kitajske lige CBA od sezone 2014/15, a do zdaj ne beležijo pretiranih uspehov. V končnico se še niso uvrstili, kakor tudi ne sklenili rednega dela sezone s pozitivnih izkupičkom. To bi lahko že letos spremenil prav Bečirović, ki je trenutno z razmerjem 15-15 na 12. mestu lestvice 20 klubov. V končnico se uvrsti prav 12 klubov, od tega gredo štirje neposredno v četrtfinale, ostalih osem pa se pomeri v dodatnih kvalifikacijah oziroma v osmini finala.
“Naš stari prijatelj trener Bečirović se je vrnil v Tongxi družino. Verjamem, da bo s podpisom trenerja Bečirovića naš trenerski štab bolj profesionalen in bo lahko računal tudi na mednarodno perspektivo,” je pred sezono dejal predsednik Chen Guangchuan. Tongxi je novi generalni pokrovitelj kluba, ki je v klub prinesel sredstva, s katerimi so izboljšali pogoje za trening in vso logistično podporo.
Nandžing je mesto na vzhodu Kitajske v delti reke Jangce. Ima približno devet milijonov prebivalcev in je prestolnica province Džjangsu.
Slovenska moč tudi na parketu
Na božič se je klubu pridružil še prvi slovenski košarkar. Iz vrst FMP se je na Kitajsko preselil občasni slovenski reprezentant Matic Rebec. Letos je za Beograjčane v ligi ABA blestel in je morda v svoji najboljši sezoni v karieri. Na 13 tekmah je v povprečju vpisal 17,1 točke in 3,8 asistence.
10. januarja je v Nandžingu debitiral s štirimi točkami, dva dni pozneje jih je vpisal šest, oba obračuna pa so “kraljeve opice” dobile.
Prvi zvezdnik ekipe je nekdanji član lige NBA TJ Leaf. Leta 2017 je bil na naboru izbran kot 18. po vrsti s strani Indiane, a si v najmočnejši ligi na svetu ni izboril mesta pod soncem. V štirih sezonah je za Indiano in Portland zbral 146 nastopov, v povprečju je beležil 3,3 točke in 1,9 skoka. Odšel je na Kitajsko, kjer že vrsto let navdušuje. Na dvoboj v letošnji sezoni vpiše 21,8 točke in 13,7 skoka.
Redni del sezone se bo sicer po 46 krogih končal 31. marca, medtem ko končnica traja od 4. aprila do najpozneje 26. maja.
Na Kitajskem tudi Simon Petrov
Minulo poletje je na Vzhod odšel tudi nekdanji slovenski reprezentant Simon Petrov, je za Slovenske novice poročal Drago Perko. Po Slovanu in Krki je tujino prvič izkusil na Madžarskem, kjer je vodil PVSK Panthers in Oroszlany Lions. Zdaj pa je pomočnik trenerja prav pri nekdanji ekipi Memija Bečirovića Džjangsu Dragons, ki sicer prav tako domuje v Nandžingu. Trenutno so z le petimi zmagami in 25 porazi na predzadnjem mestu lestvice lige CBA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!