Zmaji s preobratom v zadnji četrtini le strli Domžalčane (VIDEO)

Košarka 1. Jun 202321:51 0 komentarjev

V Domžalah se je odvila razburljiva prva tekma finala košarkarskega DP, ki jo je po tesni končnici dobila Cedevita Olimpija (84:88). Druga tekma serije bo že v soboto v Stožicah, znova tudi v prenosu na Sportklubu.

Oba finalista sezone 2022/23 slovenskega državnega prvenstva sta v prvo tekmo serije, ki se igra na tri zmage, vstopila v precej različnih okoliščinah. Helios Suns so imeli po izločitvi Krke dolgih devet dni premora, a ni bil napad Domžalčanov zato prav nič “zaspan”. Na drugi strani je Cedevita Olimpija le 48 ur pred gostovanjem v Hali odigrala še drugo tekmo polfinala lige ABA proti Partizanu v treh dneh. Skupno torej že tretja tekma Ljubljančanov od nedelje do četrtka.

Najverjetneje sta prav ta dva dejavnika delovala kot nekakšen izenačevalec, saj je bil uvodni dvoboj finala, čeprav so branilci naslova veljali za velike favorite, vseskozi izjemno izenačen. Samo v zadnji četrtini je bil izid poravnan kar štirikrat, nobena ekipa pa si skozi celotno srečanje ni priigrala več kot šest točk naskoka.

Vrhunci tekme:

Vroč začetek na obeh straneh parketa

V prvi četrtini prve tekme finala smo videli pravi festival napada. Igra je bila tekoča in z malo prekinitvami. Cedevita Olimpija je bila večino časa v vodstvu, a največ za le pet točk, ko je trojko zadel Zoran Dragić, a so domači hitro odgovorili in priključek držali prav z meti z razdalje. Najprej Austin Luke, nato dvakrat zapored iz levega kota še Lovro Buljević. Za prednost gostov s 28:24 je poskrbel Karlo Matković.

Zmaji so v drugem delu nadaljevali z polnjenjem domačega koša in se po trojki Yogija Ferrella ter metu za dve Marica Rebca prvič odlepili na plus 6. Ko je bilo do polčasa še več kot pet minut, je Amar Alibegović število točk gostov povišal že na 41. Domžalčani, ki slovijo po hitri igri in doseganju točk v serijah, so upravičili ugled in z dvema protinapadoma preko Buljevića in Nika Bačvića znižali na 40:41. Šele tik pred odmorom sta se napada vendarle malce ohladila. Izid polčasa je izpod obroča že 1:14 pred iztekom druge četrtine postavil Alen Omić, zmaji so vodili s 47:44.

Zmaji v zadnji četrtni do preobrata

Po 32 sekundah nadaljevanja se je tekma začela znova, ko je že svojo četrto trojko iz četrtega poizkusa zadel Buljević (47:47). Kmalu zatem bi lahko Luke Domžalčane z metom z razdalje vrnil v vodstvo, ki so ga nazadnje še na uvodu prve četrtine držali pri 10:9, a zgrešil. Ljubljančani so znova pobegnili na šest točk naskoka, a zapravili več napadov, da bi ušli na novo najvišjo prednost na tekmi. To sta s trojkama za novo izenačenje kaznovala Luke in Blaž Mahkovic. Dennis Tunstal pa je po več kot 20 minutah igre Helios vrnil v vodstvo (63:62).

Zadnja četrtina se je nadaljevala koš za koš. Prvič je ekipi več kot ena posest žoge ločila 6:05 pred koncem, ko je iz težkega kritja zadel razigrani Buljević in domače popeljal do vodstva s 75:71. Zmaje je znova 2:47 pred iztekom časa priključil Yogi, ki je bil natančen s črte prostih metov. To je bil le del niza 9:0 Cedevite Olimpije, ki je po dveh prostih metih Marka Jeremića in trojki Zorana Dragića manj kot dve minuti pred zvokom sirene povedla z 82:77. Domači se seveda niso predali in preko Austina še znižali na minus 2, a je na drugi strani odgovoril Edo Murić.

Stvari je nato nekoliko zakuhal Jeremić, ki je zadel le en prosti met (86:83) in Domžalčanom omogočil, da s trojko izid poravnajo, a so se gostje odločili za osebno napako. Buljević je zadel le enkrat, Dragić pa odločil obračun.

Pri Ljubljančanih je bil s 17 točkami strelsko najboljši Ferrell, točko manj je ob 11 skokih prispeval Omić, dvoštevilčna pa sta bila s 15 oz. 10 še Dragić in Amar Alibegović. Pri domačih je bil z 18 točkami prava iskra s klopi Bačvić, 17 jih je dodal Buljević, 14 Tibor Mirtić in 11 Luke.

Prednost domačega parketa je zdaj na strani Cedevite Olimpije, ki bo imela že v soboto v Stožicah priložnost, da prednost v seriji poviša na 2:0.