V ligi NBA se trenutno ne dogaja veliko. Prejšnje sezone je že zdavnaj konec, prihodnja je še daleč. Izkoristimo čas za pogled nazaj. Leta 2018 je bil Luka Dončić na naboru lige izbran kot tretji. Štiri leta kasneje je jasno, da bi bil v ponovnem naboru brez dvomom izbran kot prvi. Kako bi se odvil isti nabor leta 2022?
Nabor leta 2018 velja za enega izmed najboljših v zadnjih letih, njegov potencial pa sega celo do enega najboljših naborov vseh časov. Ponovno bomo izbrali le 14 igralcev v tako imenovani “loteriji”, kamor so uvrščene ekipe, ki se v pretekli sezoni niso uvrstile v končnico.
1. Phoenix Suns: Luka Dončić (orig. #3)
Prvi izbor je samoumeven. Luka Dončić je daleč najboljši košarkar z nabora leta 2018. Že takrat je bilo veliko govoric o tem, da bi moral biti slovenski reprezentant izbran kot prvi, a Phoenix se je odločil za lokalnega fanta Deandreja Aytona. Phoenix je z njim prišel v finale leta 2021, a prstana ni osvojil. Veliko vprašanje je, kako bi se ekipa odrezala, če bi jo vodil Luka. V zgolj štirih letih v ligi je bil že trikrat izbran v prvo peterko lige, trikrat je nastopil tudi na tekmi vseh zvezd. Leta 2019 je postal novinec leta, lani pa je ekipo Dallasa popeljal celo v konferenčni finale zahodne konference, kjer je bil nato boljši eventuelni prvak Golden State.
Dončić je nedvomno prvi izbor v vnovičnem naboru leta 2018. Phoenixova ekipa je bila takrat vse prej kot blesteča, glavni zvezdnik je bil Devin Booker, s katerim bi Dončić lahko dobro sodeloval. Booker je namreč dober strelec z razdalje, Dončićevih 8 asistenc na tekmo pa bi Američana gotovo pogosto našlo.
2. Sacramento Kings: Deandre Ayton (orig. #1)
Sacramento je leta 2018 storil tisto, kar se je pričakovalo od kraljev: po domače povedano so ga polomili. Izbrali so Marvina Bagleyja (ki ga na retrospektivni listi ne boste našli). Jasno je bilo, da je Dončić boljši košarkar, a tudi Bagley je kazal potencial, ki pa ga (vsaj v Sacramentu) ni znal unovčiti. Kot drugega bi Sacramento tako izbral Deandreja Aytona.
Trae Young je v svoji mladi karieri pokazal več od Aytona, edina težava je, da je Sacramento le leto prej izbral De’Aarona Foxa, zato potrebe po organizatorju igre ni imel. Deandre Ayton bi bil s super hitrim in prodornim Foxom še kako nevaren pod obročem, njegova atletskost je namreč nesporna. V Phoenixu se ni znašel, ob Devinu Bookerju in Chrisu Paulu je omejen predvsem njegov potencial v napadu. V karieri v povprečju dosega po 16 točk in dodaja 10 skokov, v Sacramentu bi imel veliko več prostora za dokazovanje svojih sposobnosti.
3. Atlanta Hawks: Trae Young (orig. #5)
Atlanta tudi v retrospektivnem naboru dobi svojega heroja (glede na to, da je Dončić izbran kot prvi, Dallas ne zamenja petega izbora za tretjega). Young je dokazal, da je neverjeten košarkar, kar se tiče napadalnih sposobnosti, v obrambi pa velja za enega izmed najslabših v celotni ligi. Dva izbora na tekmo vseh zvezd in izbor v tretjo najboljšo peterko lige vseeno govorita zase, Young je brez dvoma (vsaj) tretji najboljši košarkar nabora leta 2018.
4. Memphis Grizzlies: Shai Gilgeous Alexander (orig. #11)
Zanimivo postane pri izboru številka štiri. Memphis je originalno izbral Jarena Jacksona Jr., tokrat pa bo grizli postal ShaiGilgeous-Alexander. Spomnimo, leta 2018 franšiza iz Tennesseeja v svojih vrstah še ni imela Ja Moranta, zato je Gilgeous-Alexander več kot dobrodošla adicija v mlado moštvo, ki je še vedno na vzponu.
Gilgeous-Alexander se skozi svoja štiri leta v ligi vsako sezono izboljšuje. V pretekli je dosegal po 24,5 točke na tekmo, dodajal po 6 asistenc in 5 skokov. Če je met za tri točke v pretekli sezoni šepal (zgolj 30-odstoten), pa je Gilgeous-Alexander pri 47-odstotkih zelo učinkovit kar se tiče meta iz igre (nenazadnje je v sezoni 2020/21 za tri točke metal kar 42-odstotno). V prvih dveh sezonah je že dokazal, da zna igrati tudi zmagovalno košarko, ki pa je bila v zadnjih dveh vse prej kot na seznamu želja Sama Prestija in Oklahome.
5. Dallas Mavericks: Jaren Jackson Jr. (orig. #4)
Kot petega bi Dallas izbral Jarena Jacksona Jr. Mladi Američan bi neposredno nasledil Dirka Nowitzkega na položaju krilnega centra pri teličkih. Njegova igra se od Nemčeve sicer precej razlikuje (Jackson je izvrsten obrambni košarkar, v napadu pa še ni blizu Nowitzkemu). V prvih štirih sezonah kariere v povprečju dosega po 16 točk na tekmo. Skrbi le 5 skokov na obračun, kar je za visokega košarkarja precej pod povprečjem. A obramba je tista, na kateri gradi svojo igro. V pretekli sezoni je bil izbran v najboljšo obrambno peterko lige, pri 2,3 blokadah na tekmo je bil najboljši v celotnem NBA-ju v tej statistični prvini.
6. Orlando Magic: Mikal Bridges (orig. #10)
Še en odličen obrambni košarkar, ki bi Orlandu še kako koristil. Mikal Bridges je bil izbran kot deseti s strani Philadelphie, ki pa ga je hitro poslala v Phoenix. Tudi on je v pretekli sezoni dobil mesto v najboljši obrambni peterki leta. Poleg tega v napadu igra odlično kot oproda Devinu Bookerju in Chrisu Paulu. 11 točk v povprečju na tekmo dosega ob več kot 50-odstotnem metu, za tri točke meče v karieri 37-odstotno. Impresiven pa je predvsem podatek, da v svoji karieri še ni izpustil nobene tekme.
Pri Orlandu bi imel tudi v napadu pomembnejšo vlogo, zato bi bilo izjemno zanimivo videti, kako bi se razvil kot številka 1 svoje ekipe.
7. Chicago Bulls. Robert Williams III (orig. #27)
Nov izbor, nov izjemen obrambni košarkar. Robert Williams je bil v letošnji sezoni izjemno pomemben člen Bostona pri pohodu proti velikem finalu lige NBA. Pri 24-letih velja za enega najboljših obrambnih centrov v ligi. Uvrstil se je v drugo najboljšo obrambno peterko pretekle sezone. V napadu ne ponudi veliko, je pa zelo učinkovit (karierno meče celo 73-odstotkov iz igre). Williams bi tudi danes še kako pomagal Chicagu, ki je obrambno precej šibek, v napadu pa ima močna orožja v Zachu LaVinu in DeMarju DeRozanu.
8. Cleveland Cavaliers: Michael Porter Jr. (orig. #14)
Med največjimi vprašanji nabora leta 2018 še naprej ostaja Michael Porter Jr. Če ne bi bil konstantno poškodovan, bi bil gotovo izbran med najboljšimi petimi, a poškodbe hrbta ga oddaljujejo od parketa. V pretekli sezoni je odigral le devet tekem, v sezoni 2020/21 pa je pokazal svoj potencial. V povprečju je dosegal po 19 točk na tekmo ob zelo učinkovitem metu (54 % iz igre, 44 % za tri), dodajal pa po 7 skokov. V Clevelandu bi leta 2018 veljal za neposredno menjavo za (sicer nezamenljivega) LeBrona Jamesa, ki se je takrat odločil za odhod v Los Angeles. A poškodbe so del športa, Michael Porter Jr. pa jih ima (vsaj zaenkrat) preveč.
9. New York Knicks: Collin Sexton (orig. #8)
Kot devetega je New York izbral Kevina Knoxa, ki je že preteklost franšize iz velikega jabolka. Collin Sexton bi bil boljši izbor. O tem priča tudi 24 točk na tekmo, ki jih je dosegal v sezoni 2020/21. V Clevelandu se je sicer po vzponu Dariusa Garlanda znašel v drugem planu. Njegov stil igre bi lahko prebudil newyorški Madison Square Garden, kjer bi zagotovo veljal za ljubljenca domačega občinstva.
10. Philadelphia 76ers: Jalen Brunson (orig. #33)
Prvi košarkar, ki je bil izbran zunaj prvega kroga. Brunson je veljal za izjemnega univerzitetnega košarkarja, nenazadnje je dvakrat osvojil naslov NCAA prvaka. Dober izbor za Philadelphio bi bil predvsem zaradi dejstva, da je v ligo prišel kot 22-letnik in posledično nabrušen produkt, ki bi 76ers lahko pomagal takoj. Z Joelom Embiidom namreč Philadelphia želi zmagati, Brunson pa je v pretekli sezoni ob Luki Dončiću dokazal, da je zmagovalec. Dosegal je po 16 točk na tekmo, dodajal po 5 skokov in 4 asistence. Bil je tudi zelo učinkovit, kot nizek organizator igre je metal ve kot 50-osdtotno iz igre.
11. Charlotte Hornets: Wendell Carter Jr. (orig. #7)
Charlotte je v preteklih letih znan kot “ljubitelj” centrov, zato bi tudi tokrat izbrali visokega košarkarja. Wendell Carter Jr. se v Chicagu ni znašel, v Orlandu pa igra kot povsem drug košarkar. V pretekli sezoni je dosegal po 15 točk na tekmo, ob tem pa pobral več kot 10 skokov.
12. Los Angeles Clippers: Gary Trent Jr. (orig. #37)
LA Clippers so kot 12. izbrali Shaia Gilgeousa-Alexandra, tudi tokrat pa bo njihov izbor branilec. Gary Trent Jr. je v prvi sezoni pri Portlandu dosegal le po dve točki na tekmo, v Torontu v sezoni 2021/22 pa že v povprečju po 18. V naslednji sezoni so podpisali Kawhija Leonarda in Paula Georga, zato je vprašanje, če bi Trent Jr. ostal del ekipe iz Kalifornije.
13. Los Angeles Clippers: Mitchell Robinson (orig. #36)
Mitchell Robinson je še en košarkar, ki blesti bolj v obrambi kot v napadu. Nikoli v karieri še ni v povprečju dosegal več kot 10 točk na tekmo. Vseeno pa drži absolutni rekord lige NBA po učinkovitosti v eni sezoni: v sezoni 2019/20 je metal kar 74-odstotno iz igre. Leta 2018 je bil DeAndre Jordan že v zatonu, zato bi bil Robinson njegova dolgoročna menjava. Tudi njun stil igre je precej podoben.
14. Denver Nuggets: Anfernee Simons (orig. #24)
V pretekli sezoni je naredil velik napredek, ko je od 7 točk na tekmo skočil na 17. Anfernee Simons je s 40-odstotnim metom za tri v moderni ligi NBA še kako koristen košarkar, ob izjemnih podajah Nikole Jokića pa bi gotovo prišel do odprtih metov za tri točke.
Ostali košarkarji iz nabora leta 2018: Duncan Robinson, Kevin Huerter, Mo Bamba, Bruce Brown, Devonte Graham, Marvin Bagley III, Jarred Vanderbilt.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!