Blažič: Tako je nastala ta kemija, ki jo gledate na terenu

Košarka 13. Jul 202111:22 > 12:19
Jaka Blažič, foto: FIBA.

Da igra slovenske košarkarske izbrane vrste deluje tako dobro, je ključnih več dejavnikov. Luka Dončić, ki organizira napade, strelci, ki ga obkrožajo in mu s tem odpirajo prostor in nenazadnje odlična kemija v moštvu, ki je povzročila, da se je na parketu vse sestavilo v popolno celoto. Kako se je razvila, je povedal Jaka Blažič.

Ko opazujemo igro, ki jo letos kaže slovenska reprezentanca, se zdi košarka zelo preprost šport. A to, da so na štirih tekmah v Litvi uspeli doseči 424 točk, torej v povprečju kar 106 na dvoboj, je vse prej kot enostavno. Gre za številke redko videne v evropski košarki.

Misija Tokio

“Igre ne bomo spreminjali, je pa precej stvari, ki jih še lahko izboljšamo. V obrambi je bilo na nekaj tekmah preveč napak, tu so največje rezerve. V napadu imamo dovolj talenta in vodjo, ki nas ostale dela boljše. Vsako tekmo smo dali več kot sto točk, kar je v evropski košarki velik dosežek. Na treningih bo poudarek na obrambi, obramba nas lahko pripelje na visoka mesta,” je o igri Slovenije dejal Jaka Blažič.

Kapetan Cedevite Olimpije je eden ključnih članov trenutne reprezentance. Tekme začenja v prvi peterki, pomemben je tako v napadu, kjer z odličnim metom z razdalje pomaga odpirati obrambe, kakor tudi na obrambni strani parketa, kjer z agresivnostjo ob živce spravlja nasprotnike.

V Kaunasu je igral slabih 21 minut na tekmo in v tem času v povprečju prispeval 9,5 točke in štiri skoke. Zadel je polovico metov za tri točke, kar je fantastičen izkupiček (6/12).

Luka Dončić in Jaka Blažič, foto: FIBA.

Odličen odstotek zadetih trojk je učinek Luke Dončića, pove Blažič: “Več je odprtih metov, kot v klubski sezoni. Obramba se osredotoči na njega in premore talent, da vidi podaje na zunanje položaje. Ko dobi žogo moraš biti pripravljen, velikokrat imaš odprt met. To so meti, ki jih je mogoče zadevati z velikim odstotkom in se veseliš vsakega napada, ker je velika verjetnost, da boš ostal nepokrit.”

Stopnjevanje treningov

Luka je v Kaunasu na štirih tekmah zbral neverjetnih 45 asistenc, še en statistični podatek, ki močno izstopa. A da se Luka podpiše pod toliko podaj, jih morajo njegovi soigralci tudi pretvoriti v koše, kar jim odlično uspeva.

V ponedeljek popoldne so slovenski košarkarji opravili prvi težji trening, odkar so se v soboto znova zbrali na pripravah. Treningi se pred odhodom na Japonsko stopnjujejo, razkrije Jaka.

Blažič o tem, kako poteka dan v življenju slovenskega reprezentanta

Dan slovenski košarkarji zaključujejo z druženjem po večerji: “Kjer se je tudi naredila ta kemija, ki jo gledate na terenu,” razlaga Blažič, ki je še dodal, da se vsi odlično razumejo in imajo tudi podobne hobije, kar še olajša stvari.

Jaka je bil del reprezentance že leta 2014, ko se je Slovenija na svetovnem prvenstvu zadnjič pomerila z Američani, prvimi favoriti olimpijskih iger v Tokiu. Čeprav so izgubili že dve pripravljalni tekmi, jih še vedno šteje za glavne favorite turnirja.

Kemija nastaja že več kot desetletje

“Veliko talenta premorejo, vsak lahko doseže koš, ko se mu zazdi, so dobri invididualisti in favoriti prvenstva. Tukaj ni debate. Upam, da se čim kasneje srečamo, če pride do tega. To bi bila tekma za dušo,” je dejal eden od sedmih članov trenutne reprezentance, ki so se z ZDA pomerili leta 2014.

A poznajo se še precej dlje. Številni so skupaj igrali že v nižjih selekcijah, tudi pod budnim očesom zdajšnjega selektorja Aleksandra Sekulića. Takšna zgodovina, s toliko skupnimi treningi in tekmami in nenazadnje povezanosti, ki je nastala ob vseh druženjih, je razlog, da Slovenija danes na parketu deluje kot ena celota. Jasno tudi po zaslugi kvalitete, ki jo premore.

Slovenci na Japonsko potujejo v petek. Najprej bodo nastanjeni v košarkarskem kampu v mestu Fukui, 22. julija sledi selitev v Tokio.

Tekme Slovenije v skupini C:
26. 7. ob 6.40: Slovenija — Argentina
29. 7. ob 6.40: Slovenija — Japonska
1. 8. ob 10.20: Slovenija — Španija