Mlade Slovenke do zgodovinskega evropskega naslova (VIDEO)

Košarka 9. Jul 202322:28 4 komentarji

Slovenske košarkarice do 18 let so v velikem finalu evropskega prvenstva divizije A s 63:61 ugnale Francijo in se veselijo zgodovinskega naslova.

Slovenke so v polfinalu s kar 89:65 zmlele Srbijo. Finale je bilo precej bolj izenačeno in razburljivo. Francozinje so še 2:24 pred koncem s trojko povedle, a je odgovorila Ajša Sivka, najboljša slovenska košarkarica na prvenstvu v Turčiji. Nato je mirno roko na črti prostih metov pokazala Lea Bartelme in sedem sekund pred koncem povišala na 62:58.

Francija se ni predala in s trojko sicer znižala na točko zaostanka, a ji je za popoln preobrat zmanjkalo časa. Dve sekundi pred iztekom je pametno malo osebno napako napravila Zoja Štirn, Francozinjam pa je zmanjkalo časa za izdelan napad. Slovenke so po borbeni predstavi in popolnem izkupičku zasluženo zasedle evropski prestol v starostni kategoriji do 18 let.

V finalu je bila naposled z 22 točkami prva strelka Bartelme, dodala je še 6 skokov in 5 asistenc. Sivka je 20 točkam dodala kar 12 skokov in bila z indeksom 25 najboljša posameznica dvoboja. S 15 točkami je bila dvoštevilčna še Štirn.

Izbranke selektorja Ernesta Novaka so v predtekmovanju premagale Finsko (84:54), Nemčijo (59:54) in Češko (78:67), v osmini finala so bile boljše od Izraela (84:63), v četrtfinalu od Madžarske (76:60), v polfinalu še od Srbije (89:65).

Tretje mesto na EP so osvojile Španke, ki so bile v tekmi za bron boljše od Srbije z 80:52.