Goran Dragić po dolgem čakanju v Torontu, seljenju v San Antonio in naposled razočaranju v Brooklynu končno v sezono vstopa z jasno vlogo. Srečo je našel v Chicago Bulls, kje je sicer vskočil deloma kot "gasilec". Pri 36 letih ima priložnost, da rekordne slovenske znamke v najmočnejši ligi na svetu, ki si jih v večini že lasti, še nekoliko izboljša.
Zlati kapetan z EuroBasketa 2017, ki se je minulo poletje po petih letih premora znova razdajal v dresu slovenske reprezentance, vstopa že v svojo 15. sezono v ligi NBA. Lanska je bila zanj daleč najbolj turbulentna v dosedanji karieri, a zdi se, da je v Chicagu vendarle našel svoj mir.
Goran Dragić je najdaljše in tudi najbolj uspešno obdobje kariere preživel v Miamiju, kjer je bil član Vročice šest let in pol. Lansko poletje je imel klub enostransko možnost podaljšanja njegove pogodbe še za dodatno leto, a to storil zgolj z namenom, da njegovo sicer zelo donosno pogodbo, uporabi v menjavi s Torontom za Kyla Lowryja. Tam se je začela agonija Ljubljančana, ki se je končala šele februarja letos, ko je pristal v San Antoniu, kjer se je dogovoril za razdor pogodbe. Do konca sezone je podpisal za Brooklyn in prejel redne minute, a presenetljivo z Mrežicami s kar 0:4 končal že v prvem krogu končnice.
Zavrnil Dallas Mavericks
Čeprav so ga tako mediji v ZDA kot v Sloveniji z nogo in pol že preselili v Dallas, kjer naj bi združil moči z Luko Dončićem, se to naposled ni zgodilo. Mavsi so ga želeli, a mu ponujali povsem obrobno vlogo, ki je Dragić ni sprejel. Minute je našel v Chicagu, ki je tako uradno postal njegov sedmi NBA klub v karieri, a šesti, za katerega si bo nadel dres. V San Antoniu namreč ni stopil na parket.
Zakaj je bila zanj ponudba Chicaga tako mamljiva? V tem delu kariere motivacija ni finančne narave. V dosedanjih 14 letih guljenja parketov najmočnejše košarkarske lige na svetu si je prislužil že vrtoglavih 150,8 milijona dolarjev bruto plače. Z Biki je podpisal za veteranski minimum, ki je sicer za navadne smrtnike vse prej kot to. Za veterana z njegovim stažem je minimum namreč kar 2,9 milijona dolarjev na sezono.
S Chicagom je podpisal iz dveh razlogov. Ker je ekipa meri na končnico ter bo imel v njej vidno vlogo. Razlog za potrebo po dodatnem organizatorju igre se v Chicagu skriva v težji poškodbi Lonza Balla. Težave s kolenom ima že od sredine lanske sezone, zadnjo tekmo je odigral 14. januarja, oktobra pa prestal novo operacijo saj zdravljenje ni potekalo po načrtih. Ni izključeno, da bo izpustil celotno letošnjo sezono.
Vodja druge peterke
Ključni člani moštva so Zach Lavine, DeMar DeRozan in črnogorski center Nikola Vučević, ki je bil jeziček na tehtnici, da se je Dragić naposled tudi odločil za podpis. Po stavnicah sicer Bullse čaka boj za končnico, velik hendikep je namreč prav poškodba Balla, ki je pomemben predvsem na obrambni strani parketa.
Ob odsotnosti Balla se je v prvo peterko preselil mladi Ayo Dosunmu. 22-letni Američan je bil lani na naboru izbral šele kot 38. po vrsti in presegel pričakovanja. Njegova prva menjava bo Dragić, ki si lahko v povprečju obeta približno 20 minut igre na tekmo.
“To mi veliko pomeni. Nikoli si nisem mislil, da bom v ligi preživel kar 15 let. Ko sem prišel sem, mi ni bilo lahko. Potreboval sem čas, da sem se privadil na ta slog košarke, na kulturo in vse ostalo, a vedno sem trdo garal in mislim, da sem zato danes še tukaj. Verjetno sem blizu konca kariere, rad bi le užival v košarki in vpisoval zmage. Mislim, da sem postal del res odlične skupine fantov,” je za The Athletic pred začetkom rednega dela dejal “Gogi”.
Glavni trener Billy Donovan naj bi od začetka sezona igral z rotacijo desetih košarkarjev. Pred prvo tekmo, Chicago bo v noči na četrtek gostoval v Dragiću “domačem” Miamiju, je strateg Bikov izpostavil zadovoljstvo s predstavami rezervistov. Zdi se, da sta se dobro ujela predvsem oba branilca Dragić in Alex Caruso. Ob njima bodo s klopi začenjali še Coby White, Javonte Green ali Patrick Williams in Andre Drummond.
“Dragić je ultimativen ekipni igralec. Vseeno mu je za statistiko, želi si le pomagati moštvu in na nas mlajše člane prenesti izkušnje. Res rad mu brskam po glavi,” je Dragiću laskal talentirani Williams.
Predvidena rotacija Chicago Bulls:
Začetna peterka: Ayo Dosunmu, Zach LaVine, DeMar DeRozan, Patrick Williams/Javonte Green, Nikola Vučević.
Ključni na klopi: Goran Dragić, Alex Caruso, Coby White, Patrick Williams/Javonte Green, Andre Drummond.
Slovenski rekorder
Dragić je sicer v številnih statističnih prvinah že zdaj absolutni rekorer med vsemi slovenskimi košarkarji, ki so kadarkoli zaigrali v ligi NBA. Ko je leta 2008 debitiral v dresu Phoenix Suns, je postal osmi Slovenec z nastopom, do danes jih je čez lužo zaigralo enajst.
36-letni Ljubljančan vstopa v rekordno 15. sezono, sledi Beno Udrih s trinajstimi. Ima tudi največ odigranih tekem in posledično minut ter doseženih točk, asistenc in ukradenih žog. Če mu bo služilo zdravje, bo to sezono kot prvi SLovenec presegel mejo 1000 odigranih tekem. Povsem verjetno bo rekordne številke v prihodnjih letih na novo spisal Luka Dončić.
Ne pozabimo, Goran je tudi prvi Slovenec v eni od najboljših treh peterk lige NBA, ki jih razglasijo ob koncu sezone. V sezoni 2013/14 je bil namreč v tretji peterki leta. Prav tako je leta 2018 kot prvi Slovenec oral ledino na tekmi vseh zvezd. Dva dosežka, po katerih bo večno prvi v slovenski knjigi rekordov.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!