Smodiš o Šarunasu v Barci: Tam biti trener sploh ni težko

Evroliga 28. Maj 20217:00 > 14:31 0 komentarjev
Matjaž Smodiš je s CSKA Moskvo v finalu Evrolige zaigral štirikrat in dvakrat slavil. (Foto: Guliverimage)

Pred nami je le še sklepno dejanje letošnje sezone Evrolige - zaključni turnir najboljše četverice v Kölnu. Naslov še iz leta 2019 brani CSKA Moskva, ki se bo za preboj v finale pomerila z visokoletečim Anadolu Efesom. Drugi polfinalni par sestavljata Barcelona in Olimpia Milano. Pričakovanja in spomine je pred polfinalnimi obračuni za Sportklub, ki bo tudi prenašal vse dvoboje, delil najuspešnejši Slovenec v zgodovini Evrolige, Matjaž Smodiš.

Letošnja sezona najprestižnejšega evropskega klubskega tekmovanja je že 64. po vrsti. Še 36-ič pa bo zmagovalca določil zaključni turnir najboljše četverice.

Vsi štirje klubi skupaj, ki se bodo letos v Nemčij udarili za prestižno lovoriko, so se na Final four uvrstili že 44-krat! Največkrat, že 20-ič, se bo za vrh Evrope boril CSKA.

Moskovskim košarkarjem že vse od leta 2003 iz rok ni spolzel niti en naslov ruskega prvaka. Prevladujejo tudi na evropskem zemljevidu. Z osmimi evroligaškimi naslovi na vrhu lestvice najuspešnejših ekip zaostajajo le za Real Madridom (10 naslovov). Pri kar dveh jim je do končnega slavja – v letih 2006 in 2008 – pomagal tudi Matjaž Smodiš.

Trikratni prvak Evrolige

Njegovi spomini na zaključne turnirje so še zelo živi: “To je večna težava, ker se zavedaš, da ni nič podarjenega. Vsako leto je nova zgodba. Ena tekma polfinala ti lahko spremeni celo sezono. Potem še finale, ki se ga zmaguje in ne igra.” Zato mu ni všeč, da v polfinalu in finalu odloča le ena tekma.

Matjaž Smodiš je za svoj tretji naslov v Evroligi, v finalu proti Maccabiju vpisal 13 točk in osem skokov. (Foto: Guliverimage)

Slovenijo so v letošnji sezoni Evrolige sicer zastopali trije košarkarji – Zoran Dragić (Baskonia), Klemen Prepelič (Valencia) in Žan Mark Šiško (Bayern). V končnico se je uvrstil le slednji, ki je moral šele po odločilni peti tekmi priznati premoč Italijanom.

Na zaključni turnir se torej ni uvrstil nihče. Najuspešnejši Slovenec v zgodovini Evrolige je sicer prav Smodiš. Naslov je osvojil trikrat, poleg omenjenih dveh s CSKA-jem, se je na vrh Evrope leta 2001 povzpel še s Kinder Bologno. Še štirikrat je zaigral v finalu.

Pozitivna trema in nervoza je vedno prisotna. Izkušnje tukaj ogromno pomagajo, večkrat kot si v takšni situaciji, lažje se pripraviš na to in veš, kaj te čaka. Na kaj se osredotočiti in kaj so tiste brezvezne obstranske obveznosti, ki ti jemljejo fokus,” se svojih nastopov na zaključnih turnirjih, zaigral je na kar osmih, spominja 41-letni Dolenjec. Januarja 2020 se je sicer vrnil v Krko, od koder ga je leta 2000 pot ponesla v Evropo. Tam zdaj s svojimi bogatimi izkušnjami in znanjem predstavlja pomemben člen v vodstvu kluba.

Trije nekdanji prvaki

Razen Anadolu Efesa, ki lovi prvi naslov v klubski v zgodovini, sta tudi Barcelona in Milano osvojila že več lovorik. Italijani so bili v finalu petkrat in trikrat tudi osvojili Evroligo. Katalonci pa so na sedmih finalnih nastopih domov odnesli dva naslova.

Stavnice vlogo favorita namenjajo Barci. Sledijo Anadolu, CSKA in Milano. Naslov še iz sezone 2018/19 brani CSKA, saj je bila lanska sezona zaradi pandemije prekinjena in odpovedana.

Čeprav se ‘Smoki’ tudi po koncu kariere rad udeležuje zaključnih turnirjev, si bo letošnjega pogledal iz udobja domačega naslanjača.

O dvoboju CSKA Moskva – Anadolu Efes (ob 18:00 na SK 1):

Odločale bodo malenkosti. Navijam za CSKA, tu ni debate. Je pa Anadolu zadnja leta glavni izzivalec oziroma klub, ki se na vse pretege trudi, da bi končno spet zasedel vrh Evrope. Mislim, da imajo vrhunsko ekipo, ki je tega sposobna.

O dvoboju Barcelona – Olimpia Milano (ob 21:00 na SK 1):

Tam je drugi del moje košarkarske poti. Ena tretjina ekipe je bivših CSKA igralcev, trener pa je Ettore Messina, ki mi je veliko pomenil v karieri. Tako na igrišču, kot ob njem. Spet imam svojega favorita, čeprav mislim, da je glede na prikazano letos Barcelona favorit.

Napoved finala in zmagovalca:

Zagotovo bi si želel finale CSKA – Milano, kjer bi videl tudi to rivalstvo. Bivši CSKA s trenerjem in tremi ali štirimi košarkarji, proti zdajšnjemu. Verjetno bi se čutila napetost in rivalstvo, ki bi ga tudi jaz podoživljal. Verjetno bodo odločale malenkosti. A če pogledam na papirju, mislim, da je Barcelona favorit. Sicer minimalen, ostali pa imajo realne možnosti, da se uvrstijo v finale in zmagajo.

O prvi sezoni Šarunasa Jasikevičiusa na klopi Barce:

Iz svojih igralcev izvleče maksimum. To je pokazal že kot trener Žalgirisa, ko je dosegel velik uspeh in se uvrstil na Final four. Prestižno mesto trenerja Barcelone je zasluženo. Če uspe že v prvem letu to potrditi, da je sposoben voditi vrhunske igralce, je pred njim izjemna trenerska kariera. Igralska zasedba, ki jo ima na voljo, je strašna. Če se malce pošalim, tam biti trener sploh ni tako težko. Vržeš žogo in bodo fantje sami naredili svoje (smeh).