Luka Dončić odločno zlomil Bostonovo metlo

Košarka 15. Jun 20242:30 > 4:57 2 komentarja
Luka Dončić. Foto; Profimedia

Košarkarji Dallasa so v četrti tekmi finala lige NBA vknjižili prvo zmago (122:84) in tako preprečili Bostonovo "metlo", kakor v ZDA imenujejo zmage s 4-0. Luka Dončić (29 točk, 5 skokov, 5 asistenc) si je po vrhunskih treh četrtinah lahko zaključek tekme ogledal s klopi in prišel do počitka pred selitvijo serije, v kateri je zdaj rezultat 3-1, v Massachusetts.

“Četrta tekma bo po ameriškem času na sporedu 14. junija, torej prav na moj osebni praznik,” je v upanju na Dallasovih 4-0 in zmagoslavje ob njegovem abrahamu v pogovoru za Sportklub pred tednom razmišljal Saša Dončić. Razpletlo se je tako, da je za svojih 50 let resda dočakal sinovo zmago v finalu lige NBA, a je bila ta prva in je z njo Dallas preprečil Bostonovo metlo. Luka Dončić je namreč zasedbo iz Teksasa v dokaj neobičajni tekmi, ki ni imela prav veliko skupnega s predhodnimi tremi, popeljal do visoke zmage. Z njo sanje o zgodovinskem prvem zasuku v ligi NBA (od 0-3 do 4-3, kar se pri vzorcu 156 tekem ni zgodilo še nikoli), drugem naslovu prvaka za klub in prvem šampionskem prstanu za ljubljanskega zvezdnika še živijo.

Če je na tretji tekmi Dončić zadnje minute z roba parketa spremljal zaradi šestih osebnih napak, se je lahko tokrat na klop udobno namestil že minuto in pol pred koncem tretje četrtine. Tekma je bila namreč takrat že odločena. Tako je slovenski reprezentančni kapetan tokrat igra ”le” 32 minut in pol, v tem času pa je dosegel 29 točk (met iz igre 12:26, prosti meti 5:7), zbral pet skokov in prav toliko asistenc. Resda je zgrešil vseh osem metov za tri točke, vseeno pa je bil brez dvoma motor prerojenega Dallasa. Ta je tokrat navdušil z bleščečo podobo. Ob manj izolacijski igro v napadu, premoči v skoku in manj izgubljenih žogah so tako Bostonove šampionske majice ostale v zaprtih torbah.

Ob omejeni minutaži je bil Dončić vseeno prvi strelec tekme (29). Kyrie Irving je prispeva 21 točk, pri Bostonu pa se je Jayson Tatum ustavil pri 15 točah, eno manj je prispeval Sam Hauser, Jaylen Brown pa le 10.

Dallas je že ob vstopu v tekmo energetsko kipel. Tekmecu je dovolil le kratke odseke vodstva, pa še to zgolj z največ tremi točkam naskoka. Sprva je Boston resda v svojem slogu našel odgovore na garaške Dallasove koše, nato pa je na polovici prve četrtine prišlo do preloma. Gostitelji so dokončno prevzeli pobudo in postavili čvrst gibljivi obrambni zid, v katerega so se Kelti prvič v seriji nemočno zaletavali. Njihov met z razdalje je bil nenatančen, v zgoščeni raketi pa prav tako niso prišli do sape. Na drugi strani je Dallas napadalno blestel. Igra je bila pretočna, ob visokem ritmu menjav je Jason Kidd ohranjal udaren ritem, glavno besedo pa je imel seveda Luka Dončić. Že v prvi četrtini je dosegel 13 točk, ob polčasu jih je bilo na njegovem računu že 25, Dallas Mavericks pa so takrat vodili že z rezultatom 61-35.

Ko je Dončić v visokem loku podal Danielu Gaffordu za atraktivno zabijanje, Derrick Jones in PJ Washington pa sta zadela trojki, je bilo pri rezultatu 70-38 jasno, da je Dallas iz garderobe prikorakal z jasni namero v kali zatrti Bostonov poskus zasuka. Ko je nedolgo zatem dvakrat agresivno zabil še razigrani Dereck Lively II, sta po minuti odmora pri rezultatu 88-52 oba trenerja nosilce igre potegnila na klop in s priložnostjo za plejado rezervnih igralcev že ”končala” tekmo.

Potek tekme

Prva četrtina

Z rezultatom 34-21 v uvodni četrtini so košarkarji Dallasa jasno nakazali, da besede o tem, kako bodo storili vse za podaljšanje serije, niso bile prazne. Motivirani Dončić je dosegel 13 točk, ob tem pa je bil v več akcijah tudi sodniško nekoliko bolj zaščiten. Trener Jason Kidd je znova stavil na širšo rotacijo, tokrat je dobil nekaj pozitivnih odgovorov, predvsem pa je bil na račun napadalni tempo zavidljivo visok.

Druga četrtina

Trend igre s premočjo v skoku, boljšim odstotkom meta in čvrsto obrambo je Dallas v nadaljevanju le še nadgradil. Ko je bil Dončić že pri 21 točkah, so gostitelji na polovici druge četrtine vodili že z rezultatom 50-25. Čeprav je bila vodilna vloga slovenskega zvezdnika izrazita, pa je igro Kiddove čete vendarle odlikovala tudi večja raznovrstnost in viden učinek večjega števila posameznikov. Na drugi strani pa je Boston ”tepla” velika strelska neučinkovitost. Na odmor so tako LD77 in soigralci odšli s komaj verjetnih +26 (61:35).

Tretja četrtina

Zavedajoč se dejstva, da bo Boston priložnost za korenite spremembe iskal predvsem v uvodu v tretjo četrtino, so košarkarji iz Teksasa še dodatno pritisnili stopalko za plin. Dončić je v napadalni stroj učinkovito vključeval tudi soigralce. Prednost je poskočila na +30 točk. Ko je Lively dvakrat zapored silovito zabil in je bil na semaforju rezultat 88:52, je bilo mogoče slutiti, da obe moštvi že razmišljata o peti tekmi v slovitem TD Gardnu. To je potrdil tudi prihod večjega števila rezervistov v obeh peterkah.

Četrta četrtina

Zadnji del tekme je minil v čakanju na zadnjo sireno, na parketu pa so imeli glavno besedo košarkarji, ki sicer praviloma sedijo na klopi.

Finale lige NBA se je nazadnje s 4:0 v zmagah končalo leta 2018, ko je Golden State pometel s Clevelandom. Boston sicer napada svoj 18. naslov v ligi NBA, Dallas drugega. Peta peta tekma bo na sporedu v noči na torek, morebitna šesta tri dni zatem, morebitna sedma pa v noči na 24. junij. Spomnimo, v zgodovini lige NBA se še nobena ekipa v končnici ni uspela vrniti po zaostanku s 3:0 v zmagah.