Najtežji preizkus za Slovence pred začetkom obrambe naslova

Košarka 28. Avg 20227:00 0 komentarjev
Franz Wagner. Foto: FIBA

Slovenska košarkarska reprezentanca se bo v nedeljo ob 15. uri v Münchnu pomerila z Nemci in tako zaključila z nastopi v četrtem kvalifikacijskem oknu za svetovno prvenstvo 2023. Nemci najverjetneje predstavljajo najtežji preizkus za Slovenijo pred začetkom evropskega prvenstva. Obračun iz Audi Dome arene si v živo ekskluzivno oglejte na programu Sportklub 1.

Slovenija je s četrtkovo zanesljivo zmago proti Estoniji vpisala še tretjo zaporedno slavje v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo, ki ga bodo prihodnje leto gostili Japonska, Indonezija in Filipini. Medtem Nemci niso imeli težav s Švedi v Stockholmu (67:50) in so tako ohranili primat na vrhu lestvice skupine J, kjer so po sedmih krogih skupaj s Finci pri šestih zmagah.

Nemčija je brez dvoma najkvalitetnejši nasprotnik Slovenije v teh kvalifikacijah, kar nenazadnje potrjuje tudi število igralcev iz lige NBA. Obe reprezentanci jih premoreta po tri, pri Nemcih so takšni iznajdljivi organizator igre Dennis Schröder, mladi in izjemno talentirani Franz Wagner ter izkušeni center Daniel Theis. A slednji, ki je bil predviden za prvega centra moštva, se je med pripravami poškodoval, vprašljiv je celo njegov nastop na EuroBasketu, proti Sloveniji pa zagotovo še ne bo na voljo selektorju Gordonu Herbertu.

Nemci so si v teh kvalifikacijah privoščili le en spodrsljaj. Na domačem parketu jih je v uvodnem krogu prvega dela v Nürnbergu šokirala Estonija. Sledil je niz zmag, a ni šlo zlahka. Namučili so se tako proti Poljakom kot Izraelcem in to tako na domačem kot gostujočem parketu. A za njih lahko trdimo podobno kot za Slovenijo, da je ekipa za razliko od prvih dveh oken močno okrepljena in tako rezultati niso najbolj primerljivi.

V pripravah so odigrali štiri tekme, tesno so ugnali Belgijo in Nizozemsko, nato Čehom nasuli 101 točko, za konec pa s strani Srbije prejeli močno zaušnico, ko so izgubili za kar 27 točk.

Selektor Slovenije Aleksander Sekulić: “Nekaj jih poznamo, pogledali si bomo tekmo. So zelo nadarjena ekipa, atletsko in strelsko. Imajo tudi igralce iz lige NBA, so boljša ekipa od Estonije. Morali bomo pokazati dobro igro, igrajo tudi pred domačimi navijači. Pripraviti moramo načrt, potem pa bomo videli, če bomo uspešni. V Nemčijo gremo po zmago.”

Selektor Nemčije Gordon Herbert. Foto: FIBA

Kdo so najboljši posamezniki trenutne reprezentance?

Nemčija ima trenutno v ligi NBA kar šest košarkarjev, torej še enkrat več od Slovenije, a je z reprezentanco le zgoraj omenjena trojica Schröder, Wagner in Theis. Manjkajo Moritz Wagner (poškodba), Maxi Kleber in Isaiah Hartenstein. Omeniti velja še Isaaca Bongo, ki se je iz ZDA pred dnevi vrnil v Nemčijo ter podpisal z Bayernom. Njegova odsotnost je prav tako velik udarec za možnosti Nemčije.

Verjetno najpomembnejši bo organizator igre Schröder, čigar talent je nesporen, a je v preteklosti v ospredje že prišla njegova težavna osebnost. Leta 2021 so mu Los Angeles Lakers ponujali podaljšanje pogodbe, za štiri leta bi prejel megalomanskih 80 milijonov evrov, a jih je zavrnil in zahteval več. Trg je močno podcenil in naposled z Bostonom podpisal za “zgolj” pet milijonov ameriških zelencev, med sezono pa v menjavi pristal celo v Houstonu. Lani je na 64 tekmah v NBA vpisal 13,5 točke in 4,6 asistence na tekmo. Trenutno je prost košarkar in še išče naslednje poglavje v karieri.

Dennis Schröder. Foto: FIBA

Košarkar, ki nase najbolj opozarja in premore največji talent, je brez dvoma Franz Wagner. Osmi izbor Orlanda na lanskem naboru je bil izbran v prvo peterko novincev in lani v povprečju vpisal kar 15,2 točke, 4,5 skoka in 2,9 asistence na tekmo. Krilni igralec, ki je v soboto praznoval 21 let, je izvrsten tudi v reprezentanci in počasi že prevzema eno vodilnih vlog. Proti Švedom se je izkazal z raznovrstno predstavo in vpisal 16 točk, pet skokov in pet asistenc.

Pod obročem je poškodovanega Theisa nadomeščata dva izkušena košarkarja. Član moskovskega CSKA Johannes Voigtmann in novi soigralec Žige Samarja pri Hamburgu Jonas Wohlfarth-Bottermann. Za koš so vedno nevarni še Maodo Lo, Niels Giffey in Andreas Obst.

Franz Wagner. Foto: FIBA

Kako se je Nemčija odrezala na velikih tekmovanjih?

Z največjih tekmovanj ima nemška reprezentanca tri medalje. Eno s svetovnega in dve z evropskega prvenstva. Najboljšo generacijo so uspešno vnovčili leta 1993, ko so na EP na domačih tleh odnesli zlato medaljo.

Leta 2002 so na SP v ZDA osvojili bron, ko je tudi na mednarodnem nivoju prvič do izraza prišla velika kvaliteta legendarnega Dirka Nowitzkega. Le tri leta pozneje so Nemci navduševali tudi na EuroBasketu in vzeli srebrno medaljo, na poti do finala pa so izločili tudi Slovenijo.

Na evropskih prvenstvih so redno prisotni in niso manjkali od leta 1991. Na svetovnih prvenstvih so v zadnjih treh desetletjih manjkali le dvakrat. Nekoliko manj pogosto so zaigrali na olimpijskih igrah, kjer so se najvišje uvrstili leta 1992 v Barceloni, ko so zasedli končno 7. mesto.

Luka Dončić proti Nemčiji na OI 2021, foto: FIBA.

Kakšna je bilanca medsebojnih tekem Slovenija – Nemčija?

Zadnji obračun med Slovenijo in Nemčijo je zagotovo še zelo svež v mislih slovenskih ljubiteljev košarke, ki so lani med olimpijskimi igrami navijali budilke, da niso zamudili obračuna v četrtfinalu. Slovenci so na krilih razigranega Luke Dončića in strelske eksplozije Zorana Dragića, Nemcem je nasul kar 27 točk, slavili s 94:70 in se prebili med štiri najboljše.

Na uradnih tekmah je uspešnejša Slovenija, ki je dobila kar šest od osmih dvobojev, a doživela tudi odmeven in zelo skeleč poraz. Na EP 2005, ko so Slovenci po fantastičnih predstavah v skupinskem delu kotirali zelo visoko, so hladen tuš doživeli v četrtfinalu. Prvi strelec tekme je bil, uganili ste, Dirk Nowitzki. Vpisal je 22 točk.

Medsebojne tekme:

Limburg, 29. maj 1992, pripravljalna tekma: 83:93

Marburg, 30. maj 1992, pripravljalna tekma: 103:86

Zaragoza, 30. junij 1992 – kvalifikacije za OI 1992: 88:76

Berlin, 24. junij 1993 – EP 1993: 57:79

Polzela, 29. november 1997 – kvalifikacije za EP 1999: 75:71

Bonn, 28. november 1998 – kvalifikacije za EP 1999: 91:76

Novo mesto, 18. avgust 2001, pripravljalna tekma: 83:67

Istanbul, 1. september 2004, pripravljalna tekma: 78:65

23. september 2005 – EP 2005, četrtfinale: 62:76

10. september 2007 – EP 2007, 2. krog drugega dela predtekmovanja: 77:47

15. september 2007 – EP 2007, tekma za uvrstitev od 5. do 8. mesta: 65:69

Bamberg, 5. julija 2008, pripravljalna tekma: 67:77

Bonn, 2. septembra 2009, pripravljalna tekma: 70:53

Karlsruhe, 2. septembra 2009, pripravljalna tekma: 74:62

Tokio, 3. avgusta 2021, olimpijske igre, četrtfinale: 94:70

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!