Dončić presegel samega sebe in legendo lige NBA

Košarka 10. Jan 202210:58 0 komentarjev

Luka Dončić se je po eni tekmi odsotnosti, tokrat mu je ponagajal še desni gleženj, na parket vrnil z velikim trojnim dvojčkom ter se tako znova zapisal v zgodovino. Kakšne mejnike je presegel in kaj je povedal po šesti zaporedni zmagi Dallasa?

Upoštevajoč celoten kontekst, od napornega reprezentančnega poletja do velikih težav s poškodbami in zdravjem – to sezono si je zvil že oba gležnja in prebolel covid-19 -, lahko vendarle igro Luke Dončića ocenimo z visoko oceno.

Čeprav je na zadnjih petnajstih tekmah Dallasa v noči na ponedeljek šele četrtič pomagal svojim soigralcem, je na tekmi proti Chicagu izenačil svojo letošnjo največjo bero skokov in asistenc.

Vodilni ekipi vzhodne konference je ob zmagi s 113:99 namreč nasul 22 točk, 14 skokov in 14 asistenc ter tako vpisal izjemnega trojnega dvojčka. Vsaj toliko točk, skokov in asistenc to sezono ni vpisal nihče drug.

Najdaljši niz zmag

22-letni slovenski zvezdnik se je znova zapisal v knjigo rekordov, tako osebno kot lige NBA. Če začnemo pri osebnih rekordih, je zanimiv in tudi nekoliko presenetljiv podatek, da je s šesto zaporedno zmago Mavsov Luka prišel do svojega najdaljšega pozitivnega niza čez lužo. Dallas pa je izenačil niz, ki mu ni uspel vse od aprila 2016.

V tem obdobju je Dallas tekmece nadigral v povprečju za 15,7 točke, obramba pa je nasprotnikom dovolila le 93 točk na dvoboj. “Občutek je izjemen. Vso moštvo igra eden za drugega, obramba je odlična in kar je najpomembneje, na parketu se zabavamo,” je po tekmi dejal Luka.

Pred dnevi je Dallas na domačem parketu, ko je pozornost sicer požel Dirk Nowitzki, čigar dres s številko 41 so dvignili pod strop dvorane, ugnal tudi Golden State. Tako sta pred Mavsi padli dve od treh najboljših ekip lige.

“Začeli smo se zavedati, da lahko premagujemo tudi dobre ekipe. Ugnali smo Golden State in Chicago, dve odlični ekipi. Lahko igramo z vsakim,” je dodal slovenski organizator igre.

Vrhunci predstave Luke Dončića proti Chicagu:

Presegel Oscarja

To je bil sicer že Dončićev 39. trojni dvojček v karieri. Do tekme s Chicagom je bil na lestvici po številu omenjenih dosežkov za igralce do 23. leta starosti izenačen z legendarnim Oscarjem Robertsonom. Zdaj je sam na vrhu te lestvice, do 28. februarja, ko bo dopolnil 23 let, pa lahko to letvico premakne še višje.

Trojni dvojčki pred 23. letom:

39 – Luka Dončić
38 – Oscar Robertson
31 – Magic Johnson
22 – Ben Simmons
14 – LeBron James

“Dobro je bil videti, kaj pravite? Res je dobro opravil delo. Chicago igra fizično obrambo, zelo uporabljajo telesa, te tako poskušajo vreči iz tira. Ko se je tekma odvijala, sem bil navdušen nad tem, kako je igral skozi ta kontakt in prebral, kje se mu ponuja prostor za doseganje točk in asistenc. Pohvalil bi še 14 skokov, njegov trud je bil spektakularen,” je po dvoboju pohvale stresal Sean Sweeney, ki še naprej na klopi nadomešča odsotnega Jasona Kidda.

Med polčasom je glavni trener Dallasa svojemu pomočniku nekaj napotkov poslal kar s tekstovnimi sporočili po telefonu, je v pogovoru še razkril Sweeney.

Mavsi so z zmago končali niz kar devetih zmag Chicaga, sami pa bodo številko sedem lovili v noči na četrtek, ko gostujejo v New Yorku. Trenutno v zahodni konferenci zasedajo peto mesto, četrti Memphis jim sicer beži za kar šest zmag, a ob dveh odigranih tekmah več.