Dončićeve bojne rane pred tekmo leta (VIDEO)

Slovenska košarkarska reprezentanca bo danes v Manili na tekmi s Kanado (14.30) v svojem že enajstem četrtfinalnem nastopu na velikih tekmovanjih lovila še četrti preboj v polfinale, tokrat prvič na svetovnem prvenstvu.

Ostanki treh globokih prask na levem ramenu Luko Dončića spominjajo na poraz z Nemčijo, obenem pa enega najboljših košarkarjev na svetu simbolično opominjajo tudi na nepotrebnost osebnih psiholoških bitk, ko je nad vsem reprezentančni interes. Bojnih ran pa s tem še zdaleč ni bilo konec. Po zadnjem treningu se je tako na njegovem levem komolcu znašel še velik povoj z ledom. V slovenskem taboru so sicer zagotovili, da ne gre za hujše težave, tako da bo prvi zvezdnik prvenstva in idol številnih Filipincev danes ob 14.30 po slovenske času zanesljivo nared za najbolj pomembno tekmo leta.

Tudi ostala enajsterica je pripravljena. To po treh izpuščenih tekmah velja tudi za Jako Blažiča, ki je saniral poškodbo hrbta in bo v kadru. Selektor Aleksander Sekulić je tako dobil pomembno moč v obrambi. “Gre za preveč pomembno tekmo, da bi mislil na bolečine,” poudarja Blažič, ki si je s soigralci ogledal glavnino tekem kanadske reprezentance. Ta je svojo namero na prvenstvu nakazala že na prvi tekmi, ko je nadigrala Francijo (95:65). Sledili sta še visoki zmagi proti Libanonu in Latviji ter poraz proti Braziliji, ki pa ni omajal prvega mesa v skupini.

Luka Dončić in Shai Gilgeous-Alexander sta stara znanca iz lige NBA. Foto: Guliverimages

In kaj na šesti tekmi prvenstva čaka Slovence? “Kanada je atletska ekipa, ki jo sestavljajo številni vrhunski košarkarji iz lige NBA. Krasi jo hitra igra, v kateri je glavno orožje protinapad. Ubrati bo treba konvencionalno taktiko,” odgovarja selektorjev pomočnik Luka Bassin, ki je bil tokrat zadolžen za analizo tekmeca. “A tudi Kanada ima svoje šibke točke. Potrudili smo se, da smo jih našli,” je dodal pronicljivi analitik, ki predstavlja izjemno reprezentančno dodano vrednost.

“Vse reprezentance, ki so se prebile v Manilo, so kakovostne. To bo posebna tekma. Osredotočeni smo nase. Marsikaj moramo popraviti, da ne bomo videti tako, kot smo bili videti na tekmi z Nemčijo,” pa razmišlja Zoran Dragić in opozarja na hitro tranzicijsko igro te severnoameriške reprezentance. V njej izstopa zvezdnik Oklahome Shai Gilgeous-Alexander, ki pa zna, podobno kot Dončić, ob obrambni zgoščenosti v ogenj potisniti tudi svoje soigralce.

Obeta se torej soočenje dveh košarkarjev, ki sta  v očeh mnogih najboljša posameznika turnirja. “Ne želim, da na to tekmo gledate kot na dvoboj Shai-Luka. Ne, to bo tekma Kanada-Slovenija,” je v umirjenem slogu v torek zvečer poudarjal kanadski zvezdnik, obdan s številnimi kakovostnimi košarkarji. Med njimi sta tudi nekdanji član ljubljanske Cedevite Olimpije Melvin Ejim in Dončićev klubski soigralec Dwight Powell.

Zoran dragić, luka dončić
Foto: FIBA

“Sem med tistimi, ki lahko iz prve roke potrdijo, da je Luka eden najboljših košarkarjev na svetu. Zato bo to vznemirljiva tekma,” je dejal Powell in soigralca iz Dallasa označil za motor, ki poganja celotno ekipo. Pred dnevi sta se srečala v hotelu, ki gosti glavnino reprezentanc. Ob tem je začutil tudi Dončićevo neizmerno predanost reprezentanci. “V prvi vrsti ima Luka veliko strast do košarke. Je pa zelo ponosen na Slovenijo, zato tudi strastno brani njene barve,” pravi 32-letni center in ob tem upa, da ne bo deležen usode še enega košarkarja Dallasa, in sicer avstralskega reprezentanta Josha Greena.

“Luka je seveda odličen. A ne gre le zanj. Slovenija ima odlično in dobro vodeno ekipo. Menim, da smo se dobro pripravili,” pa zagotavlja kanadski selektor Jordi Fernandez, katerega osnovna ideja je vsiljevanje specifičnega igralnega tempa in zanašanje na fizično moč. “Zaupam svojim fantom. Da, imamo napadalni talent. A menim tudi, da smo najbolj kakovostna obrambna reprezentanca na tem svetovnem prvenstvu,” dodaja mladi strokovnjak, ki bo Kanado poskušal popeljati do prve kolajne na velikih tekmovanjih po berlinskih olimpijskih igral leta 1936.

“Imamo priložnost, da se vpišemo v zgodovino. Ko lahko dosežeš nekaj, česar predhodniki niso, se v življenju vedno velja potruditi. To je vsekakor dodaten motiv. Verjemite mi, da fantje merijo celo na zlato. Toda na takšnih turnirjih je treba igrati postopoma,” je pisani mednarodni novinarski druščini v dvorani za trening, do katere pot vodi skozi številne manilske prometne zamaške in občasno ponuja vpogled v lokalno revščino, dejal v Kataloniji rojeni Fernandez, ki je kanadsko selektorsko taktirko prevzel na začetku poletja, potem ko se je umaknil Nick Nurse.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje