Kanadsko trpljenje Gorana Dragića

Košarka 12. Nov 202110:38 > 10:44 6 komentarjev
Goran Dragić; foto: Guliverimages

Zmaga Toronta nad Philadelphio (115:109) se je v noči na petek v statistiko vpisala še kot deveta zaporedna tekma, na kateri Goran Dragić ni dobil priložnosti za igro. S tem je izenačil svoj neslavni 'rekord' iz sezone 2008/09, ko je kot novinec s klopi Phoenixa opazoval svoje klubske soigralce, med katerimi so bili tudi Shaquille O'Neal, Steve Nash in Grant Hill.

#related-news_1

Pred skorajda natančno enim letom so se v Ljubljani pojavili mogočni plakati. “Tvoja druga družina je vedno s teboj,” je ob fotografiji Gorana Dragića in logotipu Miami Heat pisalo na enem od njih, na drugem pa: “Sin Ljubljane, kapetan Miamija.”

Ko je 22. 11. 2020, vsega minuto po odprtju košarkarske tržnice, ki je bila tedaj zaradi pandemije in podaljšane predhodne sezone močno zamaknjena, častni reprezentančni kapetan naznanil podpis nove pogodbe s floridskim klubom (1+1), je zgodba dobila tudi ustrezen kontekst.

Dragić je tedaj sicer čutil nekaj grenkobe, saj se je po sijajnih igrah v končnici poškodoval na prvi tekmi velikega finala proti Los Angeles Lakers, a je z vztrajanjem pri podprvakih jasno nakazal napad na tako želeni šampionski prstan.

Dvanajst mesecev pozneje je jasno, da zgodba ni bila deležna želenega nadaljevanja. Miami je bil v pretekli sezoni daleč od boja za naslov prvaka. Za nameček je poleti 35-letnega Ljubljančana po šestih letih na Floridi poslal v Toronto. In tam je – obsedel.

Goranu Dragiću trenutno ni do smeha; foto: Guliverimages

Na stranskem tiru

Goran Dragić trenutno ni v zavidljivem položaju. Da mu selitev s Floride v Kanado ne diši najbolj, je namignil že poleti. Sprva je bilo pričakovati, da bo Toronto le vmesna postaja do novega delodajalca. Omenjala sta se predvsem Dallas in LA Lakers. A v zapleteni severnoameriški košarkarski matematiki, kjer ključno vlogo igrajo proračunske kapice in zagotovljene višine pogodb, je obstal v Torontu.

A če je sprva kazalo, da bo v novih okoliščinah vsaj mentor in izkušeni adut s klopi, ki v igro vnaša organizatorsko zanesljivost in napadalni presežek, je v zadnjem obdobju povsem na stranskem tiru.

Na uvodnih štirih tekmah sezone je sicer igral ter na parketu v povprečju prebil 15,5 minute in dosegal 6 točk, 4,8 asistence in 3,4 skoka. Nato pa ga je trener Nick Nurse ob koncu oktobra povsem izključil iz igralske rotacije. Namenil mu je trenirko in stalni sedež na rezervni klopi.

Med 27. 10. in 11. 11. je Toronto nanizal devet tekem, na katerih je Gogi s statistično oznako DNP (ni igral) obsedel na klopi. Če izvzamemo sezono 2018/19, ko je imel nemalo zdravstvenih težav in na več kot polovici tekem ni bil niti v kadru, se mu je to nazadnje pripetilo v sezoni 2008/09. Na prelomu med decembrom in januarjem je kot novinec Phoenixa prav tako devet tekem čakal na kakšno igralno minuto.

Goran Dragić; foto: Guliverimage

Slika je seveda sedaj drugačna. Takrat je bil golobradi novinec, pred katerim je bila še dolga kariera, zdaj je odvečni veteran, ki pa bi še vedno lahko igral na najvišji ravni. Pričakovati gre, da bo neslavni rekord v prihodnje še malce ”popravil”. Javna skrivnost pa je, da tako Dragić kot klubsko vodstvo Toronta le čakata na priložnost za kupčijo in selitev v novo okolje.

Gledalec za 19 milijonov

Status quo bi se lahko vlekel še tednov ali celo mesecev. Največja ovira za takojšnjo selitev je obstoječa Dragićeva plača v višini 19,4 milijona dolarjev (16,7 milijona evrov), ki jo moštvo težko vključijo v strogo določene proračunske okvire. Ena od možnosti, ki se ponuja, je sicer tudi predčasno izplačilo pogodbe.

Toronto, ki na lestvici vzhodne konference z razmerjem 7 zmag-6 porazov zaseda osmo mesto, bo naslednjo tekmo odigral v noči na nedeljo prot Detroitu. Dragićevo aktivacijo bi lahko označili za presenečenje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje