Bratske zgodbe ali slovensko vabilo Netflixu

Nocoj se bosta v šestem krogu košarkarske evrolige na tekmi med Barcelono in Panathinaikosom srečala brata Hernangomez (SK3, ob 20.30). Willy je član katalonskega velikana, Juancha pa je v Atene kot športni direktor pripeljal Sani Bečirović. Oba sta svoje mesto našla v Netflxovem hitu. Ob tem smo se lotili iskanja zanimivih bratskih parov. Mnogi so bili tekmeci, mnogi soigralci. Kar nekaj tovrstnih povezav najdemo tudi v Sloveniji. Zajeten seznam lahko predstavimo tudi kot svojevrstno "vabilo" Netflixu ...

Barcelona vs Panathinaikos. Ena od evroligaških klasik. Letos tudi z bratskim prizvokom.

Willy in Juancho Hernangomez sta se še v pretekli sezoni dokazovala v ligi NBA, v letošnji pa sta se vrnila v Evropo. Lani sta zablestela ne evropskem prvenstvu, kjer sta s Španijo osvojila naslov prvakov stare celine. Ob tem je Willy postal MVP prvenstva, Juancho pa najboljši košarkar v finalu proti Franciji.

Brata sta v ligo NBA prišla leta 2016. Guillermo “Willy” Hernangomez, starejši od obeh bratov, je v najmočnejši ligi na svetu igral za New York, Charlotte in New Orleans. Otrok Real Madrida pa je zdaj presedlal na drugo stran el classica, v Barcelono. Juancho, poznan tudi kot Bo Cruz v filmu Hustle (2022) z Adamom Sandlerjem, je zamenjal več ekip. V Španiji je igral za Estudiantes, v NBA pa za Denver, Minnesoto, Boston, San Antonio, Utah in Toronto.

Omenjeni film je postal pravi hit. Kratko vlogo v njem je imel celo Luka Dončić. Še bolj slovensko pa bi bil obarvan film, ki bi opisoval brate pod koši. Slovenija je na tej ravni prava zakladnica. A pojdimo po vrsti …

Najbolj znani košarkarski bratski pari

Pau in Marc Gasol

Bratoma Hernangomez sta špansko pot v ligi NBA in reprezentanci tlakovala Pau in Marc Gasol. Ena najuspešnejših evropskih košarkarjev onkraj Atlantika sta pustila velik pečat, oba sta postala tudi NBA prvaka. Pau Gasol ima dva naslova s pokojnim Kobejem Bryantom, Marc pa je Torontu pomagal do sploh prvega v zgodovini franšize.

Brata Gasol. Foto: AP Photo/Thanassis Stavrakis via Guliver

Moritz in Franz Wagner

In medtem ko evropske prvake zaznamuje bratski duo Hernangomez, pa se s podobno zgodbo lahko pohvalijo tudi svetovni prvaki. Franz in Moritz Wagner sta bila namreč pomembna člana nemške reprezentance, ki se je na Okinavi in v Manili zavihtela na svetovni košarkarski prestol. Slovenski javnosti je v spominu ostal predvsem starejši Moritz, ki se je na tekmi skupinskega dela večkrat zapletel v spor z Dončićem.  Wagnerja pa nista soigralca le na klubski ravni. Skupaj namreč v ligi NBA branita tudi barve Orlanda.

Mo in Franz Wagner
Franz in Moritz Wagner. Foto: AP Photo/John Raoux

Steph in Seth Curry

S Slovenijo pa je povezan tudi prvi ameriški par, ki ga predstavljamo. Brata Curry. Sinova Della Curryja, ki je ob koncu prejšnjega stoletja uspešno igral predvsem za Charlotte. Steph velja za enega najboljših košarkarjev vseh časov. V Golden Statu je ustvaril dinastijo, ki je v zadnjih desetih letih pobrala kar štiri naslove. Dvakrat je bil izbran tudi za MVP-ja lige. Seth Curry je v letošnji sezoni še drugič soigralec Luke Dončića pri Dallasu. Oba veljata za ena izmed najboljših strelcev v zgodovini košarke.

Steph Seth curry
Brata Curry. Foto: profimedia

Brook in Robin Lopez

Brook in Robin Lopez sta ponovno združena v Milwaukeeju. Dvojčka, Brook je starejši za minuto, sta letos vstopila že v svoji šestnajsti sezoni v ligi NBA. Brook je še vedno najboljši strelec v zgodovini franšize Brooklyn Nets, leta 2021 je z Milwaukeejem osvojil naslov prvaka, enkrat nastopil tudi na All Star tekmi, lani pa končal kot drugi v glasovanju za obrambnega igralca sezone. Robin je menjal številne ekipe, Milwaukee pa zapustil ravno sezono preden je ta osvojil naslov. Bo do prstana vendarle prišel letos?

Robin Brook Lopez
Robin in Brook Lopez. Foto: profimedia

Giannis, Thanasis, Kostas in Alex Antetokounmpo

Giannis Antetokounmpo velja za enega najboljših košarkarjev na svetu. Ob tem je dvakratni najkoristnejši košarkar lige NBA. 28-letnik je Milwaukee leta 2021 popeljal do naslova prvaka, ni pa edini v družini, ki mu je uspel ta dosežek. Od leta 2019 je namreč njegov soigralec starejši brat Thanasis, Kostas pa je prstan osvojil leta 2020 z Los Angelesom. Slednji je v letošnji sezoni prav tako član Panathinaikosa. Alex je nazadnje igral za Milwaukeejevo razvojno ekipo.

Antetokounmpo
Bratje Antetokounmpo: Kostas, Alex, Giannis in Thanasis. Foto profimedia

Lonzo, LaMelo in LiAngelo Ball

Zloglasni bratje Ball, takšne je “ustvaril” njihov oče LaVar. Zvezdniki so bili zaradi širokoustenja svojega očeta še preden so prišli v ligo NBA. Status sta upravičila Lonzo in LaMelo, LiAngelu pa se ni uspelo prebiti v katero izmed ekip. Lonzo je bil izbran kot drugi leta 2017, v zadnjem obdobju pa se sooča s težkimi poškodbami. LaMelo je bil leta 2020 izbran kot tretji in je prvi zvezdnik Charlotta.

Lonzo in LaMelo Ball
Lonzo in LaMelo Ball. Foto: profimedia

Jrue, Justin in Aaron Holiday

V ligi NBA še vedno nastopajo vsi trije bratje Holiday. Najuspešnejši je Jrue, ki je bil leta 2021 prvak z Milwaukeejem. Poleti se je preselil v Boston, kjer je prvi organizator igre enega glavnih favoritov za naslov. Aaron igra za Houston, Justin pa za Denver. Slednji je šampionski prstan osvojil leta 2015 kot član Golden Stata.

Jrue, Aaron, Justin Holiday
Jrue, Aaron in Justin Holiday. Foto: guliverimage

Markieff in Marcus Morris

Dvojčka Morris sta kariero začela v Phoenixu kot soigralca Gorana Dragića, nato pa ju je pot ponesla po številnih ekipah. Markieff je leta 2020 osvojil naslov z Lakersi, letos pa je član Dončićevega Dallasa. Marcus v novi sezoni igra za Philadelphio.

Marcus Markieff Morris
Markieff in Marcus Morris. Foto: profimedia

Jim in John Paxson

Jim Paxson je največji pečat pustil v Portlandu, kjer je preživel osem sezon in pol. Njegova najboljša je sezona 1982/83, ko je dosegal po 21,7 točke na tekmo. John Paxson je poznan predvsem kot član Chicaga v letih prve dinastije (1985 – 1994). V tem obdobju je osvojil tri naslove prvaka.

Jim in John Paxson
Jim in John Paxson po zmagi Chicaga na šesti tekmi finala lige NBA leta 1993. Foto: AP Photo/Scott Troyanos via guliverimage

Horace in Harvey Grant

Dvojčka Horace in Harvey Grant sta imela uspešni karieri v ligi NBA v osemdesetih in devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Horace je osvojil kar štiri naslove prvaka. Tudi on je bil, tako kot Paxson, del prvega “trojčka” Chicaga, kjer je bil soigralec Michaela Jordana in Scottija Pippena, zadnji naslov pa je osvojil leta 2001 skupaj s Kobejem Bryantom in Shaquillom O’Nealom. Leta 1994 je nastopil tudi na tekmi vseh zvezd. Manj uspešen, vseeno pa z lepo kariero, je bil Harvey. Njegova najboljša sezona je prišla leta 1993, ko je v Washingtonu v povprečju dosegal po 18,6 točke na tekmo. Zelo uspešna sta tudi njegova sinova Jerian in Jerami Grant. Slednji še vedno igra v ligi NBA, poleti je podpisal kar 150 milijonsko pogodbo s Portlandom.

Horace Harvey Grant
Horace in Harvey Grant. Foto: profimedia

Amen in Ausar Thompson

Najmlajša bratska naveza v ligi NBA sta dvojčka Thompson, ki sta novinca v letošnji sezoni. Amena je kot četrtega na naboru izbral Houston, Ausarja kot petega Detroit.

Ausar Amen Thompson
Amen in Ausar Thompson. Foto: profimedia

Dražen in Aco Petrović

Vrnimo se v Evropo in zajadrajmo v zgodovino. Za najbolj znan bratski par v nekdanji Jugoslaviji sta poskrbela Hrvata Dražen in Aleksandar Petrović. Bila sta soigralca pri Ciboni in v reprezentanci, pogosto pa tudi tekmeca. V zadnjem poglavju sodelovanja je bil Dražen kapetan hrvaške reprezentance, Aco pa pomočnik selektorja. Prav letos je od Draženove tragične smrti minilo 30 let.

Brata Petrović (tretji in četrti v spodnji vrsti) v reprezentanci Jugoslavije. Foto: Fiba

Darjuš in Kšyštof Lavrinovič

Za prav posebno zgodbo je poskrbela litovska reprezentanca. V njej sta skupaj, kot v številnih klubih, igrala dvojčka Darjuš in Kšyštof Lavrinovič. Pred desetletjem sta v Ljubljani skupaj postala tudi evropska podprvaka.

Darjuš in Kšyštof Lavrinovič
Darjuš in Kšyštof Lavrinovič. Foto: Guliverimages

Goran in Zoran Dragić

Celotna zgodovina lige NBA beleži kar 61 bratskih parov. Tudi slovenskega. Zanj sta poskrbela Goran in Zoran Dragić. Brata iz enosobnega stanovanja v Kosezah, ki sta – uspela. Večji del kariere sta bili njuni poti ločeni. Pred leti pa sta bila v Phoenixu in Miamiju tudi soigralca. Kot v slovenski reprezentanci. Nazadnje na EuroBasketu 2022. Ta se je končal s poškodbo mlajšega Zorana in šokantnim porazom reprezentance v četrtfinalu proti Poljski.

Zoran in Goran Dragić v Lipkov družbi leta 2013. Foto: Aleš Fevžer

Samo in Beno Udrih

Še krepko pred bratoma Dragić pa sta na slovensko košarkarsko sceno stopila Savinjčana Samo in Beno Udrih. Pod uspešnejšo kariero se je podpisal mlajši Beno, ki se po dolgi eri v ligi NBA zdaj prvič preizkuša tudi v vlogi trenerja. Starejši Samo je leta 2005 v predsezoni ”potipal” tudi ligo NBA, in sicer v Dallasu. Toda njegova pot je bila evropsko obarvana. Oba sta bila tudi reprezentanta.

Beno in Samo Udrih
Beno in Samo Udrih. Foto: Aleš Fevžer

Erazem in Domen Lorbek

Bratska rekorderja po skupnih tekmah v slovenski reprezentanti pa sta Erazem in Domen Lorbek. Sinova nekdanjega košarkarja in pozneje funkcionarja Radovana Lorbka sta v izbrani vrsti pustila velik pečat. Košarkar je bil sicer tudi tretji brat Klemen, ki pa se ni prebil do članske reprezentance.

Erazem in Domen Lorbek. Foto: Aleš Fevžer

Edo in Dino Murić

Želja o skupnem nastopu na velikem reprezentančnem tekmovanju pa se ni uresničila bratoma Murić. Medtem ko je Edo postal celo kapetan, pa so Dina zaustavile poškodbe. Zato pa sta bila pogosto tekmeca, nazadnje v pretekli sezoni. Edo v dresu Olimpije, Dino pa Šenčurja.

Dino in Edo Murić. Foto: Aleš Fevžer

Aleksej in Mitja Nikolić

Pozabiti ne gre niti postojnske družinske zgodbe. Aleksej in Mitja Nikolić. Oba sta še aktivna košarkarja, oba sta igrala za člansko reprezentanco. Aleksej je bil še na letošnjem SP 2023 med vidnejšimi košarkarji.

Aleksej in Mitja Nikolić
Aleksej in Mitja Nikolić. Foto: Aleš Fevžer

Lahko bi še nadaljevali in nadaljevali. Willkins, Tvrdić, Šehović, Alibegović, Rizvić … Pa tudi Nachbar, Drobnjak, Daneu, Duščak …

In čeprav smo tudi v našem mediju pogosto pisali o tem, da se slovenska košarkarska baza nevarno krči, pa na vrata trkajo novi bratski pari. Nova sezona 1. SKL je tako že postregla s soočenjem bratov Sergeja in Jurija Macure v dresih Krke in Ilirije. Za zanimivo zgodbo skrbi tudi družina Samar. Žiga je član Albe, Matija igra za špansko Rodo. Kar nekaj bratov pa bi našli, če bi se zakopali v klubska drevesa. Zgodba se torej nadaljuje …

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!