Zmaji do neslavnega naziva največjih evropskih poražencev

Eurocup 29. Nov 202320:27 1 komentar

Košarkarji Cedevite Olimpije so v 9. krogu evropskega pokala izgubili proti Parisu s 77:93 in tako tudi po polovici skupinskega dela ostajajo brez zmage. Ob zmagi Slaska v Ankari so zmaji zdaj edini klub v evroligi ali evropskem pokalu, ki to sezono še ni okusil slasti zmage.

301 dan. Tako dolgo že v slovenski prestolnici čakajo na novo zmago v EuroCupu. Zadnja je prišla 1. februarja lani proti Venezii, od takrat se je, vključujoč z lansko sezono, porazov nabralo že neverjetnih 14 v nizu.

Pred nekaj več kot tisoč gledalci so jim ga v Stožicah prizadejali še razigrani Francozi, ki imajo sicer podoben proračun za člansko moštvo kot Ljubljančani, približno tri milijone evrov. Cedevita Olimpija ima po devetih krogih na računu nič zmag in devet porazov, Paris osem zmag in zgolj en poraz.

Simone Pianigiani, trener Cedevite Olimpije: “Igrali smo z različno ravnijo energije. Vedeli smo, da nasprotnik premore prednost v višini in agresivnosti. Težko bi jih zadržali pri nizkemu številu točk, kot je uspelo Bešiktašu, saj ne premoremo prave fizike. Zgrešili smo tudi preveč metov. Pokazali so, zakaj so prva ekipa. Čestitam jim.”

Tuomas Iisalo, trener Parisa: “Fantje igrajo z mentaliteto ‘naslednji’, vsak prispeva svoje. Cedevita Olimpija je boljša, kot nakazuje rezultat in ima v kadru nekaj odličnih igralcev, a že vso sezono nam uspeva tesne tekme spreminjati v zmage. Tudi nocoj.”

Kontakt držali do konca tretje četrtine

Po zaspanem uvodu se je prvi prebudil napad gostov, ki je bil z dobrimi 96 točkami na tekmo do tega kroga tudi najbolj potenten v skupini A. Po lahkem košu Tysona Warda izpod obroča za 10:5 v korist Parižanov, je Simone Pianigiani prvič zahteval minuto odmora. Svoje varovance je uspel prebuditi. Iz težkega položaja je najprej zadel Rok Radović, nadaljeval je DJ Stewart, medtem ko je Jaka Blažič s trojko pod osebno napako in dodatnim prostim metom poskrbel za delni izid 11:0 in vodstvo s 16:10. Do konca prve četrtine se je nadaljeval “revolveraški” obračun, Justin Cobbs je vpisal že 10 točk, zmaji pa so vodili s 26:25.

V drugem delu se je nadaljeval izenačen boj. Po košu Nadirja Hifija je prednost gostov po dolgem času znova poskočila na pet točk (36:31), a ta je bila kratkotrajna, saj sta na drugi strani zadela Amadou Sow in Stewart. 2:11 pred odmorom je prvič v dresu Cedevite Olimpije na parket vstopil Rašid Mahalbašić, medtem ko je izid polčasa s črte prostih metov postavil Stewart, ki je tako prišel že do svoje 12. točke (44:48).

Kmalu po začetku tretje četrtine smo v dvorani Stožice videli novo najvišjo prednost, ko je za 54:46 zadel TJ Shorts. Podobna razlika je vztrajala večji del tretjega dela, največ 10 točk (55:65). V pravem času se je nato prebudil Klemen Prepelič, ki je zmaje bližje vrnil s trojko in nato še lepo asistiral Shawnu Jonesu za 61:65.

V zadnji četrtini Ljubljančani niso več držali koraka. Napad se je povsem zaustavil, vrstile so ne napake, ko je na obroču z izjemno blokado Jonesa pričakal Shorts, ki je bil s 175 centimetri daleč najnižji na parketu in kar 28 centimetrov pod članom Olimpije, se je zdel dvoboj odločen. Prednost gostov je naraščala, slabih pet minut pred koncem je Gauthier Denis zadel za +15 (80:65). Zmaji se niso več vrnili v igro za zmago in ostajajo brez zmage v letošnji sezoni evropskega pokala.

Prvi strelec je bil na strani poražencev Cobbs, vpisal je 21 točk. 17 jih je dodal Stewart in 14 Blažič. Pri zmagovalcih je Shorts vpisal 17 točk, med 12 košarkarji pa se zgolj en ni vpisal med strelce. Edini, ki ni prišel na parket.

Drugo polovico skupinskega dela bodo slovenski prvaki začeli na domačem parketu. Naslednjo sredo v Stožice prihaja Hapoel Tel Aviv.

EuroCup, 9. krog:

Cedevita Olimpija – Paris Basketball 77:93 (26:25, 18:23, 17:19, 13:26)

Dvorana Stožice, gledalcev 1300, sodniki: Trawicki (Poljska), Giovannetti (Italija), Picilkas (Grčija).

Cedevita Olimpija: Stewart 17 (8:10), Sow 2, Radović 4 (2:3), Cobbs 21 (9:10), Glas 1 (1:2), Blažič 14 (6:9), Prepelič 10 (5:6), Jones 6, Mahalbašić 2.

Pariz: Shorts 17 (3:3), Malcolm 10, Hifi 15 (5:5), Ward 12 (4:4), Sy 4, Kratzer 10 (0:2), Denis 9, Ngouama 8, Shahrvin 4 (0:2), Jantunen 4 (2:2).
Prosti meti: Cedevita Olimpija 31:40, Pariz 14:18.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 6:25 (Cobbs 2, Blažič 2, Prepelič, Stewart), Pariz 7:27 (Denis 3, Ngouama 2, Hifi 2).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 19, Pariz 31.