Boleč poraz Olimpije v lovu na končnico

Košarka 20. Apr 202122:26 > 22:46 0 komentarjev
Cibona - Cedevita Olimpija
KK Cedevita Olimpija

Cedevita Olimpija je na zaostali tekmi 23. kroga lige ABA v Zagrebu utrpela poraz in s tem boleč udarec v boju za končnico. Ljubljančani so imeli ogromno težav z agresivnimi košarkarji Cibone in po zelo napetem zaključku izgubili s 93:83. Za uvrstitev med najboljše štiri bodo zdaj potrebovali pomoč Igokee.

Matematika Olimpije pred zadnjima dvema tekmama rednega dela sezone lige ABA je bila enostavna. Dobiti obe preostali tekmi in si tako zagotoviti mesto v končnici, ne glede na izide preostalih obračunov.

Tekma v dvorani Dražena Petrovića se ni začela po željah Olimpije. Sicer so zmaji najprej resda povedli s košem Kendricka Perryja z 0:2, in kasneje še drugič na tekmi z 11:12, ko je bil uspešen Mikael Hopkins, a mladi Zagrebčani so bili večji del prvega polčasa boljši tekmeci. Jurica Golemac je pred obračunom opozarjal na poletno in vse boljšo igro Cibone, ki je v boju za obstanek prav tako lovila pomembno zmago.

V prvi četrtini je z devetimi točkami blestel Krešimir Radovčić, ki je dan pred tekmo dopolnil 24 let. V drugi Olimpija ni imela odgovora na Darka Planinića, ki je že v prvem polčasu zbral 14 točk. Ko je oba prosta meta zadel Lovro Gnjidić je Cibona sredi druge četrtine povedla že za 11 točk (30:19).

Američani izničili prednost Cibone

Preden bi Hrvati nevarno pobegnili so se Ljubljančani le zbrali. Blestela je ameriška četverica Jarrod Jones, Perry, Hopkins in Rion Cortez Brown. Skupaj so zadeli štiri trojke, ko je svojo drugo malce pred polčasom za tretje vodstvo Olimpije na tekmi (38:40) zadel Jones, so zmaji lažje zadihali in na odmor odšli s prednostjo dveh točk.

Domači košarkarji so v drugem polčasu zaigrali še bolj agresivno. V obrambi so prevzemali, pogosto tudi podvajali in s tem Olimpiji povzročali precej težav. Zmajem je na trenutke precej pomagal dober skok v napadu, a vendarle sta ekipi ves čas ostali zelo izenačeni.

O ostrem boju priča podatek, da je bila v tretji četrtini največja prednost katere od ekip komaj pet točk, še to z začetka, ko je v prvem napadu drugega polčasa trojko zadel Perry (40:45). Izid pa je bil kar petkrat poravnan, tudi ob koncu četrtine (60:60).

Sporna odločitev

Podobna slika se je nadaljevala tudi v zadnji četrtini, ko si nobena ekipa ni uspela priigrati občutne prednosti. Zelo vroče je bilo 2:36 pred koncem. Olimpija je pri zaostanku za dve točke dobila skok, v protinapad je krenil Jaka Blažić, a izgubil žogo. Pod gostujoči obroč se je pognal Ivan Novačić ter pri tem zrušil Eda Muriča. En sodnik je pokazal na osebno napako v napadu, drugi na osebno napako Muriča. Obveljala je slednja. Živce je izgubil Golemac in dobil še tehnično napako, Novačić pa zadel vse tri proste mete za +5 Cibone.

Po trojki Murića so zmaji še prišli na tri točke zaostanka, a končnico so bolje odigrali domači košarkarji, ki so si s tem zagotovili obstanek v ligi ABA.

Medtem bo Olimpija še trepetala, saj je zdaj njena uvrstitev v končnico odvisna od obračuna Igokea – Mornar. Če zmagajo Črnogorci, potem je za Ljubljančane v ligi ABA konec sezone. Če zmaga Igokea pa mora Olimpija na tekmi zadnjega kroga doma premagati Mego.

V torek so igrali tudi košarkarji Krke in v Dvorani Leona Štuklja visoko, s kar 57:98 izgubili proti Crveni zvezdi.