Vse večja dilema slovenske košarkarske reprezentance

Košarka 5. Jan 202319:00 2 komentarja
Brez "Tončkov" in "Mihatov" verjetno ne bi bilo minulih izjemnih uspehov slovenskih košarkarjev. Foto: FIBA

Slovenska košarkarska reprezentanca ima naturalizirana dva ameriška centra, Mika Tobeyja in Jordana Morgana. Če se je še pred kratkim zdelo, da ima Tobey skoraj zagotovljeno mesto v izbrani vrsti tudi za prihajajočo poletno akcijo, ko bo na sporedu svetovno prvenstvo, danes temu ni več tako. Kako težko bo izbrati med obema in kdo je v prednosti smo se pogovorili z nekdanjim reprezentantom Markom Maravičem.

Mike Tobey je junija 2021 slovenski potni list prejel praktično čez noč in tako rešil zagato na položaju centra, v kateri se je slovenska izbrana vrsta znašla po poškodbi Jordana Morgana. Kaj je sledilo, vam je zagotovo dobro znano. Zmaga na kvalifikacijskem turnirju v Kaunasu in sploh prvi preboj na olimpijske igre v zgodovini slovenske košarke.

Tobey je dve poletji zapored tvoril udarno navezo z Luko Dončićem, ki je bila za nasprotnike skoraj nezaustavljiva. Prav zvezdnik Dallasa je igro 213 centimetrov visokega Američana dvignil na njegovo najvišjo raven v karieri. V klubski košarki je statistično najboljšo sezono denimo odigral v dresu Tenerifeja pred petimi leti, ko je v povprečju v vseh tekmovanjih vpisal 12 točk in 6,8 skoka. V dresu Valencie v sezoni 2020/21, ko je vpisal 9,7 točke in 4,6 skoka. Na 22 tekmah za Slovenijo njegovo povprečje znaša še boljših 13 točk in 8,5 skoka na obračun.

Mike Tobey
Foto: Aleš Fevžer

Morgan po poškodbi vse boljši

Še pred nekaj meseci se je Tobey v slovenski izbrani vrsti zdel nepogrešljiv. Da temu ni več tako, je novembra poskrbel Jordan Morgan. V času velikih težav s sestavo moštva pred nadaljevanjem kvalifikacij za svetovno prvenstvo se je brez pomisleka odzval na klic in priskočil na pomoč, čeprav ni dobil nikakršnega zagotovila, da bo na mundialu v primeru uvrstitve tudi zaigral. S svojim odnosom je navdušil vse na Košarkarski zvezi Slovenije.

Oba sta netipična Američana. Po karakterju sta skromna in povsem podrejena ekipi. V tem primeru reprezentanci, ki ni iz njune domovine, a sta ji kljub temu zvesta. Oba sta tudi že igrala pod vodstvom selektorja Aleksandra Sekulića in tako poznata njegov sistem.

“Odvisno, kaj bo trener iskal. Tobey lahko meče za tri, z Dončićem v paru se je pokazal za dobrega v pick and popu in še širil je raketo. Morgan je boljši v območju prostega meta, v skoku in tudi v obrambi. Je bolj agresiven in boljši pod košem. Vsak ima svoje kvalitete, a potem so tukaj poškodbe, igralni čas, selektor, v končni fazi se bo pa verjetno tudi Luko Dončića kaj vprašalo,” je glede morebitne dileme povedal Marko Maravič.

Marko Maravič je reden gost Sportkluba v vlogi strokovnega komentatorja. Foto: Sportklub

Morgan po težji poškodbi kolena znova igra na zelo visoki ravni. Prestop v turško ligo je bil zadetek v polno. Za Konyaspor je na 13 odigranih tekmah v povprečju vpisal 19,1 točke, 7,4 skoka, 2,5 asistence ter po eno ukradeno žogo in blokado. Izjemen je bil tudi novembra ob zmagah proti Izraelu in Nemčiji, ki sta Sloveniji pred zadnjim reprezentančnim oknom zagotovili preboj na SP 2023. Na dveh tekmah je znašalo njegovo povprečje 17 točk, 10,5 skoka in 3,5 asistence.

Če se je od prvega trenutka tako dobro ujel z Žigo Samarjem, je vznemirljiva tudi misel na njegovo morebitno kemijo z Dončićem. “Potem vemo, kako bi bilo to šele z Dončićem, ko bi bilo vse še trikrat lažje. Letijo natančne podaje in če ga ne kriješ, ti bo vsakič dosegel koš. Z Jordanom bi zagotovo leteli alley-oopi. Luka naredi takšen višek, da skoraj nimaš več realne ocene, kako dobri so ostali igralci,” pravi danes 43-letni nekdanji reprezentant, ki je bil s Slovenijo na evropskem prvenstvu leta 2005.

Jordan Morgan. Foto: FIBA

Tobey v Barceloni z vse večjo konkurenco

Tobey je pred letošnjo sezono prestopil v Barcelono, kjer je v prvo polovici redno igral, a z vrnitvijo nekaterih poškodovanih članov, predvsem Nikole Mirotića, bi se lahko njegova vloga v nadaljevanju precej zmanjšala. To bi lahko posledično predstavljalo težavo tudi za reprezentanco. “Mogoče bo igral po 5 ali 10 minute v španski ligi, sicer bo pa sedel. Turško prvenstvo je, vsaj te ekipe iz spodnjega dela, malce slabše, a Morgan daje po 20 točk. Tudi, ko zaigra proti Efesu, mu nasuje 15 ali 20 točk. Znal bi biti v boljši formi in bolj samozavesten.”

Dodatna težava, kar se je denimo pokazalo na minulem evropskem prvenstvu, je prevelika odvisnost Tobeyja od meta z razdalje. “Po mojem mnenju ti lahko Morgan znotraj ekipe ponudi več možnosti. Imaš tudi notranjo igro, lahko mu spustiš kakšno žogo v globino, ker Tobeyju je ne moreš, s hrbtom on ne more odigrati, medtem ko Morgan lahko. Je pa res, da je Morgan bolj klasična petka in ne razširi parketa, medtem ko so danes bolj moderni centri, ki lahko mečejo trojke, kar odpira prostor,” dodaja Maravič, ki je izpostavil tudi dodatne možnosti, ki ju odpirata Vlatko Čančar in Edo Murić, ki sta se na zadnjem EuroBasketu pokazala kot alternativa pod obročem, ko je zaradi poškodbe manjkal Tobey.

Koga odpeljati na svetovno prvenstvo?

Prednost člana Barcelone je definitivno preizkušenost na velikih tekmovanjih in predvsem uigranost z Dončićem. S svojim metom pa slovenskemu zvezdniku pod obročem odpira še več prostora. Po drugi strani je Sloveniji na trenutke zmanjkala dodatna fizična prisotnost pod obročem in pobrana kakšna odbita žoga več, kar bi denimo ekipi lahko prinesel Morgan.

“Če bo trener Sekulić, potem mislim, da se bo odločil za Tobeyja,” še meni Maravič, medtem ko bi se sam odločil drugače, a bi izbral šele potem, ko bi bilo jasno, kdo je na voljo za vpoklic. “Odvisno od postave. Bom imel Klemna Prepeliča? Bom imel Vlatka Čančarja? Torej imam strelce. Tukaj je še Jaka Blažič. Torej imam zunaj igralce, ki lahko zadevajo mete z razdalje. Če pride še Goran Dragić, bi vzel Jordana Morgana. Če mi pa manjka strelcev, imam pa raje centra, ki lahko ‘šutira’.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje