"Kako za vraga si ti, ki prihajaš iz tako majhne države, postal tako dober," se je spraševal Gregg Popovich, dolgoletni trener San Antonio Spurs, ki je novinarje v ZDA presenetil z dolgim odgovorom na vprašanje o Luki Dončiću. Navdušeno je govoril tako o slovenskem zvezdniku kot tudi o razvoju košarkarjev v Sloveniji, nekdanji skupni državni Jugoslaviji in ... rokometu.
Luka Dončić je proti San Antoniu odigral enega svojih slabših polčasov v ligi NBA. V prvih dveh četrtinah je zmogel vsega sedem točk in eno asistenco, pobral ni niti ene odbite žoge in še štiri izgubil. Čeprav so gostje na odmor odšli z le dvema točkama naskoka, so v minutah, ki jih je v prvi polovici tekme preživel na parketu tudi Luka, Dallas nadigrali za kar 23 točk.
A veličina se pokaže v težkih trenutkih. Dončić se je v drugem polčasu razigral, zadel kar osem zaporednih metov iz igre in Ostrogam nasul 18 točk. Dovolj, da je Dallas prevzel nadzor nad tekmo in vpisal še tretjo zmago sezone, kar trenutno zadošča za tretje mesto zahodne konference.
Po dvoboju sta si trenutek delila Dončić in glavni trener San Antonia Gregg Popovich. 72-letni Američan, rojen v East Chicagu srbskemu očetu in hrvaški materi, je že vrsto let velik oboževalec slovenskega organizatorja igre, kar je v noči na petek vnovič potrdil.
Dončić in Popovich v pogovoru po tekmi:
Spomin na velikane jugoslovanske košarke
Že pred tekmo je z izbranimi besedami govoril o košarkarjih iz nekdanje skupne države Jugoslavije. “Pogosto razmišljam, kako bi bilo, če bi Jugoslavija ostala skupaj in bi vsi ti košarkarji igrali skupaj. Navdušujoča misel. Slovenci, Hrvati, Srbi, Hercegovci, vsi,” je navdušujoče pred novinarji razlagal Popovich.
Nato se je navezal tudi na Dončića: “On me vedno spomni na košarkarje s tega območja, ki so postali velikani. Zdi se, da od tam ne pride nihče, ki bi bil zgolj povprečen. Če pridejo v ligo, so izjemni. To me vrne v čas Vladeta Divca, Žarka Paspalja, Tonija Kukoča in Dražena Petrovića ter vseh ostalih, ki so igrali skupaj.”
“Nato pomislim, kako za vraga si ti, ki prihajaš iz tako majhne države, postal tako dober? Verjetno tam na igriščih ni imel takšne konkurence kot v New Yorku, Los Angelesu ali Chicagu. Zato jim je treba čestitati za programe, ki jih imajo. Za trenerje. Za vse nivoje košarke. Kako disciplinirani so igralci in koliko ter kako trdo trenirajo, kako resni so,” so iz ust petkratnega prvaka lige NBA deževale pohvale na račun slovenskega razvoja košarkarjev.
Vzporednice za uspeh košarke v državah nekdanje Jugoslavije je povlekel tudi z rokometom. “Zdi se, da je tam nekakšna naravna nagnjenost k igri. Vsi s tega območja tudi odlično igrajo rokomet, ki je nekako povezan s košarko. Luka verjetno nikoli ni igral rokometa, a gre za podobne profile športnikov in vrsto igre. Čudovito videti.”
Popovich, ki je na klopi San Antonia vse od leta 1996, je le še 25 zmag oddaljen od izenačitve rekorda Dona Nelsona (1.335) po številu zmag v vlogi glavnega trenerja. Pred sezono so se pojavile govorice, da bi lahko bila letošnja, sicer že 26. na čelu Ostrog, tudi njegova zadnja. Zadnji naslov je osvojil v sezoni 2013/14, ko je v finalu porazil zvezdniški Miami Heat.
Dallas bo znova na delu že v noči na soboto, ko v American Airlines Center prihaja še Denver Nuggets in z njim tudi Vlatko Čančar, ki pa v letošnji sezoni še ni dobil priložnosti za igro.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje