Ljubljančani navdušujejo z umetniškim vtisom: “Nebo je meja”

Eurocup 11. Mar 202211:27 > 11:35 0 komentarjev
Jacob Pullen

Dvodržavni projekt Cedevita Olimpija v zadnjem obdobju kaže morda najboljši obraz od združitve klubov iz slovenske in hrvaške prestolnice leta 2019. Trenutno so zmaji v nizu enajstih zaporednih zmag, od tega štirih v EuroCupu, potem ko so v četrtek odpihnili še grški Promitheas Patras. Prvi strelec dvoboja Jacob Pullen je po zmagi spregovoril o ritmu, ki ga je v zadnjem obdobju odkril skupaj s soigralci in zatrdil, da je njihova meja le nebo.

Glavna prednost trenutnega moštva je brez dvoma izjemno raznovrsten napad. Trener Jurica Golemac ima na voljo ogromno orožij, tako na zunanjih položajih kot pod obročem. Yogi Ferrell, Zoran Dragić, Jabob Pullen in Jaka Blažič so vsi izvrstni strelci, medtem ko se pod obročem izmenjujeta in dopolnjujeta Zach Auguste in Alen Omić. Prvi je zelo učinkovit iz pick and rolla, drugi je sposoben odigrati tudi s hrbtom proti obroču. Potem sta tukaj še Edo Murić in Melvin Ejim, ki prav tako občasno poskrbita za kakšno strelsko eksplozijo, čeprav to ni njuna primarna naloga.

“Košarka je ritmičen šport. Kot glasba ali umetnost. Na začetku smo zgledali slabo, ker nismo našli ritma in imeli razdelanih vlog. Nekaj košarkarjev smo izgubili, a jih nekaj tudi dodali, nato so zadeve začele padati na pravo mesto,” je po zmagi z 98:84 razlagal Jacob Pullen, z 22 točkami prvi strelec dvoboja.

Vrhunci tekme Cedevita Olimpija – Promitheas Patras:

Le en koš je tokrat zmanjkal zmajem, da bi še tretjič na zadnjih štirih tekmah v evropskem pokalu dosegli oziroma presegli stotico. Dosežek, ki je v Evropi sicer redkost, je za Ljubljančane v zadnjem obdobju pogost pojav. V nizu enajstih zaporednih zmag, ko so štirikrat slavili v EuroCupu, po trikrat v pokalu Spar in ligi ABA ter enkrat v državnem prvenstvu, so sto točk namreč presegli kar trikrat.

Če se v luči četrtkove suverene zmage proti Patrasu, ko so že po treh četrtinah vodili z 84:58, osredotočimo le na EuroCup, številke na zadnjih štirih tekmah spominjajo na tiste iz lige NBA.

Yogi Ferrell je zadel deset trojk iz zadnjih 17 metov izza črte

Ljubljančani so proti Bursasporju, Ulmu, Budućnosti in Patrasu dosegli kar 99,25 točke na tekmo ter v povprečju tekmeca ugnali za dobrih 13 točk, le enkrat razlika ni bila dvomestna.

“Jaz iz Zach prihajava v igro s klopi, kar dobro deluje. Dragić nam je zelo pomagal, tudi Omić. Yogi je izjemen, vse nas je razbremenil. Veliko igralcev imamo in vsako tekmo lahko drug povede ekipo. Enkrat bo dal 20 točk Blažič, drugič Yogi, tretjič jaz, nato Dragić … Tudi Omić je prejšnjo tekmo dal 20 točk. Težko je reči, koga od nas zaustaviti, če nas želiš premagati. Ni torej pomembno, koga zaustavijo, temveč, kdo od nas bo stopil v ospredje,” o vročem napadu pove izkušeni 32-letni ameriški branilec.

Pritrdijo mu tudi podatki. Ob štirih zaporednih zmagah v EuroCupu je vsaj deset točk v povprečju prispevalo kar šest posameznikov. Izstopajo sicer predvsem odstotki. Iz igre zmaji mečejo kar 58,8 odstotka, od tega za tri točke 43,7 odstotka ter s črte prostih metov 83,5 odstotno.

Najboljši strelci na zadnjih štirih tekmah v EuroCupu

Jaka Blažič: 17,0 točke na tekmo
Yogi Ferrell: 15,8
Jacob Pullen: 14,5
Melvin Ejim: 14,5 (odigral je le dve tekmi)
Zoran Dragić: 14,3
Alen Omić: 10,3

Ovacij Stožic je bil ob zmagi proti Budućnosti deležen Alen Omić

Zmaji so s trenutno serijo skočili na 6. mesto skupine B, z izkupičkom 7-7 so za petami Reyer Venezii in le zmago za močno Virtus Bologno, ki bo v sredo njihov naslednji tekmec. Z zmago v Italiji bi bili košarkarji Cedevite Olimpije kljub klavrni prvi polovici sezone celo v boju za prednost domačega parketa v osmini finala, ko se bodo križali s tekmecem iz skupine A.

“Glede na našo igro lahko premagamo vsakega v vsaki seriji. Nebo je naša meja. Imamo izkušene igralce, ne igramo ves čas le z 19 in 20-letniki. Fantje so igrali na najvišjem nivoju v Evroligi in EuroCupu, zato vemo, kako zmagovati in se postaviti v pravi položaj. Predvsem druge polčase v zadnjem mesecu odigramo dobro. Prvi polčasi so še izenačeni, v drugih pa odskočimo, na kar sem ponosen,” je prepričan Pullen.

Zabavna košarka

Ker gre v prvi vrsti za strelca, se je prilagodil in tudi sprostil. Predvsem prihod Yogija Ferrella mu je precej olajšal delo, še razkrije v pogovoru z mediji.

“To je košarka, moraš se prilagajati. Najprej sem to sezono več metal na koš, zdaj lahko izbiram, odigram 2 na 2 z Zachom, na meni ni pritiska, da moram vsako noč doseči 30 točk. Če zgrešim, bo zadel nekdo drug. Vesel sem tega niza, igramo zabavno košarko in sem optimističen za ekipo.”

Zach Auguste navijače na noge spravi s silovitimi zabijanji

Napadalna in hitra košarka, atraktivne poteze, nizanje zmag … Trenutno zmaji delujejo kot dobro naoljen stroj. Morda ima zadnje slavje le eno črno piko. V Stožicah se je zbralo le okroglih tisoč gledalcev, kar je več kot pol manj kot dva dni prej, ko je v dvorani gostovala Budućnost.

Do konca rednega dela se bodo Ljubljančani sicer pomerili še z Virtusom, nato gostili Benečane in Valencio ter za konec gostovali še v Patrasu. Tudi v ligi ABA jim kaže vse bolje, v nedeljo bodo Mego napadli s 4. mesta (12-7).