Edini domačin na zaključnem turnirju zlomil grška srca

Evroliga 19. Maj 202220:36 > 20:40 0 komentarjev

Vasilije Mičić je veliki junak Anadolu Efesa ob zmagi v polfinalu zaključnega turnirja Evrolige. Srb, ki je bil prvo ime že ob lanskem prvem naslovu Turkov v najelitnejšem razredu evropske klubske košarke, je za zmago zadel tik preden je zazvonila sirena. Tako je razžalostil kar 11.000 grških navijačev, ki so ta teden okupirali srbsko prestolnico.

Ni skrivnost, da so si potihoma zmage Olympiacosa želeli skoraj vsi nevtralni ljubitelji košarke, ki so se zbrali na zaključnem turnirju v Beogradu. Razlog je seveda v njihovih navijačih, ki so za odlično vzdušje skrbeli že čez dan v navijaški coni in nato tudi vseh 40 minut prvega polfinala.

V Štark Areni je bilo peklensko le do 0,1 sekunde pred koncem, ko je Vasilije Mičić zadel noro trojko čez roko Sashe Vezenkova in povsem utišal glasne grške privržence. 28-letni košarkar iz Kraljeva je sicer edini Srb na letošnjem Final 4 turnirju.

Trojka Micića za zmago Anadolu Efesa:

Tako je konec grških sanj, da bi še devetič v klubski zgodovini zaigrali v velikem finalu in četrtič osvojili naslov. Sobotna tekma za tretje mesto zagotovo ne bo tako obiskana, kot bi bil kasnejši finalni obračun, če bi se nanj 12-kratni grški prvaki seveda uvrstili.

Georgios Bartzokas, trener Olympiacosa: Verjeli smo, da bi zmagali tekmo, če bi sprejeli nekaj boljših odločitev. Imamo nekaj igralcev, ki nimajo izkušenj s takšnimi tekmami, kar nas je na koncu tudi stalo. Žal mi je navijačev, a hkrati sem ponosen na to moštvo in tudi na navijače. Vsem smo pokazali, da spadamo sem, za nami je fantastična sezona.

Georgios Bartzokas. Foto: Euroleague

Čeprav je morda Olympiacos pred tekmo veljal za manjšega favorita, je večina strokovnjakov v Beogradu, s katerimi smo spregovorili pred dvobojem, opozarjala na Anadolu Efes, čeprav je na dan tekme ostal brez Krunoslava Simona. Turki so branilci naslova, od lani so v ekipi zamenjali le dva košarkarja in so po zaslugi Shana Larkina in predvsem Micića izjemno nevarni predvsem v odločilnih tekmah. Vsaj tako nas uči zgodovina zadnjih treh sezon.

Grki zapravili vse mete za vodstvo

Anadolu je odločilen korak proti zmagi storil v tretji četrtini. Američani Larkin, Chris Singleton, Elijah Bryant in Bryant Dunston so prvič na dvoboju poskrbeli za dvomestno prednost katere od ekip (59:48). Tudi na krilih izjemnih navijačev se je Olympiacos sicer ves čas vračal v igro, a kot bi se Grki vsakič, ko so imeli priložnost za prvo vodstvo v drugem polčasu, z glavo zaleteli v zid. In teh priložnosti so imeli, čez palec, vsaj deset.

Izjemna navijaška kulisa v Štark Areni:

Vendarle so Grki do izenačenja prišli 20 sekund pred koncem, dvorana je “eksplodirala”, a zadnjo besedo je imel Vasilije Micić. Lanski MVP rednega dela in zaključnega turnirja Evrolige. Srbski organizator igre sicer ni imel najboljšega strelskega večera, iz igre je zadel le pet od 16 metov, a se je z zadnjim odkupil za vse prejšnje zgrešene poizkuse. Dodati velja, da je ves večer izvrstno razigraval soigralce, ob le dveh izgubljenih žogah je podelil devet asistenc.

Prvi strelec Turkov je bil sicer z 21 točkami Larkin, ki se mu je v drugem polčasu met precej zaustavil. Potem ko je zadel štiri od prvih šestih metov izza črte, je naslednjih šest zgrešil. 16 točk je dodal še Bryant, junak Micić 15.

Ergin Ataman, trener Anadolu Efesa: Dobro je ob takšnih metih končati na strani zmagovalcev. Izjemna tekma in čestitke tudi Olympiacosu, ki so ustvarili izjemno vzdušje. Prvič sem videl na kupu toliko navijačev iz druge države.

Pri poražencih je 12 točk vpisal Shaquielle Mckissic, kar trije so jih dodali 11. Velik dolžnik je ostal Tyler Dorsey, ki je v ključnih trenutkih zgrešil kar tri proste mete. Razočaral je tudi Vezenkov. V rednem delu prvi strelec Olympiacosa je tekmo končal s petimi točkami in metov 2/10, prav tako je čez njegovo roko zletela še žoga, ki jih je dokončno pokopala.

Turki bodo tako v soboto ob 19. uri branili naslov v velikem finalu, kjer se bodo pomerili z zmagovalcem večernega obračuna med Real Madridom in Barcelono.