Dallas Mavericks pred novo sezono lige NBA niso bistveno spreminjali ekipe okoli slovenskega zvezdnika, alfe in omege moštva, Luke Dončića. Kdo so novinci in kdo je še na voljo na košarkarski tržnici, ki bi lahko okrepil franšizo iz Teksasa? Možnosti ni več veliko.
Dallas se je zadnji dve sezoni uvrstil v končnico, a obakrat izpadel v prvem krogu, v obeh primerih proti Los Angeles Clippers. Gre za ekipo v vzponu, ki pa se kadrovsko v zadnjih dveh letih ni bistveno spreminjala. Potrebuje predvsem okrepitve na položaju centra in drugega organizatorja igre, ki bi na trenutke na pomoč priskočil Luki Dončiću. Za zdaj so v Dallasu uspešno zapolnili le položaj krila, kjer je lani razočaral Josh Richardson.
Letošnje poletje na košarkarski tržnici ni bilo na voljo prav veliko košarkarjev, ki bi lahko korenito spremenili razmerje moči v ligi NBA. Daleč največji zvezdnik, ki je bil prost, čeprav le na papirju, je bil Kawhi Leonard. A to, da bo z LA Clippers podpisal novo pogodbo je bila javna skrivnost, ki se je tudi udejanjila.
Chris Paul je podaljšal s Phoenixom, John Collins z Atlanto, Mike Conley z Utahom, Duncan Robinson z Miamijem, Lonzo Ball in DeMar DeRozan sta podpisala za Chicago, Kyle Lowry za Miami, Spencer Dinwiddie za Washington in tako so hitro kopnele tudi možnosti Dallasa.
Teksačani so se zato osredotočili na podaljševanje pogodb svojim košarkarjem. Luka Dončić je v podpis dobil maksimalno možno pogodbo, ki jo je slavnostno podpisal v Ljubljani. Sledila sta še podpisa s Timom Hardawayjem in Bobanom Marjanovićem.
Bullock prevzel mesto Richardsona
Praktično edini omembe vreden odhod je Josh Richardson. Krilni košarkar se po prihodu iz Philadelphie ni znašel in bil julija poslan v Boston. Odšla sta tudi Nicolo Melli in J.J. Redick, ki pa v končnici nista bila del rotacije.
Od novincev je največja okrepitev Reggie Bullock. Gre za krilnega košarkarja, ki je v minuli sezoni za New York Knicks v povprečju na tekmo prispeval 10,9 točke in 3,4 skoka. Gre za solidnega obrambnega košarkarja in dobrega strelca z razdalje, njegovo karierno povprečje meta za tri točke znaša 39,2 odstotka. Prevzel bo vlogo Richardsona, ki je v Mavsih razočaral.
Novinca sta še Sterling Brown in Eugene Omoryui, ki sta pripeljana predvsem za širino in najverjetneje ne bosta imela vidne vloge v rotaciji trenerja Jasona Kidda.
Vrzeli ostajata nezapolnjeni
Dve največji težavi Dallasa v sezoni 2020/21 za zdaj ostajata neodpravljeni. Še vedno je edini pravi organizator igre Luka Dončić, Jalen Brunson kot edini preostali “playmaker” namreč ni vešč vodenja ekipe in gre bolj za strelca.
Luknja ostaja tudi pod obročem, Dallas gre v novo sezono z enako centrsko linijo – Kristaps Porzingis, Boban Marjanović, Dwight Powell in Willie Cauley-Stein. V zadnji sezoni se je izkazalo, da je prav položaj centra največja težava Dallasa. Izgubljali so skok, Porzingis je razočaral predvsem na obrambni strani parketa, Marjanović je za hitro igro, ki od centrov zahteva tudi pokrivanje zunanjih položajev, enostavno prepočasen, Cauley-Stein preveč nezanesljiv.
Zato se Dallas resno zanima za Laurija Markkanena, finskega krilnega centra, ki si želi odhoda iz Chicaga (13,6 točke in 5,3 skoka v 26 minutah na tekmo v sezoni 2020/21). A položaj je zapleten, ni namreč povsem prost košarkar, temveč imajo Bullsi možnost vsako pogodbo enačiti.
Prav tako Dallas nima na voljo denarja za njegov podpis, temveč bi bila potrebna finančna “telovadba”, da bi Chicago Markkanena podaljšal in nato v menjavi poslal v Dallas. V nasprotno smer bi verjetno potoval Maxi Kleber.
A gre za košarkarja podobnega Porzingisu in zato se upravičeno pojavljajo dvomi o njegovi vlogi v Dallasu, kjer jim precej preglavic povzroča že kemija Latvijca z Dončićem. Napad namreč ni težava, temveč bolj obramba in skok.
Na trgu zmanjkuje možnosti
Na trgu ni preostalo več veliko košarkarjev, ki bi lahko okrepili Dallas, ta bo zato v novi sezoni videti precej podobno kot v lanski. Vsaj, ko je govora o kadru. Napredek bo tako odvisen predvsem od nadaljnjega razvoja trenutnih košarkarjev in boljših iger Porzingisa, ki je od prihoda v Dallas največji dolžnik.
Od prostih košarkarjev, ki bi morda lahko pomagali Dallasu, je na voljo še Paul Millsap, ki pa bo kmalu dopolnil že 37 let. Tukaj je še padli zvezdnik DeMarcus Cousins, ki so mu kariero zavrle poškodbe. Na krilu bi lahko pomagal James Ennis, a to znova ne bi bila trajnejša in velika pridobitev za Dallas.
Najverjetneje bo Dallas zato do začetka sezone dejaven predvsem pri iskanju menjav košarkarjev. Omeniti velja Gorana Dragića, ki bi lahko zakrpal vrzel na položaju kreatorja in vnesel tudi prepotrebne izkušnje in vodstvene sposobnosti.
Izrazil je željo, da bi zadnja leta kariere preživel v Dallasu ob Luki Dončiću. Želja je obojestranska, a Dragić bo v naslednji sezoni zaslužil skoraj 20 milijonov dolarjev, njegova pogodba pa otežuje možnost selitve v Dallas. Zaradi pravil lige bi moral Dallas v Toronto poslati vsaj dva košarkarja, da izenači plače, saj v zameno ne sme prejeti več kot pošlje iz kluba. Kot morebitni kandidati za menjavo se omenjajo Dwight Powell, Trey Burke in Willie Cauley-Stein.
Cuban zadovoljen
“Veseli smo. Mislim, da smo izdatno izboljšali ekipo. Če ste spremljali Slovenijo in Dončićevo sposobnost najti odprte strelce ter igrati ekipno igro, imamo veliko tega. Jason je vznemirjen, Nico je vznemirjen, vsi smo in tudi Luka,” je dosedanje kadrovske premike med obiskom Slovenije komentiral lastnik Dallasa Mark Cuban.
Njegova izjava je v ZDA naletela na precej mešan odziv, številni se z njim ne strinjajo. Novega športnega direktorja Nica Harrisona, ki je to poletje na položaju zamenjal Donnieja Nelsona, vendarle čaka še nekaj dela pri gradnji šampionske ekipe. Pomemben bo tudi doprinos novega trenerja Jasona Kidda, ki je bil v Dallas pripeljan, da bi Dončića popeljal do novih višav.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!