Embiid v prestižnem glasovanju ugnal Jokića, Dončić daleč do vrha

Košarka 3. Maj 20237:19 0 komentarjev
Joel Embiid. Foto: guliverimage

Kamerunski zvezdnik Joel Embiid je prvič v karieri postal najkoristnejši košarkar rednega dela severnoameriške lige NBA. Center Philadelphie 76ers je v glasovanju premagal Srba Nikolo Jokića in Grka Giannisa Antetokounmpa. Slovenski as Luka Dončić (Dallas Mavericks) je bil v glasovanju osmi.

Embiid je v glasovanju zasedel 73 od 100 prvih mest in skupno prejel 915 točk, Jokić (Denver Nuggets) je bil na vrhu glasovnic 15-krat (674), Antetokounmpo (Milwaukee Bucks) pa 12-krat (606). Slovenski as Luka Dončić je v glasovanju zasedel osmo mesto in prejel skupno 10 točk.

“Ne vem niti, kje bi začel. Dolgo je trajalo. V to sem vložil ogromno dela, prestal sem veliko težkih trenutkov. Ne govorim le o košarki, temveč nasploh o življenju, od koder sem prišel in kaj vse sem moral preživeti, da sem zdaj tukaj,” je dejal 29-letni Embiid.

Skupno ima največ nazivov MVP Kareem Abdul-Jabbar, in sicer šest, s po petimi sledita Bill Russell in Michael Jordan. Wilt Chamberlain in LeBron James imata po štiri.

Los Angeles že vzel ‘break’ Bojevnikom, Brunson zrežiral preobrat New Yorka

Če se vrnemo k dogajanju v končnici lige NBA, so košarkarji Los Angeles Lakers dobili prvo tekmo konferenčnega polfinala proti Golden Statu. Jezerniki so v gosteh slavili s 117:112. Los Angeles so razliko napravili v tretji četrtini, v zadnji pa povedli celo za 14 točk (112:98), a so se domači na krilih glasnega občinstva v San Franciscu v zadnjih minutah vrnili ter pretili za zmago.

Met za podaljšek je tik pred koncem zgrešil Jordan Poole, na drugi strani pa je bil po minuti odmora s črte prostih metov natančen Dennis Schröder in zapečatil usodo bojevnikov na prvi tekmi. Anthony Davis je bil pod košem nerešljiva uganka za Golden State, dosegel je 30 točk ob 23 skokih, 5 podajah in 4 blokadah. LeBron James je dodal 22 točk in 11 skokov (iz igre 9/24).

Na drugi današnji tekmi so New York Knicks izenačili serijo proti Miami Heat na 1:1 v zmagah, potem ko so na domačem parketu slavili s 111:105. Kratkohlačniki so izkoristili odsotnost Jimmyja Butlerja, ki je moral dvoboj izpustiti zaradi poškodbe gležnja s prve tekme.

Kljub temu je bila vročica večji del dvoboja v prednosti, sredi zadnje četrtine je vodila tudi s 93:87. Kasneje so domači z delnim izidom 7:0 in vodstvom 108:100 odločili vprašanje zmagovalca in na koncu slavili za šest točk. Najboljši strelec tekme je bil Jalen Brunson s 30 točkami, 25 jih je ob 12 skokih in 8 podajah dodal Julius Randle.