Ena najbolj junaških in srčnih slovenskih zmag (VIDEO)

Košarka 1. Sep 202315:56 2 komentarja

Čeprav je jasno, da je imela slovenska reprezentanca v preteklosti že bolj nadarjeno in predvsem precej širšo reprezentanco. A tokratna je postregla z eno najbolj požrtvovalnih predstav in v velikem slogu nadigrala Avstralijo (91:80). Zdaj je že jasno, da bodo Luka Dončić in soigralci potovali v Manilo.

Venezuela, Gruzija in Zelenortski otoki so v prvem delu svetovnega prvenstva preverili odgovornost in zrelost slovenske reprezentance. Pravi preizkus kakovosti in grbo oceno dometa pa ponuja drugi del ob soočenju z Avstralijo in Nemčijo. In slovenski navijači so že v prvem dejanju dobili izjemen odgovor. Oslabljena reprezentanca (manjkal je Jaka Blažič) je namreč postregla z eno najbolj garaških in borbenih predstav v svoji zgodovini ter zasluženo prišla do zlate zmage, ki prinaša napredovanje med osem najboljših v Manili. Tega tudi tekma z Nemčijo ne more spremeniti.

MVP tekme je bil tokrat Mike Tobey (18 točk, 12 skokov in 5 asistenc). Boril se je do zadnjega atoma, zato je v zadnji četrtini selektorja zaprosil celo za menjavo. Luka Dončić je dodal 19 točk, 7 skokov in 6 asistenc. A tokrat to resnično ni bila zmaga posameznika, temveč ekipe. To so po tekmi drug za drugim priznavali vsi sogovorniki.

“Zahtevna tekma. Avstralci so morali zmagati. Tudi mi smo se tekme lotili na takšen način. Ponosen sem na svojo ekipo. Stali smo skupaj. Ne glede na vse. Danes smo dali vse od sebe. In gremo naprej,” je črto pod četrto zmago potegnil kapetan Luka Dončić.

“Ko sem gledal Avstralijo … Zastrašujoče močna ekipa. Mi pa smo dominirali. Moji fantje si zares zaslužijo izjemne pohvale. Čestitke za zmago. Predvsem za ekipno zmago,” je dejal selektor Aleksander Sekulić.

“Zaslužena zmaga. Od začetka smo verjeli. Držali smo se načrta. To je velika ekipna zmaga,” je prve vtise zbiral Aleksej Nikolič.

Slovenija je sijajno odprla tekmo. Ne le zaradi koša Luke Dončića po vsega štirih sekundah in vodstva s 5:0 po naslednji akciji. Že govorica teles je namreč potrjevala izjemno slovensko odločnost, ki se je nato zrcalila tudi v fanatični obrambi. Ta resda ni bila najbolj skladna s sodniškim kriterijem, ki je Slovencem povzročal nemalo težav. In načenjal živce. Pogosto upravičeno. Še več težav pa so imeli Avstralci s tekmečevo obrambo. Izjemno slab met iz igre je bil v prvi vrsti posledica doslednega slovenskega izpolnjevanja načrta in medsebojne komunikacije.

Slovenija - Avstralija

Za nameček se je Sekulićevi četi hitro odprlo tudi v napadu, pri čemer je navduševala predvsem ekipna igra, ki je postregla z nizom akcij, v katerih je žoga lepo zaokrožila. Vajeti igre je kajpak v rokah držal Dončić, ki je nase pritegnil obrambo in spretno v napad vključeval soigralce. Izstopal je predvsem tokrat zelo razpoloženi Mike Tobey, po delčkih so svoje dodajali še Zoran Dragić, Aleksej Nikolić, Klemen Prepelič …Ko je tako Slovenija v osmi minuti vodila z rezultatom 28:17, se je med strelce vpisala že šesterica.

V trinajsti minuti so Slovenci vodili že s +14 (34:20), a prav tedaj je tehnično napako prejel Dončić. Ker so se na njegovem računu znašle že tri napake, ga je selektor Sekulič razumljivo potegnil na klop, peterka na parketu pa je imela kljub veliki meri borbenosti nemalo težav s prilagajanjem. Vseeno se Avstralci ob le 39-odstotnem metu niso uspeli stopiti zaostanka. Dve minuti pred osrednjim odmorom se je nato na parket vrnil Dončić in kmalu zatem postregel z atraktivno podajo, po kateri je Bine Prepelič zadel za tri točke za vodstvo z rezultatom 49:35.

Avstralci so se do polčasa sicer malce približali, a že kmalu po začetku tretje četrtine znova zaostajali z minus 14 (40:54). A prav takrat je ob vračanju v obrambo prejel že četrto napako. Vseeno je vztrajal na parketu, igral bolj zadržano v obrambi, slovenska prednost pa se je v raztrgani tekmi vrtela okrog desetih točk. Vse do zaključka tretje četrtine, v kateri se je kot prvi “kenguru” zares razigral Josh Giddey.

S prodori v raketo je 20-letni mladenič Oklahome, ki velja za vzhajajočo zvezdo, lastnoročno približal Avstralce na vsega dve točki zaostanka (64:66). Čeprav je slovenska igra tedaj delovala napadalno raztrgano, je sledil ekipni odziv. Brez Dončića. Za novo vodstvo z rezultatom 73:64 sedem minut do konca. Sledila je Dončićeva vrnitev, ki je dvignila ekipo. Ljubljanski čarovnik se je izkazal tudi v obrambi, z blokado in ukradeno žogo. Po trojki Klemna Prepeliča je tako Slovenija 3:37 do konca vodila z 81:66. Ob pristopu, ki smo ga gledali večji del tekme, je bilo jasno, da te prednosti Slovenci ne morejo zapraviti. In je kajpak tudi niso.

“Imeli smo načrt, kako se lotiti Luke Dončića. Pri tem smo bili uspešni. A trpeli smo na ostalih ravneh. Ko igramo našo igro, smo dobra ekipa. Tokrat je nismo razvili. Pritisk je bil, kot kaže, prevelik,” je po živčni tekmi dejal avstralski selektor Brian Goorijan, prve strelec tekme Josh Giddey (25 točk) pa je pristavil: “Počasni začetki proti dobrim ekipam smo za nas pogubni. Stalno smo se vračali. Ni šlo. Zelo smo razočarani, saj vemo, da je to za nas konec sanj o kolajni.”