Krut konec pravljice Cedevita Olimpije v polnih Stožicah

Eurocup 27. Apr 202221:48 > 23:47 1 komentar
Ljubljančani so bili po tekmi povsem potolčeni. Foto: Aleš Fevžer

V nabito polnih Stožicah pred več kot 12 tisoč navijači so po drami v drugem polčasu v polfinale EuroCupa napredovali košarkarji Bursasporja (83:85). Jacob Pullen je ob zvoku sirene zadel trojko za zmago, a žoga je njegovo roko zapustila prepozno. Tako je končana letošnja pravljica Cedevite Olimpije, ki je prvič po letu 2011 znova razprodala dvorano. Turki bodo prihodnji teden nadaljevali proti Andorri, medtem ko bodo zmaji skušali rane zaceliti v ligi ABA, kjer končnico začenjajo v soboto.

Načakali smo se (pre)dolgih 4081 dni, da je največja dvorana v Sloveniji za tekmo Cedevite Olimpije znova razprodana. Takrat v Top 16 Evrolige, ko je v Ljubljani gostovala Lottomatica Roma. Po več kot enajstletni suši je Stožice napolnil obračun, ki je zmajem ponujal priložnost, da se še za korak znova približa prav najelitnejšem evropskem tekmovanju. Navijači so spregovorili, Ljubljana in Slovenija si znova želita vrhunske košarke.

Zmaji so tekmo naelektrenemu vzdušju primerno pred 12.500 grli začeli poletno in si s hitro igro pripravili kopico odprtih metov in tudi povedli z 10:9, a v nadaljevanju so bile roke domačih povsem hladne. V prvem polčasu so zadeli le tri od 16 metov izza črte, tekmeci devet od 20. Še bolj je v oči udaril podatek, da so v uvodnih 15 minutah igre napravili vsega eno osebno napako. Agresivnost ni sledila pomembnosti obračuna.

Trenutek, ki je sprožil preuranjeno eksplozijo dvorane Stožice … Foto: Aleš Fevžer

Sirena prehitela Pullena

Po odmoru so zmaji poleteli in se na krilih glasne podpore začeli približevati. Po kopici zabijanj je svoj delež za piko na i pred zadnjo četrtino postavil še Zoran Dragić ter Cedevito Olimpijo približal na 64:67. V zadnjem delu je voz sprva vlekel Jacob Pullen, nato je bil nezaustavljiv Yogi Ferrell, ki je v končnici zadel za 13 zaporednih točk Ljubljančanov in jih pripeljal na dve točki zaostanka. Zmaji so imeli 9,7 sekunde pred koncem napad za zmago, a je Pullen trojko vrgel za nekaj stotink prepozno.

Ferrell je bil z 20 točkami skupaj z Derekom Needhamom prvi strelec obračuna. Pri domačih jih je 15 dodal Pullen, 13 Zach Auguste, 12 Edo Murić in 10 kapetan Jaka Blažič, ki je tokrat zadel le dva od desetih metov iz igre.

Izjave po tekmi:

Jurica Golemac, trener Cedevite Olimpije: Čestitke Bursi za zmago. Slabo smo začeli v prvem polčasu, s psihološkega vidika zelo mehko. V drugem delu smo jih poskušali ujeti, na koncu nismo imeli dovolj moči, da bi nam to uspelo. Hvala navijačem, podpora je bila izjemna. V prvi vrsti sem razočaran zaradi njih. Moramo se dvigniti čim prej, kajti že v soboto nas čaka že naslednja tekma.

Dušan Alimpijević, trener Bursasporja: Rad bi čestital dobremu prijatelju Golemcu, kaj mu je uspelo s to ekipo. Ne le v EuroCupu, tudi v ABA ligi. Igrajo eno najboljših košark v Evropi. Zelo sem ponosen, kako smo spoštovali vse najmanjše podrobnosti v pripravi na tekmo. Ni jih bilo malo. Pomembno je bilo, da smo zaustavili njihov hiter napad. So ekipa, ki zna hitro ustvariti koše, če nisi osredotočen, če malce zaspiš, boš imel težave. Ključna je bila danes obramba.

Edo Murić: Težka tekma, kar smo pričakovali. Odločila je ena žoga, žal se ni odvilo v našo korist. Slabo smo odigrali prvi polčas, bili smo daleč od našega pravega obraza. Meni je zelo, zelo žal. Poraz bori, a treba je iti naprej. Bursa je dobra ekipa, v odlični formi in žal mi je, da jih nismo zaustavili.

V prvem polčasu zaklenjen obroč

Za prvi koš na tekmi je s trojko poskrbel Murić in takoj podžgal že tako glasne navijače, ki so bili tokrat še precej glasnejši kot v osmini finala proti Türk Telekom Ankari. Met za tri je bil tudi znanilec tega, kaj prihaja. Zmaji so od uvodnih 13 metov iz igre kar desetkrat sprožili izza črte, a zadeli le dvakrat, ob Edu je bil natančen še Blažič, kar so Turki na drugi strani kaznovali za vodstvo 14:10. Golemac je zahteval minuto odmora.

Takoj je sledilo nekaj več igre po globini na Alena Omića. Na drugi strani je Bursa zadela še četrto trojko iz šestega poizkusa in povedla za pet točk (15:20). Po nekaj raztrganih minutah je udarila naveza Pullen – Auguste, slednji je z alley-oop zabijanjem zmaje vrnil v vodstvo, a je na drugi strani za 21:23 sireno prehitel Holland.

Omić je v prvem polčasu vpisal 7 točk in 4 skoke. Foto: Aleš Fevžer

V drugem delu se je nadaljevala nezgrešljivost gostov izza črte, ki so zadeli še naslednja dva poizkusa in prvič povedli za šest (25:31). Sledilo je še pet zaporednih točk razigranega Hollanda za plus 11. Več kot štiriminutno sušo je s prostim metom razbil šele Blažič. Razlika je naraščala vse do polčasa do največ 15, tik pred odmorom je na 14 s prostim metom znižal Pullen. Zmaje je ob 36:50 v drugem polčasu čakalo še ogromno dela.

Vzlet zmajev v tretji četrtini

Takoj po polčasu je žogo za protinapad ukradel Ferrell in s polaganjem dvorano spravil na noge. Sledilo je dobro posredovanje v obrambi, s tribune je rohnelo “Olimpija, Olimpija,” na minus 10 je znižal Blažič, sledil je še koš Omića za novo eksplozijo s tribun. A kaj, ko so Turki takoj odgovorili in izenačili največjo prednost na tekmi (42:57).

Sledil je nov niz Ljubljančanov. Po zabijanjih Augusta in Murića pa se je prednost znova spustila pod dvomestno število. Po košu Pullna le še na pet točk! Na krilih navijačev so zmaji v tretji četrtini končno poleteli, pred koncem je svoje dodal še Dragić, v zadnjo četrtino sta ekipi tako vstopili s 64:67!

Prehiter zvok sirene

V zadnjem delu so se Ljubljančani takoj približali na točko in nato imeli več priložnosti, da bi prvič po uvodni četrtini znova povedli, a jih vse vrsti zapravili. Bursaspor je imel odgovor na vsak nalet domačih. Dvorano je šest minut pred koncem s trojko za 68:74 utišal odlični Andrews. Po košu Needhama so gostje znova povedli že za sedem, potem ko so zmaji v napadu znova kopičili napake.

Niti navijači niti košarkarji Cedevite Olimpije se niso predali. Upanje je s trojko 1:40 pred koncem vrnil Ferrell. Američan je bil v tem delu vroč kot iz pekla. Zadeval je vse mogoče, vpisal kar 13 zaporednih točk Olimpije in jih pripeljal na rob preobrata. Po dobrem posredovanju v obrambi s strani Pullena, ki je izsilil osebno napako v napadu, je domačim ob 83:85 preostalo 9,7 sekunde za napad za izenačenje ali zmago. Trojko za zmago je sprožil Pullen, zadel, Stožice so eksplodirale. Hladen tuš so sprožili sodniki, ki so po pregledu posnetka ugotovili, da je Pullen sprožil prepozno.

EuroCup, četrtfinale:

Cedevita Olimpija – Bursaspor 83:85 (21:23, 15:27, 28:17, 19:18)

Dvorana Stožice, gledalcev 12.500, sodniki: Lamonica (Italija), Racys (Litva), Cici (Albanija).

Cedevita Olimpija: Pullen 15 (3:4), Ferrell 20 (3:3), Murić 12, Auguste 13 (1:2), Blažič 10 (5:6), Omić 9 (1:2), Dragić 4 (2:2).

Bursaspor: Holland 16 (2:2), Needham 20, Turen 5, Bitim 14 (5:6), Andrews 12 (2:2), Hayes 8 (2:3), Dudzinski 10.

Prosti meti: Cedevita Olimpija 15:19, Bursaspor 11:13.

Met za tri točke: Cedevita Olimpija 6:26 (Ferrell 3, Murić 2, Blažič), Bursaspor 14:33 (Holland 4, Needham 4, Andrews 2, Dudzinski 2, Bitim, Turen).

Osebne napake: Cedevita Olimpija 15, Bursaspor 22.

Pet osebnih: Needham (39.).