Zmaji po odmoru zapravili priložnost za šok v Beogradu

Košarka 12. Maj 202220:20 > 21:23 0 komentarjev

Košarkarji Crvene zvezde so po zaslugi odličnega drugega polčasa ugnali Cedevito Olimpijo na prvi tekmi polfinala lige ABA (93:82). V Beogradu je zmaje pokopal slab skok, ki je odpovedal predvsem v tretji četrtini, v zadnjem delu pa se je v igro Ljubljančanov prikradlo še preveč napak. Serija se igra na dve zmagi, druga tekma bo v ponedeljek v Ljubljani, ko se znova obetajo polne Stožice. V drugem polfinalnem paru lige ABA je v boljšem položaju Partizan.

Ljubljančani so v Beogradu, kjer se je v dvorani Aleksandar Nikolić zbrali 8.000 gledalcev, prikazali zelo borbeno predstavo, a večji del tekme lovili domače košarkarje. Če so se uspeli v prvem delu še enakovredno kosati, jih je v tretji četrtini od uspeha oddaljil predvsem slab skok, v nadaljevanju se je nakopičilo še nekaj preveč napak in priložnost za zmago je splavala po vodi.

Nekaj črnih minut na začetku zadnje četrtine je bilo dovolj, da so Srbi pobegnili na +16 in dvoboj je bil odločen. Zoran Dragić je dve minuti in pol pred koncem še znižal na devet točk, a Zvezda Slovencev ni spustila bližje.

Prvi strelec je bil z 21 točkami Luka Mitrović, 17 jih je za zmagovalce dodal Nikola Kalinić in 16 Nikola Ivanović. Za zmaje je bil z 20 točkami najboljši kapetan Jaka Blažič, ki je na trenutke lastnoročno držal korak s Srbi. 14 točk je dodal Edo Murić, predvsem pa je manjkal doprinos Yogija Ferrella, ki so ga Beograjčani omejili na štiri točke (met iz igre 2/8). Srbi so skok dobili z 38:28.

Zmaji so že v ligaškem delu sezone izgubili oba medsebojna obračuna. Domačega tesno z 82:83 po nekaj spornih sodniških odločitvah v zaključku tekme. Druga tekma serije bo v ponedeljek ob 18.30.

Izjavi po tekmi:

Edo Murić: Rekli smo, da moramo odigrati najboljšo tekmo v sezoni, če si želimo zmagati. Danes nam to ni uspelo. Obramba dobiva tekme, 93 točk je preveč, to bomo morali precej spustiti. Mislim, da se lahko v Stožicah še bolj borimo.

Jurica Golemac: Čestitke Zvezdi za zasluženo zmago. Nismo odigrali dobro, bili smo premehki. Prejeli smo 93 točk, dali so nam 50 točk iz rakete ob 80-odstotnem metu, to pomeni, da nisi bil fizično prisoten. V tretji četrtini, ko so nam pobegnili, smo dovolili skoke v napadu, mi smo zgrešili odprte mete. V končnici bi morali biti blizu, da bi upali na zmago. Danes nismo bili pravi.

Jurica Golemac. Foto: Liga ABA/Ivica Veselinov

Izenačen prvi polčas

Zmaji so tekmo proti obrambno zelo močnemu nasprotniku začeli nekoliko v krču, ki ga je z dvema zaporednima trojkama za vodstvo z 12:10 prekinil Jaka Blažič. Kmalu zatem je kapetan gostov prejel drugo osebno napako in zato hitro odšel na klop. V nadaljevanju so bili Srbi zelo razigrani in Ljubljančane prebijali predvsem po globini. Po polaganju Nata Waltersa je Zvezda že dve minuti pred koncem prvega dela povedla s 26:17. Minuta odmora je streznila Olimpijo, sledil je delni izid 6:0 za 26:23 po prvem delu.

V drugem delu sta obe ekipi igrali izjemno agresivno. Ljubljančani so se postavili po robu domačinu s fizično igro, po tretji trojki Blažiča pa izid poravnali na 28. Precej težav je imela Cedevita Olimpija zaradi kopičenja osebnih napak. Bonus je bil izpolnjen po dveh minutah in pol, po petih je s tretjo s parketa odšel Zoran Dragić.

V nadaljevanju je zablestel Alen Omić, ki je v tem delu tekme zadel tri mete, zadnjega je po ukradeni žogi zaključil z zabijanjem za znižanje na 40:39. V zadnjih trenutkih je Zvezda povedla za sedem, a je izpod obroča po lepi podaji Blažiča izid polčasa postavil Marko Radovanović (53:48).

Alen Omić. Foto: Liga ABA/Ivica Veselinov

Zmaji popustili po odmoru

Gostje so v tretji četrtini sicer zadeli prvi, a nato se je nekaj napak prikradlo v igro Omića, ki ga je po treh minutah nadaljevanja Golemac že poklical na klop, ob zaostanku za osem točk. Pomembno trojko je nato zadel Pullen in ohladil domače, ki so leteli po parketu. Ogromno preglavic so imeli Ljubljančani s skokom, zdelo se je, da Srbi poberejo vsako odbito žogo v napadu. Podobna slika se je nadaljevala vse do konca tretjega dela, po katerem je Zvezda vodila z 71:63.

V zadnjem delu je Zvezda po dveh koših Nikole Ivanovića in enega Dejana Davidovca hitro prvič povedla za 13 (78:65) in zmaje oddaljila od presenečenja v Beogradu. Zdelo se je, da košarkarji Cedevite Olimpije v drugem polčasu niso bili zmožni držati ravni iz prve polovice, v njihovi igri so se kopičile napake. Po izgubljeni žogi Blažiča je Ivanović iz protinapada 5:30 pred koncem povišal na 85:69. Sledil je niz zmajev s 5:0, a na manj kot devet točk se niso uspeli približati.

V drugem polfinalnem paru je Partizan že v torek upravičil vlogo favorita in ugnal Budućnost. Druga tekma bo na sporedu v nedeljo.