
Dallas Mavericks so nepričakovani zmagovalci letošnje loterije pred naborom lige NBA, s čimer so v najboljšem startnem položaju za izbor naslednje ameriške košarkarske senzacije. Preverili smo, kakšna je prihodnost franšize po odhodu Luke Dončića.
O menjavi Luke Dončića v Los Angeles Lakers je bilo prelitega že dovolj črnila, zato se v njo ne bomo poglabljali, temveč se bomo osredotočili na škarje in platno, ki ju ima v “eri po Dončiću” v rokah osovraženi športni direktor Nico Harrison. Še nedolgo nazaj smo poročali, da je njegova služba pod velikim vprašajem, potem ko se je podpisal pod eno najbolj nenavadnih menjav v zgodovini lige, ki je razbesnela ves Dallas, od politične elite do zvezdnikov in navijačev. Po loteriji v noči na torek po slovenskem času pa se je razpoloženje v American Airlines Centru močno popravilo.
Kljub le 1,8 odstotka možnosti, da ples kroglic osreči prav franšizo Dallas Mavericks, se je zgodilo prav to. Teoretiki zarot so dobili nov zagon, saj sila nepričakovan razplet štejejo za potrditev, da je v ozadju menjavo Slovenca v mesto angelov zrežirala liga NBA, ki naj bi zdaj Teksašane za sodelovanje nagradila s prvim izborom oz. možnostjo, da v kader dodajo enega najbolj opevanih talentov v zadnjih letih. Motiv lige NBA, da se Luka preseli v Los Angeles, pa je skrb, da eden najpomembnejših trgov tudi po slovesu LeBrona Jamesa ostane v središču dogajanja.
Čeprav je Harrison po menjavi Dončića zatrjeval, da je zdaj moštvo bolje sestavljeno za napad na šampionski prstan, bi temu vendarle težko pritrdili. Kapetan Slovenije je bil srce in motor moštva. Ne zgolj v smislu vodje slačilnice, temveč tudi v sistemu na parketu. Organizatorji igre so že več let morda najpomembnejši posamezniki v moštvu, po odhodu Luke pa klasičnega “playmakerja” v Dallasu ni bilo.
Luknja na “enki” po odhodu Dončića
Kyrie Irving je vedno veljal za branilca-strelca. Enako klasifikacijo lahko pripišemo mlademu Jadenu Hardyju in Spencerju Dinwiddieju, čigar pogodba se to poletje izteka. Ob Dončiću so v razbremenjeni vlogi občasno prevzeli večjo odgovornost, nikakor pa to ni dovolj za globok preboj v končnici. Ob tem, ko si je Irving težje poškodoval koleno, ki lahko za nameček že to poletje zapusti Dallas, v kolikor ne izkoristi klavzule za enoletno podaljšanje, je v Dallasu največja luknja prav na izpraznjenem mestu slovenskega asa.
Kdo bo izbran kot prvi, čivkajo že vrabčki. To bo komaj 18-letni Cooper Flagg. Čeprav se je prekvalificiral v višji letnik in prvo ter tudi edino leto univerzitetne košarke odigral leto mlajši od vrstnikov, je s talentom odstopal v vseh pogledih. Podobno kot nekdaj Luka, tudi on velja za izredno izpopolnjenega že pri rani mladosti. Ima pa njegov prihod eno precejšnjo težavo. 206 centimetrov visoki bodoči ameriški reprezentant se najbolje znajde na položaju, ki ga okupira trenutno najboljši posameznik v Mavsih – Anthony Davis. Na položaju krilnega centra.

Trener Jason Kidd bo torej moral najti sistem, ki bo najboljši za oba, saj je nemogoče pričakovati, da bi kateri od obeh tekme začenjal s klopi. Potem je tukaj na krilu še PJ Washington, za katerim je odlična sezona in ga prav tako lahko štejemo med ključne posameznike. Eden od stebrov prihodnosti pa je mladi center Dereck Lively. Dodajmo, da je Davis skozi kariero tudi že večkrat izrazil odpor do igra na položaju petice.
Glavna Harrisonova naloga bo torej uravnotežiti kader in najti organizatorja igre, ki bi povezal sicer zelo kvalitetno moštvo. Na trgu prostih košarkarjev rešitve ne bo našel, saj je že brez Flagga na plačilnem seznamu za sezono 2025/26 kar 192,3 milijona dolarjev, s prvim izborom pa številka poskoči čez 200 milijonov.
Prodaja izbora št. 1? Ni govora
Potrebno bo poseči po menjavi. Kaj lahko Dallas ponudi v zameno? Kot trenutno edina praktično nedosegljiva za druge franšize se zdita Davis in Lively. Igralcev, ki imajo vrednost na trgu, ni malo, mednje sodijo Washington, Daniel Gafford, Naji Marshall in Max Christie. Tukaj sta še mlada Oliver-Maxence Prosper in Jaden Hardy. Poleg letošnjega 1. izbora pa lahko v menjavo vključijo še izbor v prvem krogu leta 2031.
Hitro so se sicer pojavile govorice, da bi lahko Mavsi menjali prav prvi izbor. Kot najbolj naravna velika tarča se ponuja Giannis Antetokounmpo, ki prvič v karieri pušča odprta izhodna vrata. To zagotovo ne bi rešilo zasičenosti pod obročem, a če se ti ponudi priložnost, da v ekipo dodaš “grškega čudaka”, jo seveda izkoristiš.
A ne za Cooperja Flagga. Pred dnevi je ESPN poročal, da v Dallasu o menjavi prvega izbora niti slučajno ne razmišljajo. Prvi mož franšize Patrick Dumont naj bi zmago na loteriji videl kot darilo z neba, da v ekipi pozdravijo generacijskega talenta. Ne Davis, ne Irving in ne Lively. Flagg je prihodnost franšize Dallas Mavericks.

Lakers – Mavericks 2.0?
Strokovnjaki v ZDA pišejo, da vsi štirje velikani pod obročem – Davis, Flagg, Lively in Gafford – zagotovo ne bodo dočakali začetka naslednje sezone v dvorani AAC. Najverjetnejši kandidat za odhod je brez dvoma Gafford. Prav tako ima le še leto dni pogodbe in je željan večje vloge.
LA Lakers? Na dlani se ponuja nova menjava med Jezerniki in Teksašani, ki bi rešila težave obeh klubov: Austin Reaves za Daniela Gafforda. Mavsi bi dodali nujno potrebnega branilca, Lakersi pa centra pod obročem, ki tudi že ima kemijo z Dončićem. To tej možnosti je denimo že poročal Yahoo!sports.
Prva peterka Reaves, Thompson, Flagg, Davis in Lively bi bila brez dvoma ena boljših v ligi. Christie, Washington in Marshall pa bi sestavljali ogrodje “dinamita” na klopi. Če bi se Irving vrnil in po poškodbi približal ravni, ki jo je kazal v minulih sezonah, bi se preselil v prvo peterko ob Reavesa, Thompson pa bi še okrepil že tako več kot solidno izbiro na klopi.
Morda luknje ne bo zakrpal Reaves, a s strani Dallasa gre ob izboru Flagga pričakovati predvsem menjavo za branilca. Vprašanje je le, kdo bo zakrpal luknjo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!