“Mala terasa” preglasila Ribljo čorbo

Košarka 16. Maj 202221:01 > 21:40 0 komentarjev

Cedevita Olimpija je v vročih Stožicah v drugi tekmi polfinala lige ABA po drami in podaljšku premagala Crveno zvezdo (88:80) in serijo (1:1) preselila v Beograd, kjer bo odločitev o finalistu padla v petek.

Odločitev o obeh finalistih lige ABA bo padla v Beogradu. Kar je Budućnost storila v nedeljo, je Cedevita Olimpija ponovila v ponedeljek. Prva je ugnala Partizan, druga Crveno zvezdo. V Stožicah je v duhu nove ljubljanske folklore odmevala Mala terasa oziroma Na vrhu nebotičnika, ko so junak tekme Edo Murić (21 točk), kapetan Jaka Blažič (12), Zoran Dragić (11) in soigralci pritekli iz slačilnice ter se še enkrat zahvalili za glasno podporo. V petek bo v Beogradu nedvomno drugače.

”To je bilo najboljše vzdušje, odkar sem v Stožicah. Navijači niso nikoli popuščali. Tudi ko smo zaostajali. Fantje so to čutili. Začeli so igrati bolj čvrsto. Trdno prigarana zmaga. Tudi po šoli v Pionirju. Doseči pet trojk in zmagati? Izjemno. Pustiti Crveno zvezdo pod 80 točk, je dokaz izjemne borbenosti. Res so garali in zasluženo zmagali,” je po prihodu iz slačilnice dejal Jurica Golemac, ki zdaj ekipe še ne more neposredno pripraviti na petkovo tekmo, saj Cedevito Olimpijo najprej čaka sredina tekma polfinala državnega prvenstva v Rogaški Slatini.

Ljubljanski začetek je sicer obetal nadaljevanje beograjske zgodbe, v kateri je bila Crvena zvezda stalno korak ali dva pred Cedevita Olimpijo. Rdeče-beli so namreč ob nezbrani domači obrambi povedli s 7:0 in pozneje vodili tudi z 19:7. Zmajem je v iskanju odgovora najprej stekel met, medtem ko pa so večkratni prvaki lige ABA in tudi letošnji favoriti lep del prvega polčasa dokaj elegantno prihajali do ugodnih strelskih položajev. To razmerje se je spremenilo v drugi četrtini, v kateri so gostitelji le prevzeli pobudo. V 15. minuti so Golemčevi izbranci prvič izenačili (33:33), kmalu zatem vodili s 40:36, a na odmor vseeno odšli z minimalnim zaostankom (43:44).

Krila zmajev za polet v Beograd

Polfinale lige ABA, za Stožice prvič po letu 2011, je znova predramil tudi ljubljansko publiko. Dvorana sicer, za razliko od četrtfinala EuroCupa, ni bila razprodan. Vseeno pa je približno deset tisoč gledalcev ustvarilo odlično navijaško kuliso. Manjše podpore s tribun so bili deležni tudi gostje. Poleg glasnih navijačev pa se je v prvih vrstah znašlo tudi nekaj znanih obratov. Tako sta za Crveno zvezdo pesti stiskala tudi Aca Lukas in Bora Đorđević, pevec znamenite skupine Riblja Čorba. Ta v enem od svojih hitov prepeva o tem, da bodo letalu zlomili krila. No, tokrat so krila letala ostala cela. Cela pa so ostala tudi krila zmajev. Za polet v Beograd.

Bora Đorđević (poleg njega novinar Igor Đurović) je bil del spektakla v Stožicah. Foto: MaPa

S še večjo energijo so slovenski prvaki vstopili v tretjo četrtino, a jim srbski evroligaši niso ostali dolžni. Ko se je tekma prevesila v fazo, ko je imel vsak koš še večjo težo, je Olimpija na začetku zadnje četrtine po košu Zacha Augusta povedla z osmimi točkami naskoka (64:56). A hitro je sledil odgovor kakovostne srbske ekipe – v obliki delnega rezultata 6:0. Cedevita Olimpijo je s trojko pet minut in pol pred koncem na stare obrate znova vrnil Edo Murić. Tri minute pred koncem so domači vodili z devetimi točkami prednosti (71:62), a nato znova prejeli osem zaporednih točk.

Vseeno so zmaji ostajali na varni strani. Pol minute pred koncem so imeli tri točke naskoka (74:71) in napad. Yogi Ferrell je zgrešil met za zmago. Na drugi strani je Murić storil taktično osebno napako. Ognjen Dobrić je 4,5 sekunde do konca zadel oba prosta meta. Sledila je hitra osebna napaka gostov, po kateri je Murić hladnokrvno zadel oba prosta meta. V zadnjem napadu Crvene zvezde je z metom sprva poskušal Nikola Ivanović in zgrešil, odbito žogo je ujel Luka Mitrović, zadel ob dosojeni osebni napaki in po prostem metu izsilil podaljšek (76:76).

Jurica Golemac Foto: Aleš Fevžer

Ljubljančani so se po šoku, ki ga je krepil občutek o nenavadni odločitvi, hitro pobrali. Podaljšek so odprli z rezultatom 4:0. Dobri dve minuti pred konce so po štirih točkah Murića vodili že s 84:78. Zaloga je po dveh odličnih obrambah zadostovala za mirno končnico in zmago z osmimi točkami naskoka.

”Z izjemo prvih minut smo se borili kot levi. Tekmecu nismo dovoljevali lahkih metov. Zapirali smo raketo, drugače kot v Beogradu. Hvala tudi navijačem, ki so nam dali moč. Vedeli smo, da je treba za zmago nad Crveno zvezdo odigrati eno najboljših tekem v sezoni. Imamo pravi značaj,” je črto pod tekmo potegnil domači junak Murić in v šali komentiral tudi nenavadno sodniško odločitev ob koncu rednega dela. Dejal je, da je morala Olimpija tokrat zmagati dvakrat. ”Čestitke Olimpiji za zmago. Čaka nas priprava na petkovo tekmo. Domačini so bili dobri, čvrsti. Mi smo bili preveč mehka. Izboljšati moramo vse pomanjkljivosti in dobiti serijo,” pa je dejal trener CZ Dejan Radonjić.

Cedevita Olimpija – Crvena zvezda 88:80

Dvorana Stožice, gledalcev 10.000, sodniki: Jovčić (Srbija), Nedović (Slovenija), Dragojević (Črna gora).
Cedevita Olimpija: Pullen 8 (2:2), Ferrell 11 (6:9), Ejim 6 (2:4), Murić 21 (5:5), Auguste 9 (1:2), Blažič 12 (10:14), Omić 10 (2:2), Dragić 11 (3:4).
Crvena zvezda: Wolters 14 (0:2), Davidovac 2, Mitrović 11 (3:4), Lazić 5 (0:1), Kalinić 9 (1:4), Dobrić 15 (2:2), Hollins 14 (0:2), Ivanović 3, White 7.
Prosti meti: Cedevita Olimpija 31:42, Crvena zvezda 6:15.
Met za tri točke: Cedevita Olimpija 5:21 (Murić 4, Ferrell), Crvena zvezda 14:42 (Hollins 4, Dobrić 3, Wolters 2, Kalinić 2, White, Ivanović, Lazić).
Osebne napake: Cedevita Olimpija 27, Crvena zvezda 32.