Liga NBA pred širitvijo v Evropo

Košarka 29. Mar 202513:00 3 komentarji
Foto: Profimedia

Liga NBA že nekaj let ne skriva aspiracij po širjenju v Evropo, ti načrti pa bi se lahko v bližnji prihodnosti končno uresničili. Bo evroliga kmalu dobila zelo resno konkurenco?

Novica, ki jo je v svet plasiral portal Sportico, je v evropski košarki dvignila veliko prahu. Liga NBA sicer že več let tesno sodeluje z Evropo in je od leta 2011 na stari celini gostila 14 tekem rednega dela. Devet v londonski O2 areni in pet v pariški dvorani Accor. V prihodnje pa si Američani želijo, da bi v Evropi zaživelo samostojno tekmovanje pod njihovim okriljem.

Vse podrobnosti, kdaj in kako bi tekmovanje potekalo, še niso znane. Niti ne sodelujoči klubi. Odprti so tako do obstoječih kot novih košarkarskih kolektivov. Sportico je poročal, da naj bi že v minulem tednu lastniki lige NBA glasovali o širitvi v Evropo, a se je nato vodstvo lige odzvalo in to vest zavrnilo. “Na srečanju predsednikov klubov lige NBA bomo predstavili možnosti nove lige v Evropi, v sodelovanju s Fibo,” je dejal tiskovni predstavnik, ki še dodaja, da bodo o predlogu glasovali v prihodnosti.

Dovolj zgovorno pa o resnosti namere priča podatek, da je na četrtkovo zasedanje odpotoval tudi Andreas Zagklis, generalni sekretar Fibe. Spomnimo, že na decembrskem zaključku Košarkarske zveze Slovenije je predsednik KZS Matej Erjavec spregovoril o vse aktivnejših pogovorih lige NBA glede širitve onkraj Atlantika. Krovni košarkarski organizaciji FIBA in NBA sta v četrtek namero o sodelovanju tudi uradno potrdili.

Kako bi delovala evropska lige NBA?

Vodilni možje se od začetka spogledujejo z zamislijo, da bi v ligi sodelovalo od osem do 16 franšiz. Šlo bi za delno odprto ligo, z nekaterimi stalnimi klubi, medtem ko bi nekaj mest podeljevali v kvalifikacijah. Kako bi tekme umestili v že tako natrpane razporede klubov, ki sodelujejo v evropskih tekmovanjih, za zdaj ni znano, so pa potrdili, da bi bila nova liga vključena v obstoječo evropsko košarkarsko piramido, ekipe pa bi še naprej igrale tudi v svojih državnih ligah.

Real Madrid - Barcelona
Američane zanimata tudi Real in Barcelona. Foto: Profimedia

Kdo bi sodeloval?

Stalne licence naj bi po trenutnih ugibanjih stale kar 500 milijonov evrov. Želijo si zunanjih investitorjev, torej premožnih posameznikov, investicijskih skladov, skratka zasebni kapital. Ne izključujejo niti evropskih košarkarskih klubov, ki bi bili zmožni takšnega finančnega zalogaja.

Ni skrivnost, da si liga NBA želi franšize v največjih evropskih mestih, kjer vidijo tudi največji tržni potencial. Za primer sta izpostavljena London in Pariz, a velik interes je tudi za Manchester, Berlin, München …

Ena ideja, ki je seveda še daleč od potrjene, je, da bi štiri mesta v tekmovanju določila evroliga. Torej predvidoma štiri ekipe, ki bi se v tekoči sezoni uvrstile na zaključni turnir najboljše četverice, bi naslednjo sezono nastopale tudi v evropski ligi NBA.

The Athletic sicer poroča, da naj bi imeli vodilni možje štiri evropske klube pod posebnim drobnogledom: Real Madrid, Barcelono, ASVEL Villeurbanne in Fenerbahce.

Zelo mikaven jim je tudi trg v Parizu, kjer naj bi kontaktirali Qatar Sports Investments, torej lastnike nogometnega velikana Paris Saint-Germain, ki ima pod svojim okriljem tudi košarkarski klub Paris Basketball.

Velik finančni potencial

V ozadju se seveda, kot vedno pri podobnih projektih, skriva denar. Liga NBA trenutno v Evropi ustvari nekaj sto milijonov evrov prihodka na leto. Zanimanje na kontinentu narašča, vodilni možje pa so prepričani, da bi lahko košarkarski sistem v Evropi in na Bližnjem vzhodu v malho prinesel kar tri milijarde letno.

“Zelo podrobno spremljamo, da bi našli priložnost in košarko v Evropi dvignili še na višjo raven in s tem ustvarili večje komercialne možnosti. Če lahko na trgu ustvariš prave vzvode, se lahko nadejaš še velikih dodatnih investicij. To je način, da košarka zraste na vseh ravneh,” je januarja dejal Adam Silver.

Liga NBA se je v zadnjih letih že razširila in ustvarila žensko ligo WNBA, razvojno ligo (G-league) in afriško ligo BAL. V sezoni 2024/25 naj bi v ta tri tekmovanja vložili več kot 200 milijonov evrov.

Adam Silver
Adam Silver je v Evropi “zavohal” priložnost za širitev imperija lige NBA. Foto: AP Photo/Pamela Smith via Guliverimage

Kaj to pomeni za evroligo?

Sprva je liga NBA trkala na vrata evrolige, a ni naletela na posluh, zato se je okrepilo sodelovanje s Fibo. Februarja se je nato oglasil direktor evrolige Paulius Motiejunas, ki je dejal, da se nadeja vnovične vzpostavitve dialoga. Povsem mogoče, da je evroliga zdaj zamudila vlak.

The Athletic piše, da bi novonastala liga v Evropi konkurirala evroligi, ki že vrsto let velja za drugo najmočnejše košarkarsko tekmovanje na svetu. Evroliga je trenutno v negotovem položaju, saj vodilni možje ne vedo, kakšen vpliv bi lahko imela evropska NBA na njeno prihodnost.

“Zavedam se, da ima evropska košarka izjemno bogato zgodovino in tradicijo, te tradicije želimo spoštovati,” je januarja v Parizu še dejal Silver. “ZDA so seveda vajene zaprtih lig, Evropa pa odprtih, s sistemom napredovanja in izpadanja. Zato preučujemo vse te vidike. A ker že dolgo vodimo športne lige, večinoma v ZDA in nekoliko tudi drugod, in ker vidimo, kaj se dogaja v Evropi – ne samo v košarki, ampak tudi v nogometu – imamo priložnost, da skupaj znova ovrednotimo prakse, ki so najbolj učinkovite za oblikovanje komercialno uspešne lige.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje