Cedevita Olimpija po blamaži v Stožicah daleč od končnice

Eurocup 18. Jan 202322:46 0 komentarjev
cedevita olimpija

Obračun dna lestvice skupine A evropskega pokala med Cedevita Olimpijo in Clujem ni ponudil veliko dobre košarke, Ljubljančani pa so si z vnovičnim porazom, že devetim v 11 krogih, močno priprli vrata v končnico (80:88).

Zmaji so imeli pred tokratnim dvobojem z romunskim predstavnikom v EuroCupu usodo še povsem v svojih rokah. Z zmago bi Cluj ujeli na predzadnjem mestu lestvice in bi zdaj za končnico zaostajali le še eno zmago. Na roko so šli zmajem tudi preostali izidi. Brez zmage je proti Ulmu ostal Lietkabelis, ki s štirimi zmagami ostaja na osmem mestu, ki kot zadnje vodi v drugi del tekmovanja. Poražena je bila še Brescia, ki je s petimi zmagami mesto pred Litovci. A kaj, ko Ljubljančani tega niso izkoristili.

Domači so tekmo tako porazno odprli kot zaključili. Največ so zaostajali za 15 točk, a se z delnim izidom 15:0 vrnili v igro in sredi tretjega dela tudi prvič na tekmi povedli, a nato znova povsem popustili. Edini zares razpoloženi član zeleno-oranžnih je bil Yogi Ferrell, ki je bil s 27 točkami prvi strelec tekme. Dvoštevilčna sta bila pri Cedevita Olimpiji še Lovro Gnjidić s 13 in Alen Omić z 10 točkami, ki je dodal še 14 skokov.

Predstava slovenskega moštva je bila še precej slabša kot razkriva končni izid. Nasprotnik še zdaleč ni prikazal vrhunske igre, imel kar deset skokov manj v napadu ter velikih 19 izgubljenih žog, pet več od Olimpije. Kljub temu se Romuni domov vračajo z zmago, sploh prvo gostujočo v letošnji sezoni EuroCupa.

Jurica Golemac, trener Cedevita Olimpije: Imeli smo preveč vzponov in padcev, kratko rotacijo, to ni bilo dovolj za zmago. Čestitke Cluju, 40 minut so igrali bolje od nas. Hvala navijačem, ki so nas podpirali in do konca ostali z nami.

Mihai Silvasan, trener Cluja: Vesel sem zmage, naša prva gostujoča to sezono. Veliko nam pomeni in nam odpira možnosti, da se uvrstimo v končnico. Rotacijo smo imeli malce večjo, ostali smo mentalno močni in našli načine, kako ves čas prehajati v vodstvo.

Porazen prvi polčas zmajev

Ljubljančani so dvoboj odprli katastrofalno. Romuni so iz prvih treh napadov na tekmi dosegli devet točk. Ko je po slabih treh minutah igre Stefan Birčević zadel svojo drugo trojko za +10, je Jurica Golemac ob izidu 2:12 zahteval že prvo minuto odmora, ki pa ni imela učinka. Nadaljevala se je razglašena predstava domačih, nerazpoloženi v napadu in povsem prepustni v obrambi. Po petih minutah je ob rezultatu 5:18 sledila še druga minuta odmora Cedevita Olimpije. Do konca četrtine je nekaj več energije vendarle pokazala peterka Matic Rebec, Lovro Gnjidić, Marko Jeremić, Edo Murić in Alen Omić ter visokih 15 točk (9:24) zaostanka zmanjšala na 9 (15:24).

Tudi v drugem delu se je nadaljevala podpovprečna predstava zmajev. Sedem minut pred polčasom je za nekaj razburjenja s trojko pod osebno napako poskrbel Jeremić in zadel še dodaten prosti met ter znižal na 24:32. Sledilo je nekaj vročih trenutkov, ki jih je zakuhala sodniška trojka s pomočjo zapisnikarske mize. (Pre)hitro dosojeno osebno napako so sprva pomotoma dosodili Muriću in ne Rebcu. Edo je želel sodnike opozoriti na napako na semaforju, a prejel tehnično napako ter s tremi osebnimi odšel na klop. Golemac je povsem izgubil živce in tudi sam prejel tehnično napako. Oživela je tudi publika, vsa jeza je bila uperjena proti delivcem pravice.

Vrnitev med žive s 15:0

Domačih to sicer ni prebudilo, kmalu je Cluj izenačil najvišjo prednost 15 točk (26:41). Nato je sledilo tudi nekaj črnih minut gostov, ki kar štiri minute in pol niso dosegli koša, medtem ko je na drugi strani sedem zaporednih točk vpisal Yogi Ferrell in poskrbel za precej “lepši” izid ob polčasu, 34:41.

Le minuta in pol nadaljevanja je bila dovolj, da se je tekma znova začela z ničle (41:41). Zaporedni koši Omića, Adamsa in trojka Ferrella za delni izid 7:0 v tretji četrtini in skupno kar 15:0 še od sredine drugega dela. Romuni so bili povsem nebogljeni. Kot bi se domači s ponovnim izenačenjem zadovoljili, je sledil nov mrk, gostje so namreč po več kot sedmih minutah igre brez dosežene točke odgovorili z 8:0 za vnovično vodstvo. Obračun se je spremenil v pravo izmenjavo serij, saj je sledil nov silovit odgovor zmajev. Šest točk Yogija in nato še trojka Adamsa za 9:0 in prvo vodstvo Cedevita Olimpije na tekmi (50:49).

Še pred koncem tretje četrtine si je hitro dve novi osebni napaki prislužil Murić in tako predčasno končal z dvobojem. Ob odsotnosti Karla Markovića velik udarec za Ljubljančane, še večje breme je tako padlo na Omića, ki je moral tokrat odigrati skoraj vseh 40 minut. V zadnji del so z vodstvom za dve točki vstopili gostje (57:59).

Slovenski prvaki so zadnjo četrtino znova začeli zelo slabo. V napadu so se kopičile napake, v obrambi pa so gostje znova prihajali do povsem odprtih metov ter pobegnili na +9 (58:67). Gnjidić in Ferrell sta z delnim izidom 5:0 še vrnila nekaj upanja, a razlika je ves čas ostajala razmeroma varna. Romuni so v zadnji minuti z nekaj nespretnosti še ponudili eno priložnost za preobrat, a je zmaji niso izkoristili.

Ljubljančani tako ostajajo na dnu lestvice in daleč od končnice. Do konca skupinskega dela jim matematika še dovoljuje preboj naprej, a bi morali zdaj nanizati skoraj še same zmage.