Snežni metež v Stožicah z nesrečnim koncem, a dobrim obetom

Eurocup 8. Dec 202123:18 > 23:27 1 komentar
Yogi Ferrell je bil predvsem v prvem polčasu nezaustavljiv in dvoboj končal z dvojnim dvojčkom.

Cedevita Olimpija je v 6. krogu EuroCupa v Stožicah gostila Virtus Bologno, v tekmi, ki je bila pravi festival napadalne košarke s strani obeh nasprotnikov (101:104). Prebujeni zmaji so bili blizu presenečenju, a je Jacob Pullen ob sireni zgrešil trojko za podaljšek. Najboljša posameznika domačih sta bila sicer oba novinca Yogi Ferrell in Alen Omić, kar mora Ljubljančane navdajati z optimizmom pred nadaljevanjem sezone,

Če je Ljubljano nekaj ur pred tekmo zajel snežni metež, ki je do začetka obračuna navrgel že kakšnih deset centimetrov snega, je še bolj intenzivno “padalo” v dvorani, kjer so navijači, teh se je tokrat zbralo približno dva tisoč, videli kar 205 točk.

Ker se je Cedevita Olimpija v zadnjem mesecu znašla v globoki krizi, ki jo skuša vodstvo kluba odpraviti tudi z novimi kadrovskimi rešitvami, se je morda sprva zdelo, da tekma z velikim Virtusom ne prihaja ob pravem času. Po tekmi tega ne moremo več trditi, čeprav so slovenski prvaki utrpeli še četrti letošnji poraz v evropskem pokalu.

Precej več energije

Kot je že pred dvobojem dejal Jurica Golemac, čigar stolček se je v zadnjih dneh že pošteno tresel, proti enemu glavnih favoritov tekmovanja, ki ima v kadru kar šest nekdanjih NBA-jevcev, niso imeli njegovi varovanci kaj izgubiti in prikazali eno boljših predstav v letošnji sezoni. Kljub porazu so lahko bili ljubitelji košarke zadovoljni z odnosom in energijo Ljubljančanov, ki jim je za zmago zmanjkalo predvsem več zbranosti na obrambni strani parketa.

“Čestitke Virtusu za zmago, igrali so izjemno košarko, mete so zadevali kot v ligi NBA, a imajo to kvaliteto. Borili smo se, kolikor smo imeli moči. Pogrešali smo skok v obrambi, težko jih je bilo držati stran od obroča, prav tako nismo nadzirali izgubljenih žog,” je nasprotniku čestital Golemac in spregovoril še o boljšem odnosu njegovih varovancev: “Energija je bila prava, vzdušje med fanti je bilo boljše kot na zadnjih tekmah, a ni bilo dovolj.”

Jurica Golemac

Veliko ime na klopi Virtusa Sergio Scariolo pa je bil predvsem zadovoljen, da so slavili kljub precej zdesetkani zasedbi, s katero so pripotovali v slovensko prestolnico: “Zabavna tekma za gledati, malce manj za trenerje ob parketu, ki smo spremljali nekaj dobrih in nekaj malce manj dobrih zadev. Pokazali smo dober karakter, igrali smo precej oslabljeni, manjkalo nam je veliko poškodovanih igralcev. Pomembna gostujoča zmaga, res sem zadovoljen.”

Strah na ponovitev črnega scenarija

Dvoboj so precej bolje odprli Italijani, ki so že po le dobrih štirih minutah igre vpisali 18 točk. A zgodba z nekaj zadnjih obračunov, ko so Ljubljančani visoko izgubili (z Budućnostjo in Mego v ligi ABA, op. a.) se ni ponovila, obe ekipi pa sta bili tokrat strelsko neverjetno učinkoviti.

Sprva sta ljubljanski voz vlekla dva novinca, Yogi Ferrell je hitro zadel dve trojki, nato trikrat izpod obroča še Alen Omić. Za popolno vrnitev je tik pred koncem četrtine svojo drugo zaporedno trojko zadel še Jacob Pullen, a je na drugi strani odgovoril Marco Bellineli za 25:29 ob koncu prvega dela tekme.

Navijači v dvorani Stožice so nekajkrat tudi ogreli glasilke.

“Prišla sta dva nova igralca, vzdušje se je povsem spremenilo. Imeli smo en trening in dva treninga za rehabilitacijo in sestanke z veliko pogovori. Začutili smo, da se fantje niso predali, da niso spustili glave dol. Verjamem v to ekipo, da ima karakter, da ima kakovost in lahko igra pametno košarko,” je razlagal Golemac, ki je bil videti precej boljše volje kot po porazu v nedeljo.

Murić in Ferrell držala stik

V drugem delu se je zgodba ponovila, po nekaj napakah na obeh straneh parketa so gostje povedli že za 13, potem ko so v slabih 15 minutah zmajem natresli že ogromnih 43 točk.

Zmaji so imeli odgovor. Da se Italijani niso povsem odlepili sta poskrbela Ferrell in Edo Murić, ki sta do polčasa zadela vsak po tri trojke! Zadnjo Yogi, s katero je prišel že do 20 točk in 33 sekund pred koncem druge četrtine poravnal izid na 53.

Omić navduševal navijače

Revolveraški obračun se je nadaljeval tudi v drugem polčasu. Trojko je za prvo vodstvo domačih zadel še Omić in s široko razširjenima rokama podkuril tudi vse glasnejše navijače.

Alen Omić je zbral 18 točk in tri skoke ter nekajkrat na noge spravil navijače, ki so bili navdušeni nad njegovo energijo.

Ko je tri minute pred koncem povratnik v zmajevo gnezdo, ki je v čakanju na nov klub kar štiri mesece treniral v Domžalah, izvajal proste mete, je s tribun poslušal vzklike “MVP, MVP!” Že v naslednji akciji je na obrambni strani parketa ukradel žogo, a je priložnost za približanje na dve točki zaostanka zapravil Melvin Ejim, ki je bil tokrat eden redkih nerazpoloženih posameznikov na parketu.

Veliki okrepitvi

“Običajno rabiš minimalno 45 dni, da igralec pride in se spozna z vsem. Dobra stvar je, da je prišel Alen, ki pozna fante in sistem. Z Yogijem bo nekaj težav, a sem navdušen, kako hitro razmišlja in si želi napredovati,” je novincema laskal Golemac.

Tudi ko so v zadnji minuti zaostajali za osem, se zmaji niso predali. Belinelli bi lahko s črte prostih metov odločil tekmo, a dvakrat zgrešil. Na drugi strani je ob sireni s trojko poizkušal Pullen, na žalost domačih je zgrešil met in s tem tudi podaljšek.

Cedevita Olimpija ima po šestih krogih dve zmagi in štiri poraze.

To je bil sicer že četrti zaporedni poraz Olimpije, a tokratni je imel precej drugačen občutek kot prejšnji trije. “Ni lepo in dobro obdobje, a pozitivno je to, da smo danes videli napredek. Lažje bi bilo, če bi premagali Virtus, a videli smo napredek in iz tega moramo graditi naprej,” je odločen strateg Ljubljančanov.

Prvi strelec je bil Ferrell, ki je 20 od 24 točk dosegel že v prvem polčasu. Zadel je kar pet trojk iz devetih poizkusov in podelil še 11 asistenc. Zdi se, da bo v nadaljevanju sezone velika nadgradnja na položaju organizatorja igre.

Nad njim je navdušen tudi Golemac: “Celotna ekipa ga je začutila, neverjeten profesionalec. Fant, ki je šolan košarkar in se je prišel dokazati. Ima samo en fokus, to je, da igra čim boljšo košarko. Tudi ostaja po treningu in še meče na koš. S fanti se pogovarja, kaj lahko naredijo boljše. Dolgo ni igral, zadnjih pet minut je fizično padel v igri. Počakati moramo, da se energetsko dvigne, prepričan sem, da nam bo lahko veliko pomagal.”

V naslednjem krogu zmaji ne odhajajo daleč, čaka jih pot v Benetke, ki imajo po šestih krogih enak izkupiček kot Ljubljančani. Klubi na mestih od šest do deset so trenutno celo izenačeni pri dveh zmagah.