Dončićev debi v konferenčnem finalu s prasko in bolečo ramo

Košarka 19. Maj 20229:41 > 10:02 0 komentarjev
Luka Dončić v boju z Draymondom Greenom. Foto: Guliverimage

Konferenčni finale se za Luko Dončića in košarkarje Dallasa ni začel po željah. Na prvi tekmi je bil Golden State boljši s 112:87. Večer za pozabo je imel tudi slovenski reprezentant.

Agresivna obramba Golden Stata se je na prvi tekmi konferenčnega finala zahodne konference izkazala za ključno. Nalogo zaustaviti Luko Dončića je (menda na lastno pest) prevzel nekdanji prvi izbor na naboru lige NBA Andrew Wiggins, ki je delo, tako kot celotna obramba domačinov, opravil z odliko, predvsem v drugem polčasu. Njegova ostra obramba se je poznala tudi na obrazu 23-letnega Slovenca.

“Skušal sem ga siliti v garanje. Igrišče ima dobrih 28 metrov, vse sem skušal zapreti, mu otežiti delo. Je vrhunski igralec, metal bo, tudi če ni v idealnem položaju, zato ga je potrebno čim bolje zapreti,” je dejal Wiggins.

Prvega zvezdnika nabora 2014 je pohvalil tudi trener Steve Kerr: “‘Wiggsu’ smo naročili, naj poskuša loviti Luko, ostajati ves čas pred njim, glede na to, da v ligi težko obstaja še kdo, ki bi ga bilo težje kriti, kot njega. Opravil je vrhunsko delo.”

Dončićev debi v konferenčnem finalu se je sicer začel dobro. V prvem polčasu je dosegel 18 točk, dodal 4 skoke in 2 asistenci, Dallas pa je zaostajal še za enomestno število točk. V tretji četrtini se je Golden State odlepil, prednosti pa ni več izpustil iz rok.

Predstava Luke Dončića v drugem polčasu je bila neprepoznavna. Dosegel je le dve točki, v svojo statistiko pa je vpisal kar šest izgubljenih žog. Tekmo je končal pri 20 točkah, 7 skokih in 4 asistencah, zadel je le 6 od 18 metov iz igre.

Luka je bil s svojo predstavo vse prej kot zadovoljen: “Moram biti boljši, to nisem jaz. Bolj se moram potruditi za celotno ekipo.”

Podatek, ki dodatno potrjuje izjemen zaključek drugega kroga in slabši začetek tretjega, je ta, da je Dončić na prvi tekmi proti Warriors zabeležil enako število izgubljenih žog kot na zadnjih treh tekmah serije proti Phoenixu. Ob tem pa ni pomagala tudi nerazpoloženost ostalih košarkarjev Dallasa. Mavericks so na koš metali le 36-odstotno, 23-odstotno pa za tri točke.

Dallas ni našel odgovora na veliko bolj razpoložene tekmece, ki so metali kar za 20 odstotnih točk bolje od nasprotnika (56 % proti 36 %).

Pri Golden Statu je kar sedem košarkarjev dvomestnih, pri Dallasu le štirje. Dončić je bil z 20 točkami prvi strelec svoje ekipe, Spencer Dinwiddie pa drugi s 17 točkam. Prvi strelec obračuna je bil sicer Steph Curry z 21 točkami, Andrew Wiggins in Jordan Poole sta za domačine dosegla po 19 točk.

Dallasu se igra brez pravega centra ni obnesla. Dwight Powell je odigral le 14 minut, Maxi Kleber pa slabih 19. Golden State je dominiral predvsem kar se skoka tiče. Bojevniki so pobrali 51 skokov, Dallas 35. Presenetljivi najboljši skakalec domačih je bil Steph Curry z 12 skoki.

Kako huda je poškodba rame?

Nekaj skrbi za Dallas vzbujajo Dončićeve geste v drugi četrtini, ko je začutil bolečine v desni rami. Vseeno je lahko nadaljeval, a pravih občutkov ni več našel.

Po tekmi je o poškodbi povedal: “Čutim malo bolečine v rami, praska pa me naredi le še bolj utrjenega.”

Luka je že v prvem krogu končnice proti Utahu izpustil tri tekme, takrat zaradi poškodbe mečne mišice. Videli bomo, če bo tudi tokrat potreben počitek, a pretirana bojazen za to ne obstaja.

Pivo ni od včeraj

Pred prvo tekmo serije je svet kot virus obkrožila fotografija, na kateri Dončić v družbi pomožnega trenerja Igorja Kokoškova in soigralca Bobana Marjanovića pije pivo.

Predstavnik za stike z javnostmi pri Dallasu je potrdil, da fotografija ni nastala včeraj pred tekmo z Warriors.