Zgodnji mrk zasenčil Dragićev debi

Eurocup 19. Jan 202222:16 > 22:37 2 komentarja
Zoran Dragić je prvič zaigral v dresu Cedevite Olimpije.

Cedevita Olimpija se je po enomesečnem premoru, ki ga je podaljšal tudi izbruh koronavirusa v garderobi Ljubljančanov, na parket v Evropskem pokalu vrnila s porazom proti Gran Canarii (60:75) in tako prekinila niz štirih zmag v vseh tekmovanjih. Dvoboj je zaznamoval debi Zorana Dragića v dresu aktualnih slovenskih prvakov, dvoboj je sklenil z dvema točkama, dvema skokoma in eno asistenco.

Pred tekmo je bilo v Stožicah čutiti naelektreno vzdušje, čeprav je bila kapaciteta dvorane zaradi pandemije močno zmanjšana. V središču pozornosti je bil na deveti tekmi Cedevite Olimpije v letošnji sezoni Evropskega pokala brez dvoma Zoran Dragić, ki je pred dobrim tednom okrepil zmajevo gnezdo, a se njegov debi ni izšel po pričakovanjih in željah Ljubljančanov.

“Zaslužena zmaga Gran Canarie. Nismo imeli intenzitete, ideje, koncentracije, tako je videti, ko 15 dni ne moreš trenirati. Moramo improvizirati in igrati. Pomembno je, da naslednje tri dni dobro treniramo, brez treningov ne moremo dobro igrati. Imeli smo dva treninga, ki sta bila katastrofalna. Pričakoval sem svežino, a tako je, ko prideš iz postelje,” je po porazu dejal Jurica Golemac.

Očitno se je zmajem poznal daljši premor, v katerega so jih prisilile težave s koronavirusom. Zadnji dvoboj so namreč odigrali 2. januarja, ko so v ligi ABA gostovali v Novem mestu. Njihove naslednje tri tekme so bile prestavljene. Igra je bila pogosto slabo povezana, le bleda senca tiste iz meseca decembra, met ni stekel, dvoboj pa je bil odločen že precej pred zadnjim zvokom sirene.

Debi z napako

Golemac je za začetek dvoboja sicer ostal zvest peterki, ki je v zadnjem obdobju rezultatsko krivuljo obrnila navzgor. Začeli so Yogi Ferrell, Jaka Blažič, Melvin Ejim, Edo Murić, Alen Omić. Zadnji prišlek Ljubljančanov, priljubljeni slovenski reprezentant, je svoj debi v dresu zmajev dočakal natanko 5:43 pred koncem prve četrtine.

Tekmo bi si v normalnih razmerah zagotovo ogledalo precej večje število navijačev. Dvoboj je imel tako eno črno piko, po trenutnih vladnih ukrepih namreč v dvorani ne sme biti več kot 750 oseb. Karte, ki so šle v prodajo, pa so bile razprodane.

Zoran Dragić je ognjeni krst obeležil s porazom.

Košarkar s številko 30 na hrbtu je dvoboj začel nekoliko v krču. V prvem delu igre ni metal na koš, ob enem skoku je izgubil dve žogi. Na prvi koš je moral počakati do drugega polčasa, ko je po podaji Omiča 7:11 pred koncem tretjega dela igre zaključil s polaganjem. To sta bili njegovi edini točki.

“Zoran je izkušen igralec, ki zna igrati košarko. Od njega pričakujemo dodatno kakovost v obrambi in napadu, da bo v slačilnici dodana vrednost,” je o njegovi predstavi dejal strateg Ljubljančanov.

Priložnost za Duščaka in Ščuko

Po dobrih treh minutah igre v prvi četrtini, delnem izidu 3:10 za goste in prvi minuti odmora s strani Golemca, je priložnost za igro dobil tudi 19-letni Dan Duščak. Mladi organizator igre je na parketu preživel sedem minut, a je njegova statistika večinoma ostala prazna. Vpisal je eno ukradeno žogo, eno izgubljeno in dve osebni napaki.

V tretji četrtini pa je na parket prišel še Luka Ščuka, ki prav tako šteje šele 19 let. Kmalu po vstopu v igro je izsilil osebno napako in zadel oba prosta meta. Zaradi rezultata, ki je bil močno na strani gostov, je odigral trinajst minut in v energični predstavi vpisal šest točk, štiri skoke ter eno ukradeno žogo.

Dan Duščak je igral v prvi in zadnji četrtini.

Mrk v prvi četrtini

Domači košarkarji so sicer dvoboj začeli zelo zaspano. Španci so hitro povedli in se ob nepovezani igri Cedevite Olimpije odlepili na +18. Po dobrih petih minutah brez koša je mrk z individualno akcijo prekinil šele Jacob Pullen in postavil končni izid prve četrtine (7:23).

V drugem delu so Ljubljančani po zaslugi večje agresivnosti v obrambi in bolj razigranemu napadu počasi zmanjševali razliko in se po košu Melvina Ejima približali na šest (24:30), a v nadaljevanju znova popustili. Ko je Ejim zgrešil dodaten prosti met, ki bi zmaje približal na 11 točk, so gostje preko Ilimaneja Diopa, ki je po lapsusu domačih v obrambi ostal povsem sam pod obročem, poskrbel za 27:41 ob polčasu.

Zmaji so v prvem polčasu zadeli zgolj enega od 14 metov za tri točke, katastrofalni so bili tudi s črte prostih metov (4/11). Edini razpoloženi košarkar je bil Alen Omić, ki je do odmora zbral osem točk.

Alen Omić je v prvem polčasu iz igre metal 4/5 in bil med redkimi učinkovitimi posamezniki v vrstah domačih.

Brez preobrata

Podobna slika se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Pri Špancih se je nato razigral Dylan Ennis in z dvema zaporednima košema poskrbel za novo najvišjo prednost na tekmi (35:54). V nadaljevanju je Golemac v igro poslal Luko Ščuko, ki je poživil igro, kar so prepoznali tudi domači navijači. A zmaje je pred zadnjo četrtino kljub temu čakala težka naloga, nadoknaditi bi morali kar 15 točk zaostanka.

V zadnjem delu zmaga Gran Canarie ni bila nikoli ogrožena. Tekmo je Golemac zaključil s slovensko peterko, na parketu sta bila ob Muriću, Dragiću in naturaliziranemu Omiću tudi Ščuka in Duščak.

Pri gostih je bil prvi strelec Ennis s 14 točkami, za Ljubljančane je 11 točk prispeval Ferrell, po deset Ejim in Blažič.

V EuroCupu so zdaj zmaji pri treh zmagah in šestih porazih. V 9. krogu so sicer ostali brez domače tekme proti Promitheasu. V naslednjem krogu pa bodo gostovali v Franciji, obiskali bodo nekdanje moštvo Omića, JL Bourg en Bresse, ki so ga enkrat to sezono že ugnali.

Še pred gostovanjem pri galskih petelinih čaka Cedevito Olimpijo še najtežji nasprotnik v ligi ABA, v Stožice namreč v ponedeljek prihaja Crvena Zvezda.

“Vse moramo storiti bolje. Igrali bodo fizično, mi pa se moramo odzvati. Igrati bolje obrabo, zapirati raketo, pač početi vse, kar počnemo običajno, a na višjem nivoju,” je pred nadaljevanjem sezone in obiskom Beograjčanov dejal Ejim.