Izjemni Luka Dončić poskrbel za šokanten sončev mrk

Košarka 16. Maj 20224:11 > 7:50 3 komentarji
dončić dallas razpored nba
Luka Dončić. Foto: Kevin Jairaj-USA TODAY Sports via Guliver

Slovenski košarkarski zvezdnik Luka Dončić je v velikem slogu podaljšal svojo četrto sezono v ligi NBA. Še pred sončnim vzhodom v Sloveniji je namreč v Arizoni poskrbel za sončni mrk. Na odločilni, sedmi, tekmi drugega kroga končnice je namreč po fantastični predstavi (35 točk, 10 skokov in 4 asistence v 30 minutah) z Dallasom visoko ugnal Phoenix Suns (123:90) ter se zavihtel v konferenčni finale, kjer ga čaka Golden State.

”Čas bi bil, da nekdo končno zmaga v gosteh,” nam je v petek dejal Saša Dončić, v upanju, da se bo kmalu vrnil v ZDA. In se bo. Zaradi uresničene želje. Da se je to zgodilo, pa je v prvi vrsti zaslužen prav njegov sin. Luka Dončić. Po dveh uvodnih zmagah Phoenixa v domači dvorani, vrnjeni enaki dozi Dallasa, nato nadaljnjih dveh izmeničnih domačih uspehih, ki sta napovedovala spektakularno sedmo tekmo, je vendarle prišlo do odločilnega ”breaka”. In to na kakšen način … Dallas je Phoenix v noči na ponedeljek premagal s kar 33 točkami naskoka. Dvome o zmagovalcu je pravzaprav razblinil že v prvem polčasu.

Da se obeta nor scenarij z izjemnim slovenskim prispevkom, je bilo jasno že po dveh četrtinah. Rezultat je bil namreč 57:27, Dončić pa je ob tem prispeval kar 27 točk. Feniks se je dvignil iz pepela. Phoenix se ni. Dallas je namreč tretjo četrtino odprl z delnim rezultatom 8:0, tudi ta del tekme dobil z rezultatom 35:23 in s tem v kali zatrl zadnji poskus preobrata, tekmo pa posledično dokončno pretvoril v igro mačke z mišjo, v kateri so se gostje poigravali, domačini, sicer najboljše moštvo rednega dela, pa zgolj upali, da se bo nočna mora hitro končala. In se je. S sončnim mrkom. Phoenix Suns se poslavljajo, Dallas Mavericks napredujejo.

“Neverjetno. Sem brez besed. Vsi smo igrali po najboljših močeh. Presrečen sem. Če igramo kot ekipa, smo odlični. To smo dokazali. Danes bomo uživali. Jutri pa se bomo osredotočili na Golden State Warriors,” je nekaj trenutkov po zmagi dejal Dončić.

Premoč Dallasa je bila tako izrazita, da je lahko trener Jason Kidd ljubljanskega zvezdnika v zadnji četrtini prikoval na klop. Luka Dončić je tako na koncu dosegel 35 točk. Za to je potreboval vsega 30 minut in 24 sekund, v oči pa bode nadpovprečno natančen met. Za tri točke je metal 6:11, za 2 točki 6:8, s črte prostih metov 5:5. Ob tem je v statistiko dodal še 10 skokov, 4 asistence in 2 pridobljeni žogi. Obenem je z odličnim začetkom tekme sprostil tudi soigralce.

Košarkarji Dallasa so v sedmi tekmi za tri točke metali 19:39, zadeli so vseh dvanajst prostih metov in dobili skok. Poleg prvega strelca Dončića je s 30 točkami izstopal Spencer Dinwiddie, 24 točk pa je prispeval Jalen Brunson. Pri poraženem Phoenxu je za status prvega strelca zadostovalo 12 točk (Cameron Johnson). Kaj pa največji zvezdniki? Devin Booker 11, Chris Paul 10 in Deandre Ayton 5 točk.

Trener leta Monthy Williams je moral podpisati predajo. Foto: Guliverimage

Čeprav v njegovem primeru nejevernih Tomažev skorajda ni več, saj je z dokazovanjem pri Realu, v slovenski reprezentanci in v štirih letih v ZDA prepričal tudi najbolj zahtevne kritike, pa je LD77 v zadnjem mesecu nedvomno storil nov velik korak proti druščini največjih vseh časov. Dobil je vse psihološke bitke, si na svoja ramena naprtal izjemno breme in bil najboljši, ko je bilo to najbolj potrebno. Ob tem pa vseskozi daje vtis, da vseh nabojev v tej sezoni še zdaleč ni izstrelil.

Zmago Dallasa si je s tribun Footprint Centra ogledal tudi Dirk Nowitzki, nesporna legenda kluba in tisti, ki je zasedbo iz Teksasa pred enajstimi leti popeljal do edinega naslova prvaka v ligi NBA. Ob fantastični predstavi, s katero je Dallas nadgradil uvodni krog končnice, v katerem je izločil Utah Jazz, se je legendarni Nemec, tudi Dončićev mentor, v mislih prav gotovo vrnil v leto 2011. Dobil je namreč potrditev, da lahko Dallas, kljub dejstvu, da Dončiću v spremljevalnem orkestru manjka kakšen soigralec s potezo več, premaga vsako ekipo.

Dallas-Golden State, Miami-Boston

V zahodni konferenčni finale se je poleg Dallasa prebil še Golden State (prva tekma v noči na četrtek), medtem ko pa bosta v vzhodni konferenci med seboj udarila Miami in Boston. Slednji je nekaj ur pred tekmo v Phoenixu v odločilni sedmi tekmi visoko premagal Milwaukee (109:81). Grant Williams je k zmagi prispeval 27 točk, Jason Tatum štiri manj, tako da je dosežek, pod katerega se je podpisal Giannis Antetokounmpo (25 točk, 20 skokov), hitro zbledel.