Kapetan ne ovinkari: Veliko moramo popraviti (VIDEO)

Košarka 26. Avg 202316:49 4 komentarji
Doncic, sekulic

Slovenski košarkarji so 19. svetovno prvenstvo, ki ga skupaj gostijo Japonska, Filipini in Indonezija, odprli z zmago proti Venezueli (100:85). Šlo je težje od pričakovanj, skrb ostaja znova visoko število prejetih točk, predvsem v prvem polčasu, a led je prebit. Misli sta po uvodu v turnir strnila kapetan Luka Dončić in selektor Aleksander Sekulić.

Prvi mož strokovnega štaba slovenske reprezentance je pred dvobojem napovedoval težko delo. Njegove besede so se uresničile. Slovenci se dolgo niso uspeli otresti nepopustljivih Južnoameričanov, ki jih je v igri držal predvsem odličen met za tri točke. Zadeli so uvodnih osem iz desetih poskusov z razdalje. Preveč za miren spanec.

“Mislim, da Venezuela ni imela kaj izgubiti. Zadevali so dobro, moramo jim dati kapo dol, kaj so naredili. Ne smemo gledati na to le kot na našo slabo obrambo, temveč tudi njihov dober napad,” je glede prejetih točk, teh se je v prvem polčasu nabralo kar 51, odvrnil Aleksander Sekulić.

Venezuela je celo dobila uvodno četrtino s 33:31, čeprav je po petih minutah Slovenija še vodila z 18:11. “Ko smo stvari prilagodili, smo jih prisilili, da so delali napake in grešili mete. Najpomembneje je, da smo se znali prilagoditi in tekmo končati na pravi način,” je še povedal selektor, ki mu je pritrdil tudi njegov glavni junak.

V prvi četrtini so zadeli dve ali tri trojke od table in skupno devet trojk. Na koncu ni bilo tako slabo, veliko moramo sicer popraviti, predvsem v obrambi, a po prvi četrtini smo stopili skupaj in zaigrali tako, kot je treba,” je dodal Luka Dončić, ki je tekmo sklenil s 37 točkami, 7 skoki in 6 asistencami in tako poskrbel za izjemen dvojni debi. Prvič je na uradni tekmi nastopil v vlogi kapetana in to storil na svojem prvem obračunu na svetovnem prvenstvu.

Ljubljenec japonskih navijačev

V Okinava Areni je bil zelo toplo sprejet. Japonski navijači so ga vzeli za svojega, na stotine jih je nadelo njegov dres, tako slovenskega kot teksaškega, vzdihovali so ob praktično vsaki njegovi potezi. “Spomnim se prve prijateljske tekme tukaj. Podpora s strani japonskih navijačev je bila izjemna. Tudi tukaj je tako, cenim to podporo,” je odvrnila slovenska številka 77.

Po odmoru je imel Luka precejšnjo pomoč s strani Klemna Prepeliča, ki je v drugem delu vpisal 13 točk od skupno 18. Odlično partijo je odigral tudi Mike Tobey, ki je bil iz igre iz devetih poskusov celo nezgrešljiv, tekmo pa sklenil z 21 točkami in 5 skoki. Predvsem pa se je bilo potrebno Venezuelcem po robu postaviti s fizično igro in se boriti za vsako žogo. Šele sredi zadnje četrtine so slovenski košarkarji vendarle uspeli pobegniti na 15 točk prednosti (73:58) in dvoboj mirno pripeljali do konca.

“Vedeli smo, s kom igramo. So fizična in izkušena ekipa. Talentirana v napadu. V prvem polčasu so izjemno zadevali. Nekaj metov je bilo težkih, nekaj je bilo preveč odprtih. Nato smo začutili, da moramo dvigniti igro, bolje igrati obrambo, kar je delovalo,” je glede prilagoditve še dodal selektor, ki je kot prvi na klopi Slovenije povezal tri zaporedna velika tekmovanja – olimpijske igre, evropsko in svetovno prvenstvo.

Dončić se je nato počasi že ozrl proti ponedeljkovi tekmi. Slovenija se bo v drugem krogu prvega dela tekmovanja pomerila z Gruzijo. Znova ob 13.30. “Malce sem si uspel pogledati tekmo. Gre za visoko moštvo, talentirano in z veliko orožji. Analizirali bomo video, čaka nas nova težka tekma.”