Dallas dokazal, da zna in zmore tudi brez Luke Dončića

Košarka 19. Apr 20223:30 > 6:50 0 komentarjev
Jalen Brunson. Foto: AP Photo/Tony Gutierrez via Guliver

Košarkarji Dallas Mavericks so morali še na drugi tekmi prvega kroga končnice lige NBA igrati brez svojega prvega zvezdnika — Luke Dončića, ki je bil odsoten zaradi poškodbe leve mečne mišice. Tokrat so košarkarji iz zvezne države Teksas pokazali odlično predstavo v zadnji četrtini in na krilih Jalena Brunsona in Maxija Kleberja izid v seriji izenačili. Do nove, druge zmage v končnici so prišli košarkarji Philadelphie, ki so s 112:97 ugnali Toronto. Še drugič pa je bil poražen Vlatko Čančar, Golden State je bil boljši s 126:106.

Košarkarji Dallasa so se na drugo tekmo podali z upanjem na kakršno koli napadalno iskrico, ki bi jo lahko našli po porazu na prvi tekmi proti Utahu z 99:93, ko so zadeli le 9 od 32 metov za tri točke.

Iz ust navijačev in igralcev Mavericksov v božja ušesa; Dallas je v noči na torek v American Airlines Centru prav to iskrico našel v Jalenu Brunsonu in Maxiju Kleberju. V napetem dvoboju so Teksašani zmagali s 110:104. To je bila prva zmaga Dallasa na domačem igrišču v končnici po aprilu 2015.

Brunsonovo predstavo bi lahko razumeli kot poklon Dirku Nowitzkiju ali Luki Dončiću. Prvi strelec srečanja je Dallas vodil od samega začetka, dosegel 41 točk, osem skokov in pet asistenc, pri tem pa je iz igre zadel 15 od 25 metov in 6 od 10 metov za tri točke. “Potrebovali smo to zmago,” je dejal prvi junak srečanja in dodal: “Poskušal sem se zabavati. Samo agresiven sem, poskušam se igrati, v igro vključiti več ljudi, ustvarjati težave tekmecu. Samo igram svojo igro.”

Kleber, ki v zadnjem obdobju ni blestel, se je končno izkopal iz osebne krize in dosegel 25 točk s klopi, pri čemer je iz igre zadel 8 od 11 metov za tri točke. Zbral je še šest skokov in prispeval tri asistence.

Če bo Kleber ohranil ta zagon do konca serije, bo ob vrnitvi slovenskega košarkarja to pomenilo, da bodo imeli Mavericksi v napadu veliko različnih orožij.

Kar se tiče zadevanja odprtih metov — Dallas je pokazal popolnoma drug obraz v primerjavi s prvo tekmo. Zadeli so kar 22 metov od 47 metov za tri točke.

Naslednja tekma prinaša selitev serije v Salt Lake City, kjer bosta na sporedu tretja in četrta tekma. Za zdaj še ni znano, ali bo Dončić debitiral v letošnji končnici, a tudi če bo igral, bodo morali Mavsi narediti nekaj, česar v Dončićevi dobi še niso – zmagati v Utahu.

“Naredili smo, kar smo morali narediti,” je dejal trener Mavericks Jason Kidd: “Razumemo, kaj je pred nami, kaj prihaja. To bo sovražno okolje. Doma igrajo izjemno dobro.”

Toronto stik držal zgolj v prvi četrtini

Po zaostanku v prvi četrtini so košarkarji Philadelphie 76ers prevzeli strli začetni odpor Toronto Raptors, zmagali s 112:97 in v seriji prvega kroga končnice povedli z 2:0. Joel Embiid je na drugi tekmi prevzel nadzor nad igro 76ersov, dosegel 31 točk in dodal 11 skokov.

Tyrese Maxey je bil na drugi tekmi še enkrat uspešen za Philadelphio, saj je dosegel 23 točk ter prispeval devet skokov in osem asistenc. James Harden je v prvem polčasu dosegel 14 točk za domače. Pri gostih je bil najbolj razpoložen OG Anunoby s 26 točkami, Pascal Siakam pa je pri porazu svoje ekipe dosegel dvojni dvojček – 20 točk in 10 skokov.

Curry zasenčil Jokića, pomagal ni niti Čančar

Zelo podobno sliko kot v Philadelphii pa smo spremljali tudi v San Franciscu. Denver je nastop proti Golden Stateu začel odločno, da izid v seriji izenači. Po začetnem zaostanku z 0:7 in 15:26 so se domači bojevniki prebudili in se že pred koncem prve četrtine povsem približali. Nuggets so sredi druge četrtine še enkrat pobegnili na dvomestno razliko (42:32), nato pa so na igrišču zagospodarili domači in v seriji povedli z 2:0. Odločila je predvsem izvrstna tretja četrtina (44:30 za domače), končni izid je bil 126:106.

Pri Golden Stateu je pričakovano blestel Steph Curry, ki je v svojo statistiko vpisal 34 točk, 3 skoke in 4 asistence. Zelo razpoložen je bil tudi Jordan Poole z 29 točkami (ter 5 skoki in 8 asistencami), Klay Thompson jih je dosegel 21. Pri Denverju je največ pričakovano prispeval Nikola Jokić, Srb se je ustavil pri 26 točkah in 11 skokih. Slovenec Vlatko Čančar je v slabih pet minutah na parketu vpisal pet točk in skok.

Marcus Smart izbran za najboljšega obrambnega igralca

Branilec Boston Celticsov Marcus Smart je bil v ponedeljek razglašen za obrambnega igralca leta v ligi NBA.

To je prva taka nagrada za Smarta, ki je s tem postal prvi branilec, ki je prejel to priznanje po Garyju Paytonu v sezoni 1995/96.

Branilec Keltov je prejel 257 točk (37 glasov za prvo mesto) in tako zasedel prvo mesto v glasovanju. Mikal Bridges iz Phoenix Suns (202 točki, 22 glasov za prvo mesto) in center Rudy Gobert iz Utah Jazz (136 točk, 12 glasov za prvo mesto) sta v glasovanju 100 športnih novinarjev in televizijskih voditeljev zasedla drugo oziroma tretje mesto.

Liga NBA, končnica

Torek, 19. april:

Philadelphia 76ers (4) – Toronto Raptors (5) 112:97 (32:33, 35:19, 28:19, 17:26) /2:0/
Embiid 31, Maxey 23; Anunoby 26, Siakam 20.

Dallas Mavericks (4) – Utah Jazz (5) 110:104 (24:24, 24:31, 29:26, 33:23)  /1:1/
Brunson 41, Kleeber 25; Mitchell 34, Bogdanović 25.
(Dončić ni igral zaradi poškodbe)

Golden State Warriors (3) – Denver Nuggets (6) 126:106 (25:26, 32:25, 44:30, 25:25) /2:0/