Zmaji ostali brez ene domače evropske zmage

Eurocup 31. Jan 202410:53 > 20:27 1 komentar

Cedevita Olimpija je v predzadnjem 17. krogu skupinskega dela EuroCupa v Stožicah izgubila z London Lions (85:92) in tako domače nastope v tekmovanju sklenila brez ene same zmage. To je bila tudi zadnja domača tekma hrvaškega centra Karla Matkovića, ki se po sobotnem gostovanju v Čačku v okviru lige ABA seli v ZDA.

Varovanci trenerja Zorana Martića so v prejšnjem krogu vpisali šele prvo letošnjo zmago v EuroCupu in tako vendarle končali črni niz, ki je trajal skoraj polno leto. Proti Londončanom so zmaji lovili še drugo zaporedno in hkrati prvo domačo zmago, s katero bi lahko ujeli Hamburg na predzadnjem mestu lestvice skupine A, a priložnost spustili iz rok, čeprav so večji del tekme vodili.

Ljubljančani so tako na devetih tekmah v Stožicah devetkrat izgubili, medtem ko na gostovanjih beležijo izkupiček 1-7, za konec sezone v EuroCupu pa bodo prihodnji teden igrali v Parizu.

Petar Božić, trener London Lions: “Težka tekma, kot smo pričakovali. To je bila za nas zelo pomembna zmaga in nam omogočila, da smo pred končnico v boljšem položaju. Rad bi čestital strokovnemu štabu in igralcem za ekipen pristop.”

Zoran Martić, trener Cedevite Olimpije: “Cilj je bil nadzorovati tempo igre. Večji del tekme smo uspevali, a dve minuti sta bili dovolj, da so se vrnili in nato je bila tekma drugačna. Imajo individualno kvaliteto, mi smo bili nervozni. Nekaj minut pred koncem so nas kaznovali z metom za tri. Če te minute odmislim, smo odigrali dobro tekmo.”

Po krajši začetni slovesnosti, ko se je klub Matkoviću s sliko zahvalil za dolgoletno zvestobo, so zmaji zadnji domači dvoboj v letošnji sezoni evropskega pokala odprli z vodstvom. DJ Stewart je dosegel prvi točki, drugi koš je v drugi minuti prispeval hrvaški center, okoli katerega se je tudi tokrat vrtela igra Ljubljančanov. Prvič je gledalce na noge sicer spravil na obrambni strani parketa z izjemno blokado.

Karlo Matković se je poslavil od Stožic

Zmaji že čez nekaj dni ostajajo brez ključnega člana moštva in najverjetneje tudi najboljšega posameznika te sezone. 22-letni center je odigral zadnjo domačo tekmo v zeleno-oranžnem dresu. Po sobotni tekmi lige ABA z Borcem v Čačku bo poslovil od Cedevite Olimpije in kariero nadaljeval v ZDA, kjer bo okrepil New Orleans Pelicans.

Jaka Blažič je po dobrih štirih minutah igre zadel za 11:3. Razliko so zmaji kljub zelo slabemu odstotku meta iz igre ohranjali vse do konca uvodnega dela, predvsem po zaslugi kar desetih skokov v napadu. S prvo trojko Olimpije iz sedmega poizkusa je četrtino zaključil Aleksander Šaškov (20:13).

Na začetku druge četrtine so Ljubljančani še držali vodstvo, a ko se je zaustavil skok, se je ob nadaljevanju hladnega strelskega večera razlika pričela topiti. Dve minuti pred odmorom sta bili dovolj dve zaporedni trojki v režiji Luka Nelsona in Matthewa Morgana, da je bil izid prvič po začetnih 0:0 izenačen. Po novi izgubljeni žogi domačih, teh se je v drugem delu nabralo kar šest, je Gabe Olaseni zadel za prvo vodstvo gostov in prednost ob polčasu (35:33).

Sredi tretjega dela je bil zaradi jeze na sodnike izključen trener Londončanov Petar Božić. Kot bi to dalo zmajem dodaten veter v krila, so v protinapadu izvedli akcijo tekme, ki jo je po Blažičevi podaji za hrbtom z zabijanjem zaključil Matković. Nato je razigrani kapetan zmajev s trojko povišal na 59:49 za novo najvišjo prednost na tekmi. Bilo je kratkotrajno. Sledil je nov mrk, Levi so si z delnim izidom 14:3 celo priskrbeli točko naskoka pred zadnjo četrtino.

Do konca je bil dvoboj vseskozi zelo izenačen. Shawn Jones je štiri minute pred iztekom časa zadel za 77:72, a znova sta bili dve hitri trojki dovolj za novo spremembo v vodstvu. Izid je bil zadnjič poravnan pri 79:79, ko je dva prosta meta zdel Justin Cobbs. Sledil je delni izid 7:0, ki je odločil obračun. Domače lahko skeli predvsem skok gostov v napadu minuto pred koncem, iz drugega napada je trojko zadel David Nwaba.

Blažič je tekmo skenil z 28 točkami, Matković jih je dodal 21 in ob osmih skokih še kar pet blokad. Pri Londončani je 26 točk vpisal Morgan.

EuroCup, 17. krog:

Cedevita Olimpija – London Lions 85:92

Dvorana Stožice, sodnica Panther (Nemčija) ter sodnika Pastusiak (Poljska) in Halliko (Estonija).

Cedevita Olimpija: Stewart 7, Radović 3, Cobbs 13 (6:7), Glas 5 (2:2), Blažič 28 (4:6), Matković 21 (5:6), Jones 3 (1:2), Dragić 2 (2:4), Šaškov 3.

London Lions: Olaseni 9 (1:2), Nwaba 9, C. Morgan 14, Nelson 19 (1:1), Sharma 2 (0:2), Phillip 4, M. Morgan 26 (5:5), Grantham 9.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 20:27, London Lions 7:10.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 11:33 (Blažič 6, Stewart, Radović, Cobbs, Glas, Šaškov), London Lions 11:26 (Nelson 4, M. Morgan 3, C. Morgan 2, Nwaba, Grantham).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 16, London Lions 19.

Pet osebnih: Nelson (40.).