Potrditev Dončićevega statusa, a tudi opozorilo

Košarka 26. Avg 202315:24 0 komentarjev

Luka Dončić je upravičil visoka pričakovanja številnih japonskih navijačev na Okinavi, obenem pa je s slovenskim strelskim rekordom na svetovni prvenstvih (33 točk) na svoji prvi uradni tekmi v vlogi kapetana slovensko reprezentanco popeljal do zmage nad Venezuelo (100:85).

Ko so se po popoldanski plohi proti Areni Okinava vile vrste obiskovalcev, so že na prvi pogled prevladovali dresi Luke Dončića, tako klubski kot reprezentančni, pa čeprav je bilo slovenskih navijačev le za vzorec. A že otvoritven slovenski nastop ob četrti udeležbi na svetovnem prvenstvu je vnovič potrdil globalni zvezdniški status in izjemno priljubljenost najbolj znane številke 77. V dvorani so Dončićevi japonski navijači že na ogrevanju vzdihovali skorajda ob vsakem stiku z žogo ter ga ob tem množično lovili v objektive svojih mobilnih telefonov. Na svoj račun so prišli tudi kmalu po odprtju tekme, saj je 24-letni Ljubljančan hitro postregel z nekaj svojimi triki. V tem slogu je tudi nadaljeval in bil osrednji junak prve slovenske zmage na SP 2023 (37 točk, z skokov, 6 asistenc). Točkovno sta mu najbolj marljivo sledila Klemen Prepelič (18 točk) in Mike Tobey (21, met iz igre 9:9).

“Proti Venezueli smo igrali že predlani. Vedeli smo, da je to zelo fizična ekipa. Znajo tudi zadeti. Zato smo pričakovali težko delo. Boriti smo se morali do konca. Ni bilo preprosto. A šteje zmaga. Marsikaj še moramo popraviti, predvsem v obrambi,” je po prvi kljukici na Okinavi dejal Dončić.

“Vsi smo dovolj izkušeni, da pričakujemo dvigovanje iz tekme v tekmo. Za mnogimi ni najboljša sezona, a zdaj se dvigamo. Pokazali smo nekaj vrstic, na katerih lahko gradimo. Prvi polčas? Navdih v napadu, obramba za pozabo,” je po tekmi dejal Klemen Prepelič.

“Cilj je izpolnjen. Venezuelci so resda sprva zadeli vse, kar so vrgli. A nekako smo se prebili čez to. Sledi počitek in priprava na tekmo z Gruzijo,. To bo zanesljivo težja tekma,” je prve misli strnil Zoran Dragić.

A vse le ni šlo tako gladko. Tekmec je namreč v slovenski tabor nehote poslal tudi opozorilo pred nadaljevanjem SP. Na Dončićeve vragolije, ki so vključevale prodore, mete po koraku nazaj, atraktivne asistence in mete v loku (že do osme minute je dosegel 14 točk, ob polčasu jih je imel na svojem računu že 24), so Venezuelci odgovarjali z zanje značilno “pretepaško” borbenostjo in predvsem strelskimi rafali. V prvih desetih poskusih so namreč vknjižili kar osem trojk, pa čeprav so jih nekaj zadeli tudi preko obrambnih rok ali celo po odboju od table. Po trojki Michaela Carrere so v enajsti minuti celo vodili (33:31), tudi v preostalih sekvencah prvega polčasa, v katerem so presegli mejo 50 točk, pa so Sloveniji onemogočali točkovni pobeg.

Nepopustljivost zasedbe Fernada Dura je na lep način simboliziral zvok sirene ob izteku prvega polčasa. Jhornan Zamoro je sijajno namreč zadel s svoje polovice igrišča in tako verjetno poskrbel še za nekaj dodatnega vznemirjenja v slovenski garderobi. Odziv je bil nadvse učinkovit. Slovenci so namreč v dobršnem delu tretje četrtine pokazali precej več obrambne čvrstosti, obenem pa so ohranjali visok napadalni tempo. Prednost je tako hitro narasla s +5 poskočila na +15 (76:61). To je bil tudi kapital, ki ga je Slovenija nesla v zadnjo četrtino in tam brez pretiranega vznemirjenja končala svoje delo.

“Pokazali smo veliko več, kot proti Sloveniji v olimpijskih kvalifikacijah. Na tem moramo graditi. Je pa jasno, da je Slovenija izjemna ekipa,” je po porazu tekmecem roko stisnil selektor Duro in na vprašanje o obrambi na Dončiću dodal: “Dobro smo se držali načrta. On pa … Zadeva proti vsem na svetu.”

“Venezuela na tej tekmi ni imela kaj izgubiti. Lahko jim čestitam za to odprtje. Res je, lahko bi igrali bolje v obrambi. A tudi njihovi meti so bili izjemni. Pomembno pa je, da smo se znali prilagoditi in tekmo pripeljali do konca,” pa se dejal slovenski selektor Sekulić.

Slovenija, Venezuela, Sekulic

Čeprav slovenska predstava še zdaleč ni bila brezhibna in bo ob analizi terjala kar nekaj opozoril, pa je bilo pričakovano oklepanje rekla o prebitem ledu. Kot je pričakovano tudi, da čaka nekdanje evropske prvake že precej težje delo v ponedeljek, ko se bodo v drugi tekmi pomerili z Gruzijo. Podobno igranje z ognjem bi bilo proti reprezentanci, ki je danes odpihnila Zelenortske otoke, nevarno ali kar usodno.

Slovenija – Venezuela 100:85

Dvorana Okinava, gledalcev 6300, sodniki: Zurapović (BiH), Kallio (Kanada), Liszka (Poljska).

Slovenija: Nikolić 8 (2:2), K. Prepelič 18 (5:7), Tobey 21, Blažič 4, Dimec 2 (0:2), Dragić 2 (2:2), B. Prepelič 5 (1:1), Čebašek 3, Dončić 37 (13:16).
Venezuela: Vargas 5, Sojo 16 (0:1), Zamora 12, Cubillan 3, Chourio 5, Ruiz 3 (1:1), Graterol 2, Guillent 12 (3:3), Carrera 10 (1:2), Materan 11, Colmenares 6 (2:2).

Prosti meti: Slovenija 23:30, Venezuela 7:11.
Met za dve točki: Slovenija 22:28, Venezuela 15:27.
Met za tri točke: Slovenija 11:28 (Tobey 3, K. Prepelič 3, Dončić 2, Nikolić 2, Čebašek), Venezuela 15:27 (Zamora 4, Sojo 4, Materan 3, Vargas, Guillent, Cubillan, Chourio, Carrera).
Skoki: Slovenija 39 (27 + 12), Venezuela 23 (13 + 10).
Osebne napake: Slovenija 20, Venezuela 26.
Pet osebnih: Colmenares (37.).

Vse o košarkarskem svetovnem prvenstvu na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, ki ga na naši spletni strani podrobno spremljamo, si lahko preberete na Sportklubovi podstrani SP 2023.